Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Pražská muzejní noc 2017: Co nabídne návštěvníkův například Novoměstské radnice?

Pražská muzejní noc 2017: Co nabídne návštěvníkův například Novoměstské radnice?

28.5.2017 - redakce Babinet.cz

Festival muzejních nocí je každoročně uzavřen Pražskou muzejní nocí. Letošní již 14. ročník se bude konat v sobotu 10. června od sedmi hodin večer až do jedné hodiny ranní. Doprava bude zajištěna bezplatnými speciálními linkami autobusů a opět budete moci navštívit nejznámější pražská muzea a další objekty, které nabídnou tradičně volný vstup a bohatý program.

Muzea a galerie 2017

http://www.prazskamuzejninoc.cz/2017/clanek.php?id=2

Pražská muzejní noc 2017 na Novoměstské radnici

Novoměstská radnice má bohatou minulost sahající až k založení Nového Města pražského Karlem IV. roku 1348. V přízemí se nachází sloupová vstupní síň – Mázhaus a Konšelský salonek s malovaným stropem, v I. patře pak historický Velký sál.  V letošním roce se budou moci návštěvníci pokochat náhledem do nově zrestaurované barokní kaple věže. Z ochozu věže je jeden z nejkrásnějších pohledů na Prahu. Věž byla dostavěna v roce 1456, je vysoká téměř 70 m a na její ochoz vede 221 schodů.

V bývalém bytě věžníka je umístěna stálá expozice a ve věžní galerii se konají krátkodobé výstavy. Ve vstupní svatební hale je umístěna original socha Neptuna od Bohuslava Schnircha.

Od roku 2011 se ve II. patře NR koná dlouhodobá Neviditelná výstava,

a od loňského roku zde v původních sklepních prostorách probíhá dobrodružná úniková hra The Chamber - Poklad a tajemství Karla IV.

Co Vás během Pražské muzejní noci 2017 na Novoměstské radnici čeká

Prohlídka věže Novoměstské radnice s výhledem na noční Prahu z jejího ochozu. Vchod do věže bude z Karlova náměstí mázhauzem. Výtah není k dispozici.

Stálá expozice v Bytě věžníka Historie Nového města a Praha

Panoramatická výstava, která  představuje historii Nového Města i nejstarší pražská panoramata, která zachycují podobu Prahy z vyvýšených míst ohraničujících celou pražskou kotlinu. Výstavu tvoří kopie historických rytin z archivu Muzea hl. m. Prahy. Z ochozu věže se naskytuje překrásný výhled na noční Prahu.

Výstava v Galerii ve věži Oči dokořán. Výstava krajského kola 13. Soutěžní přehlídky výtvarného oboru základních uměleckých škol.

Výstava v Galerii v přízemí – díla výtvarníka Michala Machaty – malba, kresba, grafika,plastika.

Festival na nádvoří Sculpture Line / Olbram Zoubek, Veronika Psotková. Dílo nestora českého sochařství Olbrama Zoubka - Rektor a Euforie od sochařky Veroniky Psotkové.

K nahlédnutí bude nově zrestaurovaná barokní KAPLE v I. patře věže, původně gotická kaple, později zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie a patronu české země sv. Václavovi. V roce 1722 byla přestavěna v barokním stylu, ze kterého se zachovala např. klenba uprostřed zdobená freskou alegorie Práva a Spravedlnosti, či vstupní profilovaný portál.

K nahlédnutí bude Velká sál z I. patra věže, na jehož stěnách jsou zbytky nástěnných maleb, pocházejících z 16. století a uprostřed tři sloupy

K nahlédnutí bude Konšelský salonek v přízemí, který je vybaven krásným historickým nábytkem, jeho dominantou je původní malovaný dřevěný strop

Prohlídka mázhauzu -  gotické sloupové síně v přízemí s kamennou podlahou, klenbou a se zbytky původních kreseb na stěnách

Prohlídka originál Sochy Neptuna z jemného pískovce ve vstupní hale svateb v přízemí, kterou vytvořil v letech 1875 - 1877 sochař Bohuslav Schnirch

Prohlídka dlážděného nádvoří s kašnou a studnou, na kterém jsou umístěny k posezení polštáře sochařky Veroniky Psotkové. 

Hra na PIÁNO na nádvoří v souvislosti s projektem "Piána na ulici" či poslech hudby ostatních návštěvníků

Občerstvení:

Street Food Pop Up - během tahu po noční muzejní Praze vás na nádvoří Novoměstské radnice posilní na cestu skvělé a pestré pouliční jídlo v rámci Street Food Pop Up.

Občerstvit se mohou návštěvníci též ve známé kavárně se zahrádkou na nádvoří  -  Café Neustadt

Východ z Novoměstské radnice přes nádvoří do Vodičkovy ulice.

Upozornění: Do prostor Novoměstské radnice není bezbariérový přístup! Pouze na nádvoří.

 

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip