Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Alergií na slunce trpí až pětina populace. Opalujte se s rozumem!

Alergií na slunce trpí až pětina populace. Opalujte se s rozumem!

8.6.2017 - redakce Babinet.cz

S blížícím se létem vyvstává otázka, jak co nejšetrněji ochránit kůži před slunečním zářením. Slunce je stále více agresivní, proto je nezbytné zaměřit maximální pozornost na ochranu celého těla. Češi nejsou v preventivní péči dle odborníků dostatečně důslední, i když by díky používání vhodných produktů mohli předejít onemocněním, jako jsou zhoubné melanomy, jejichž výskyt každým rokem narůstá až o 7 %. Za další zdravotní kožní problém bývá označována polymorfní světelná dermatóza neboli alergie na slunce, která komplikuje život až pětině světové populace. Jak se účinně chránit?

Slunce nemusí být škodlivé

Sluneční paprsky zajišťují tvorbu vitamínu D3, který je nepostradatelným prvkem pro lidské tělo. Látky, které obsahuje, podporují fungování celého organismu a jejich nedostatek způsobuje psychické poruchy, osteoporózu a křivici. Přesto, že slunce je pro život významným povzbuzovačem, má i negativní stránky. Mezi nejzávažnější nemoc, kterou má na svědomí UV záření, je považován melanom. Jedná se o jednu z nejzákeřnějších forem rakoviny, jejíž výskyt každým rokem narůstá o 5 až 7 % po celém světě. Dalším negativním prvkem ultrafialového záření je polymorfní světelná dermatóza čili alergie na slunce. Věhlasný doktor Noah S. Scheinfeld ve své publikaci Polymorphous Light Eruption zdůrazňuje, že se alergie vyskytuje ve všech zeměpisných šířkách, a to bez ohledu na rasu, pohlaví a typ kůže. Pro příklad uvádí, že v Singapuru postihuje pouze 1 % populace, zatímco ve Švédsku alergií trpí až 21 % obyvatel.

AUDIO rozhovor s MUDr. Ludmilou Lipkovou – specialistkou v oboru Dermatovenerologie a Janou Jankovičovou za společnost Daylong

TIP: Věnujte pozornost výběru krému a volbě správného faktoru

Farmaceutická společnost Galderma, která vyrábí produkty Daylong, jenž jsou určeny pro ochranu před sluncem, vyvinula řadu produktů Sensitive, která je speciálně přizpůsobená potřebám citlivé kůže se sklonem ke sluneční alergii.

Švýcarský výrobce myslí i na aktivní sportovce, pro něž je vyvinut transparentní aerosol s vysokým ochranným faktorem 50+. Tento aerosol podporuje nezávislost všech běžců, cyklistů, plavců a dalších, kteří si pomocí chytře řešeného produktu dokáží sluneční ochranu aplikovat sami.


Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip