Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Odkud se vzaly podprsenky?

Odkud se vzaly podprsenky?

28.12.2016 - redakce Babinet.cz

Potřeba mít své poprsí pod kontrolou, tak aby neskákalo všemi směry, měly už Řekyně a Římanky ve Starověku. A řešily to jednoduše, když potřebovaly sportovat, uvázaly si kolem ňader pruh látky. Když si chtěly vylepšit tvar, látku podvázaly pod ňadra.

Podprsenka ve středověku prakticky neexistovala, nosily se korzety, které byly v módě až do 19. století a to i přes to, že byly krajně nezdravé a deformovaly žebra. Bledé a omdlívající sešněrované dámy začaly mizet až na konci 19. století, kdy se začala formovat podprsenka v podobě, ve které ji známe dnes.

Názvy jako prsospínka, poprsní živůtek nebo náprsní držadlo si předchůdkyně klasické podprsenky u nás vysloužila v roce 1892 v časopise Bazar. Ačkoliv bylo průkopnic a průkopníků po celém světě poměrně dost, nejznámější je Mary Phelps Jacob, která si vynález ušitý ze dvou hedvábných kapesníků a stužek nechala patentovat.

Podprsenky byly nejprve spíš androgynní, zakrývající a nezvýrazňující tvary. Až na konci dvacátých let, začaly přicházet do módy podprsenky značky Maidenform, které přesně následovaly ženské křivky a rozlišovaly různé tvary košíčků. Tento trend pokračoval i ve třicátých letech, kdy podprsenky musely hlavně perfektně sedět a zdůrazňovat tvary.

Špičatá prsa

Vzpomínáte si na Madonu a její špičatá prsa? Zpěvačka se inspirovala v padesátých letech, kdy do módy přišla podprsenka tvořící špičatý vzhled poprsí. Tento módní trend představoval výhodu zejména pro ženy, které příroda příliš neobdařila – špičatých ňader si totiž všimne každý – i když jsou malá.

Na konci šedesátých let přišly do módy podprsenky, u kterých skoro není vidět, že dáma něco má na sobě. Takzvaná „no bra“ byla populární zejména mezi hippies – skvěle zapadala do celého trendu volného oblečení, boji proti uniformitě a převaze mužů nad ženami. Opravdu kuriózní trend se objevil v sedmdesátých letech – podprsenky s bradavkami, které vytvářely pocit, že je ženě zima. Tento trend naštěstí rychle vymizel a jeho nedávné oživení se nepovedlo.

Něco extra na sport

V sedmdesátých letech výrobci podprsenek také pochopili, že na sport potřebuje žena něco extra a začali vyrábět podprsenky, které dopřejí dostatečný pohyb při sportu. Výrobci jdou od té doby neustále dál a dál a vymýšlí nové typy sportovních podprsenek pro nejrůznější typy pohybu. Což je dobře, protože dnes si každá žena může vybrat sportovní podprsenku podle zátěže a pohodlně skákat a běhat.

Push-upky

S push-upkami výrobci sice přišli již v šedesátých letech, ale v devadesátých začaly zažívat opravdu velký boom. Mít sexy křivku mezi ňadry zaručovaly i pevné podprsenky bez ramínek, například značka Nubra. Kromě toho začaly vznikat zajímavé varianty jak skrývat podprsenku pod šaty – třeba tím, že se pouze nalepí. Dámy dnes mají spoustu možností vybrat podprsenku na jakoukoliv příležitost – a proto se nám plní šatníky nejrůznějšími barvami a tvary. Tak schválně, kolik podprsenek máte doma vy?

 

 

 

Vaše názory

Další z magazínu

Náš tip