Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Lady Macbeth

Filmová recenze: Lady Macbeth

1.5.2017 - redakce Babinet.cz

Britský režisér William Oldroyd přichází do našich kin se svým debutem Lady Macbeth - adaptací dramatu Lady Macbeth Mcenského újezdu Nikolaje Leskova.

Kdo je Lady Macbeth? Mladá atraktivní žena, prodaná svým otcem muži, který se ženami zachází hůře než s onucí. Nelze však opominout, že jsme v době viktoriánské Anglie v druhé polovině 19. století. Nacházíme se na venkově kde doslova "chcíp pes".

Katherina (Florence Pugh) se stává manželkou Alexandra (Paul Hilton) a jejich svatbou se rozjíždí velmi emotivní drama, které žádná z nás rozhodně nechce zažít.

Přehlížena a ponižována svým novomanželem, špehována tchánem (Christopher Fairbank) a příležitostně i usurpována svojí osobní služebnou (Naomi Ackie). Není divu, že když usurpátoři jsou mimo domov, poruší Katherina domácí vězení a náhodně natrefí na švarného potentního mladíka Sebastiana (Cosmo Jarvis).

A jelikož matka příroda ponouká lidi k milování a množení, neodolají jejímu pokušení ani Sebastian a Katherinou. Oba se vznáší. Hory se třesou, kopce se zelenají.

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Zbytek vám odhalí sama Lady Macbeth.

Skvělé herecké výkony podtrhují tragičnost příběhu. Florence Pugh jakoby se pro roli revolucionářské manželky/nevěrnice/ vášnivé milovnice narodila. Po sexu se Sebastiánem září jako vánoční stromeček, pokud zuří je urputná, drzá, nesmlouvavá, jde si za svým stůj, co stůj. Vskutku vybočující z doby a role, která je jí viktoriánskou dobou a původem předurčena. Zrovna tak Cosmo Jarvis strhává diváka svým úchvatným hereckým výkonem. Dolní polovina jeho svalnatého těla zpočátku zcela podléhá Katharinině energii, nicméně později přichází na řadu svědomí. Nekompromisní a pravdivé.

Christopher Fairbank v roli Katherinina tchána přesvědčivě odpuzuje divačky jako nechutný šovinistický dědek, kterého by dnešní mladá žena hned nechala odstřelit. Ve své době byl standartem. Mužem, který vlastně neudělal nic špatného a jel přesně podle morálky tehdejší doby.

Jde o natolik strhující příběh, že jsem šťastná, že žiji nyní!!

Vřele vám nový snímek Lady Macbeth doporučuji. Je syrový a pustí vás do svojí intimity jako málokdo. Ukáže vše a nebojí se vše pojmenovat.

Přeji vám silný divácký zážitek.

Velká Británie 2016

Žánr:  drama

Režie: William Oldroyd

Scénář: Alice Birch, Nikolaj Leskov (předloha)

Hrají: Florence Pugh, Cosmo Jarvis, Paul Hilton, Naomi Ackie, Christopher Fairbank

Přístupnost: mládeži do 15 let nepřístupný

Premiéra: 11. 5. 2017

Zdroj foto: www.cinemart.cz

Napsala: Hana Kasalová

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip