Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Doplňte železné zásoby

Doplňte železné zásoby

5.6.2017 - redakce Babinet.cz

Zásoby jídla a veškerého vybavení pro rodinu míváme pod kontrolou. Samy na sebe ale často zapomínáme nebo už nám zkrátka nezbývají síly. Únava a vyčerpání však nemusí být jen výsledkem hektického životního stylu. Jsou totiž častými projevy nedostatku železa, které naše tělo nezbytně potřebuje. Potřebujete i vy doplnit železné zásoby?

Malé množství, velký význam

V těle dospělého člověka se nachází přibližně 3,5 až 5 gramů železa a jeho zásoba se trvale snižuje.  Naše tělo však tento stopový prvek nutně potřebuje, například pro tvorbu hemoglobinu, červeného barviva krvinek, jehož hlavní úlohou je transportovat kyslík z plic do všech tkání těla. Protože si náš organismus neumí železo sám vytvořit, je na nás, abychom ho pravidelně doplňovali. Ideálně ve formě pestré a vyvážené stravy. Jenže tu si ne vždy dopřáváme.

Partner na celý život

Jsou to právě zástupkyně něžného pohlaví, které častěji trpí nedostatkem železa. Podle některých odhadů se s ním v průběhu života setká až 50 % žen.  Tento fakt může souviset se zvýšenou potřebou, ale i s vyšší ztrátou železa. Potřeba železa u žen v produktivním věku, která činí přibližně 15 mg denně, je obecně až o třetinu vyšší než u mužů ve stejné věkové skupině. Výrazně pak roste v období spojeném s narozením dítěte, a to až na dvojnásobných 30 mg denně v těhotenství a na 20 mg denně u kojících žen. Zvýšená ztráta železa pak může u žen souviset například s poruchami menstruačního cyklu. U nepravidelného, silného nebo prodlouženého krvácení může totiž dojít až ke dvojnásobně větší ztrátě krve, a tedy i železa než u běžného cyklu. V takových případech je na místě železo průběžně doplňovat například i formou doplňku stravy. Ke komplexním přípravkům patří Floradix® Železo+, který nabízí nejen dobře vstřebatelné organické železo, ale i řadu dalších tělu prospěšných látek.

Na první pohled

Nedostatek železa bývá patrný i na pohled. Jde však o řadu spíše nespecifických projevů, kterým často nevěnujeme pozornost. Patří k nim pocit únavy a vyčerpání, bledost pokožky včetně očních víček a dásní, ale i suché a lámavé nehty, lámavé vlasy a rozpraskané koutky úst.

5 tipů, jak předcházet nedostatku železa

  1. Jednou až dvakrát týdně si dejte porci libového hovězího masa. Tak zvané hemové železo, jehož zdrojem je maso, je pro naše tělo lépe vstřebatelné, než tzv. nehemové železo z rostlinných zdrojů. Pokud jde o maso, velmi bohatá na železo jsou játra, která bohužel řada z nás ze svého jídelníčku vynechává.
  2. Cenným zdrojem železa, byť v o něco hůře vstřebatelné formě, jsou také celozrnné výrobky a luštěniny, jako čočka nebo fazole, které dodávají tělu i další cenné minerály.
  3. Dbejte na to, aby vaše strava obsahovala zeleninu bohatou na vitamín C, který přispívá k lepší vstřebatelnosti železa. Může jít například o červené a zelené papriky, růžičkovou kapustu, kyselé zelí, ale také brambory. Zdrojem vitamínu C může být i sklenice pomerančového džusu, kterou si k jídlu dopřejete.
  4. Nepijte čaj ani kávu s pokrmy, které jsou bohaté na železo. Vždy počkejte alespoň půl hodiny. Tanin, který obsahují, totiž snižuje biologickou dostupnost železa.
  5. Pokud pociťujete některé z projevů nedostatku železa nebo patříte do skupiny, která je nedostatkem železa ohrožena, přidejte k vyvážené stravě tekutý doplněk stravy Floradix® Železo+, který je vyrobený z přírodních surovin. Obsahuje organické železo v tekuté formě. Jeho vstřebatelnost navíc podporují vitamín C a výtažky z ovocných šťáv, které dodávají přípravku příjemnou chuť a přispívají ke snížení rizika zácpy a zažívacích potíží.  Nechybí ani další tělu prospěšné látky jako vitamíny skupiny B a výtažky z bylin, které aktivují metabolismus a posilují organismus. Tekutá forma a unikátní technologický postup zaručují kvalitu a stabilitu výrobku i bez použití konzervačních a přídatných látek a barviv. Sladkou chuť dodávají ovocné šťávy a med. Více na www.floradix-zelezo.cz

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip