Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Výstava Fenomén IGRÁČEK pokračuje také v letošním roce, tentokrát v berounském Muzeu českého krasu

Výstava Fenomén IGRÁČEK pokračuje také v letošním roce, tentokrát v berounském Muzeu českého krasu

10.2.2017 - redakce Babinet.cz

Oblíbená výstava Fenomén IGRÁČEK dorazila také do Berouna. O její uspořádání projevilo zájem Muzeum Českého krasu, kde bude zahájena slavnostní vernisáží dne 23. února. Součástí výstavy jsou mimo jiné unikátní IGRÁČCI v podobě Václava Talicha a Jana Preislera. Putovní výstava na téma historie, současnost, vývoj a výroba legendární hračky budí velký zájem dětí i jejich rodičů. Ten přesvědčil již řadu kulturních institucí, hradů a zámků o smysluplnosti zařazení této expozice do svého programu. Výstava vznikla ve spolupráci s českým výrobcem hraček, společenských her a IGRÁČKA, společností EFKO - karton, s.r.o. a Technickým muzeem v Brně.

„Výrobce IGRÁČKA, společnost EFKO, navázala v rámci přípravy Výstavy Fenomén IGRÁČEK spolupráci s panem Miroslavem Svobodou z Mikulova, který přepracovává postavičky IGRÁČKŮ do různých, převážně, historických podob.  Pan Svoboda se podělil o svá dílka četníků, vojáků a hokejistů vytvořených z postaviček IGRÁČKA.  Jeho dílka se setkala s velkým ohlasem. Vznikla tak myšlenka ozvláštnit výstavu Fenomén v každém z hostitelských míst IGRÁČKEM v podobně významné osobnosti spjaté s danou lokalitou. Team připravující výstavu vybral ze známých osobností města Berouna dirigenta Václava Talicha a malíře Jana Preislera. Předpokládám, že postavičky pánů Talicha a Preislera budou po výstavě v Berouně umístěny v „síni slavných“ v Efku v Novém Veselí,“ uvádí Zdeněk Rauš, oddělení produkce výstav a provoz technických památek, Technické muzeum v Brně. „Drobné postavičky si nezadají ani s obry. Takovou zkušenost máme z výstavy v Technickém muzeu v Brně, kde se ve společnosti obřích pohyblivých dinosaurů v životní velikosti malí osmicentimetroví pracovníčci všech možných profesí rozhodně neztrácí. Cítí se zde dobře a těší se velkému zájmu návštěvníků,“ dodává Zdeněk Rauš.

„IGRÁČEK vzbuzuje mezi jeho obdivovateli lidovou tvořivost. To dokládají i dvě zbrusu nové postavičky, nyní připravené pro výstavu v Berouně, které byly ručně odekorovány. Postavička k tomu vybízí,“ říká Miroslav Kotík, majitel společnosti EFKO. „Sami jako firma máme program tzv. Igráčkových dílniček, kdy si děti na nejrůznějších akcích mohou dotvořit IGRÁČKA, podle vlastního vkusu a přání. Vznikají tak pokaždé pěkná originální dílka,“ dodává Miroslav Kotík.

Muzeum Českého krasu zahájí Výstavu Fenomén IGRÁČEK dne 23. 2. v 17 hodin slavnostní vernisáží. Návštěvníci muzea zde naleznou mimo krátkodobých výstav, které se pravidelně obměňují, také stálé expozice věnované historii Berouna i krásám Českého krasu. Za zmínku jistě stojí expozice „Zbraně na Berounsku v 18. a 19. století“ představující chladné i palné zbraně, „Etnografická expozice“ či „Z dějin řemesel města Berouna“. Značná pozornost je věnována území Českého krasu, který představují expozice „Živá příroda Českého krasu“„Geologicko-paleontologická expozice Barrandien“ seznamující se specifickým vývojem území a vyzdvihující zdejší lokality bohatých nalezišť zkamenělin, či expozice „Jeskyně a jeskyňáři v Českém krasu“. V těsné blízkosti náměstí stojí Plzeňská (tzv. horní) brána, která byla nedílnou součástí městského opevnění vybudovaného na přelomu 13. a 14. století. V jejích útrobách čeká mimo vyhlídky na město stálá expozice připomínající historii berounského opevnění či kopie nejvýznamnějších listin v historii města. Nejen znalce geologie pak jistě zaujme expozice „Geopark Barrandien“ pod širým nebem situovaná na muzejním dvoře o rozloze 340 m2. Zájemci o tuto tématiku zde naleznou řadu hornin, z nichž alespoň 11 kusů přesahuje hmotnost několika tun. Součástí expozice je i kameniště, ve kterém si návštěvníci mohou nalézt vlastní zkamenělinu, nejčastěji kus trilobita. 

KDE:  Muzeum Českého krasu v Berouně

KDY: 24.2.2017 do 23.3.2017 út – so 9.00 – 12.00, 12.45 – 17.00
ne a svátky 10.00 – 12.00, 12.45 – 17.00

Za KOLIK: základníí: 40 Kč, snížené 20 Kč, Rodinná 90 Kč

Více na muzeum-beroun.cz

 

Vaše názory

Další tipy

Náš tip