Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Keramické obklady se v kuchyni snadno udržují

Keramické obklady se v kuchyni snadno udržují

15.5.2017 - redakce Babinet.cz

Obklad za kuchyňskou linkou má jak praktickou, tak i estetickou funkci. Zatímco příprava jídla je pro mnohé z nás koníčkem, úklid stěny za kuchyňskou linkou už láká málokoho. Vsaďte na jistotu! Keramický obklad je v kuchyních osvědčeným materiálem: Výborně se udržuje, odolá vodě, oleji, čisticím prostředkům, teplu i mechanickému zatížení. Aktuální série obkladů RAKO navíc snadno doladí design kuchyňské linky dle představ majitele.

Marek Vráblík, šéfdesignér značky RAKO radí:

 1. 1. Obklady a dlažbu do kuchyně vybíráte na mnoho let, proto volte raději takové, které vás brzy neomrzí. Volte očima i rozumem.
 2. 2. Než se rozhodnete obklady a dlažbu nakoupit, měli byste vědět, jaký styl a barvu kuchyňské sestavy budete mít. Pak můžete nejlépe kombinovat hladké plochy kuchyňských skříní se zajímavou strukturou nebo barevností obkladů a dlažby.
 3. 3. Pokud toužíte po snadné údržbě, doporučuji co největší formáty s rektifikovanými hranami. Zbavíte se téměř spár.
 4. 4. Pokud vám spáry nevadí, určitě si dopřejte mozaiku, působí hravě i luxusně!
 5. 5. Kombinujte povrchy a barvy z jedné série, jsou navržené tak, aby k sobě ladily.

Jaký styl máte rádi?

 • Minimalismus

Minimalistická kuchyně spojuje eleganci a střídmost s praktickou využitelností a funkčností. Kuchyňskou linku jednoduchých linií a tvarů skvěle doplní keramické obklady v příjemných neutrálních odstínech. Volba velkého formátu přináší menší počet spár, rektifikovaný obklad jejich minimální šířku. Plocha tak působí celistvě a mimořádně snadno se udržuje.

Tip první – série Casa

Kuchyně se díky barevnosti a formátu série Casa opticky zvětšují, lze ji kombinovat jak s přírodními materiály, tak i výraznými doplňky. Rektifikované obkládačky ve formátu 30 x 60 cm doplňuje reliéfní listela a řezaná mozaika 5 x 5 cm. Doporučená cena 587 Kč/m2. Více na www.rako.cz.

 • Moderní styl – Výrazné vzory

Pokud jste zvolili moderní kuchyňskou linku, v žádném případě to neznamená, že musíte zvolit i obdobně jednoduchý obklad. Naopak. Čistým liniím bude slušet i výrazný obklad, aktuální jsou retro vzory, geometrické tvary nebo patchworkové motivy.

Tip druhý – série Up

Série UP je postavena tak, aby si vybral zákazník dávající přednost klasice, stejně jako člověk upřednostňující přírodní barvy či moderní styl. Doporučená cena obkládačky 20 x 40 cm s geometrickým motivem 524 Kč/m2. Více na www.rako.cz.

 • Romantika zútulní interiér

I když je samotný nábytek podřízený funkčnímu využití, vy můžete zvolit romantický obklad. Jednoduchá kuchyňská linka, která by mohla působit chladně, až sterilně, díky tradičním majolikovým motivům zútulní interiér.

Tip třetí – série Majolika

Série Majolika potěší příznivce tradičních materiálů i moderně naladěné zákazníky. Základní obkládačky 20 x 60 cm doplňují obklady napodobující mozaiku 10 x 10 cm s „falešnými spárami“. Ty jsou díky snadné údržbě mimořádně vhodné právě pro obkládání kuchyňských prostorů. Doporučená cena obkládačky s majolikovými motivy 734 Kč/m2. Více na www.rako.cz.

Dlouhodobě oblíbené jsou romantické rustikální obklady. Hodí se nejen do chat a chalup, ale i do klasických interiérů, kam přinášejí klid a pohodu. Venkovský dojem přinesou obklady s přírodním a „hand-made“ vzhledem v odstínech hnědé, terakoty, smetanové, vanilkové či bílé.

 • „Přírodní“ vzhled obkladů

Keramický obklad imitující kámen přinese do kuchyně krásu masivní horské přírody, avšak s nadčasovým designem a výhodami keramiky.

Tip čtvrtý – série Brickstone

V sérii Brickstone najdete buď reliéf štípaného přírodního kamene nebo imitaci cihlové skladby. Třpytivá struktura kamenného povrchu v decentních barvách je základem klasického i moderního interiéru, hodí se pro obložení kuchyňské stěny, jídelního koutu, krbu, ale i soklu na fasádě domu atd. Série je nabízena v rektifikovaném formátu 30 x 60 cm umožňující pokládání s minimální spárou 2 mm. Doporučená cena slinutých dlaždic Brickstone 30 x 60 cm 524 Kč/m2. Více na www.rako.cz.

Proč si dát keramické obklady do kuchyně?

Top 5 pro keramické obklady v kuchyni:

1 Omyvatelná stěna i podlaha – snadná údržba

2 Velkoformátové obklady – minimum spár

3 Propojení pomocí podlahy s dalšími prostory bytu – bezbariérové řešení

4 Chemická nezávadnost, vysoká odolnost

5 Ideální materiál ve spojení s podlahovým topením

Široká nabídka keramických obkladů RAKO navíc umožňuje kreativní ztvárnění, například při využití série ColorOne, případně ColorTwo. V návrhu se může uplatnit nejen variabilita barevných odstínů, ale také velikost formátů a jejich kombinace, motivy a povrchová úprava, ale také šířka a barevnost spár. Obklad kuchyně snadno sladíte s podlahou, případně dalšími místnostmi. Více na www.rako.cz.

Vaše názory

Další z magazínu

 • Jak vybrat to nejlepší tepelné čerpadlo?

  Přemýšlíte o pořízení tepelného čerpadla, ale nevíte, které bude pro váš dům to pravé? Zohledněte tato 3 kritéria. 1. Způsob získávání...

 • Tapety na stěnu: Jaké motivy si lze vybírat?

  Designové provedení interiéru je nesmírně důležité. Jsme to právě my, kdo se každý den pohybuje v pokojích, jež nějak vypadají. Důraz je třeba...

 • Sázení cibulek v 5 krocích

  Chtěli byste si užívat kvetoucí zahradu v jarním rozpuku? Pokud ano, začněte sázet cibulky. Jejich květy změní vaši jarní zahradu v ohromující...

 • TIP pro klidné spaní vašich dětí

  Praktické a zábavné noční světélko Varta pomůže vytvořit ideální atmosféru před spánkem a pomáhá zahánět dětských strach a noční děsy. Výška...

Náš tip
 • Originální květiny a kytice Frutiko z čerstvého ovoce, čokolády a dortů představují skvělý dárek s objednáním online a doručením po celé ČR!
 • Sháníte kvalitní kancelářské židle? Vyberte si ze širokého sortimentu v internetovém obchodě Hawaj.cz

 • Řešíte problémy s močením? Vyzkoušejte sedací koupele!

 • Značkové parfémy a kosmetika, 5 prodejen v ČR, skladem přes 375 000 kusů parfémů a kosmetiky. Expresní doručení do 24 hod. EUROPARFEMY.cz