Babinet.cz  /  Magazín  /  Volný čas  /  Votické motýlárium nabízí netradiční pohled na okřídlené obyvatele českých zahrad

Votické motýlárium nabízí netradiční pohled na okřídlené obyvatele českých zahrad

5.6.2017 - redakce Babinet.cz

V oázu klidu pro návštěvníky i obyvatele města a místem pro hry dětí se proměnily bývalé skleníky v centru Votic. Ochrana fauny ČR zde vybudovala unikátní motýlárium, které je prvním svého druhu v Česku i střední Evropě. Po loňském zkušebním provozu, kdy si ho prohlédlo na 3 000 lidí, se „naostro“ otevře 3. června. Kromě pozorování života okřídlených obyvatel českých luhů a zahrad si návštěvníci budou moci třeba zahrát velké motýlí pexeso, podle daných klíčů určovat druhy motýlů, vyfotit se v maketě housenky či jen tak posedět na lavičce a kochat se pohledem na rozmanitost přírody.

„Začínáme první rok ostrého provozu. Velkou změnou je zasíťování skleníků, takže motýli nemohou uletět a budou se tu množit. Rozjedeme chovné programy a slibujeme si od toho rozšíření pestrosti druhů,“ řekl ředitel a zakladatel Ochrany fauny ČR o.p.s. Pavel Křížek. Nejlepší dobou k pozorování jsou podle něj prosluněné dny v letních měsících, protože při dešti motýli nelétají. V červnu a září bude motýlárium otevřeno o sobotách, nedělích a svátcích od 10:00 do 17:00 hodin, v červenci a srpnu denně, a to od pondělí do pátku mezi 9:00 až 17:00 a v sobotu, neděli a o svátcích mezi 10:00 až 17:00 hodinou. Komentované prohlídky začínají vždy v půl a celou hodinu. Skupiny 10 a více osob je nutné předem objednat na telefonním čísle 603 549 125.

Projekt motýlária připravovala Ochrana fauny ČR tři roky. Podle Pavla Křížka žije v České republice na 3 500 druhů motýlů, spatřit je ve volné přírodě je ale čím dál vzácnější – na jejich populaci se negativně podepsalo špatné zemědělské a lesní hospodaření. Používá se hodně chemie a mizí původní motýlí stanoviště. S partou podobně naladěných nadšenců se to proto rozhodl změnit.

Votické skleníky o rozloze kolem 1 100 m² v posledních 25 letech, po uzavření zdejšího zahradnictví, chátraly. Pod rukama dobrovolníků se proměnily v unikátní kout přírody s různými biotopy. Rozdělují je chodníčky, je tu jezírko s lávkou, zastřešená učebna, sklad i odchovna motýlů. Součástí areálu jsou voliéry pro expozici trvale handicapovaných ptáků. Na své si přijdou obdivovatelé motýlů i při zhlédnutí dvou unikátních výstav fotografií a kolekce motýlů zapůjčených ze sbírek muzeí. Pestrou směsí lučních květin a trav byl oset i přilehlý dvouhektarový sad s potůčkem, tůněmi pro obojživelníky a mokřadní loukou, kterou spásají ovce.

Plány tvůrců motýlária jdou ale ještě mnohem dál. Pustili se do budování motýlích rezervací v otevřené přírodě, které jsou přizpůsobeny potřebám jednotlivých motýlích druhů. V současnosti jich mají sedm na Příbramsku a Sedlčansku. Další plánují pořídit z peněz vybraných na vstupném v motýláriu. Pro každou rezervaci také shánějí partnera, který by nad ní převzal záštitu.

Více informací je na www.ochranafauny.cz.

Jaroslava Tůmová, PR Posázaví o.p.s.

Fotografie:archiv Ochrany Fauny ČR

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip