Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Čeká vás stěhování a přemýšlíte, jaké zvolit připojení? Přečtěte si praktické tipy

Čeká vás stěhování a přemýšlíte, jaké zvolit připojení? Přečtěte si praktické tipy

1.11.2016 - redakce Babinet.cz

Před výběrem vhodného typu připojení je potřeba si ujasnit, jak jej budete využívat. Pro běžné procházení internetu a prohlížení fotek stačí téměř jakékoliv připojení, pokud ale máte v plánu sledovat online videa ve vysokém rozlišení či připojovat k internetu více zařízení, je nutné zvolit připojení s vyšší přenosovou rychlostí. Při výběru poskytovatele zohledňujte nejen cenu připojení, ale i rychlost stahování a uploadu (tedy nahrávání). Rozhodovat se můžete mezi variantami bezdrátového Wi-Fi, kabelového či ADSL  připojení.

Výhodné připojení přes kabelovou televizi

Pevný internet, ať už přes kabelové rozvody nebo ADSL, je mnohem stabilnější než ten bezdrátový. Neohrozí jej totiž žádná bouřka či ruchy trolejí. „Pevné připojení k internetu je nejspolehlivější forma konektivity. Před pořízením služby si zjistěte, zda je ve vaší lokalitě dostupný poskytovatel internetu. Pokud jich je víc, porovnejte navzájem nejen rychlosti připojení a ceny, ale i další doplňkové služby a dostupnost technické podpory. Pronájem Wi-Fi modemu, který je nutný pro příjem signálu, není totiž u všech operátorů zahrnutý v ceně měsíčního poplatku za připojení,“ radí Jan Kohout, marketingový ředitel společnosti UPC.

Výhodou připojení přes rozvody kabelové televize je především to, že můžete využít výhodné nabídky kombinace služeb internetu a televizního vysílání. Dalším benefitem jsou vysoké rychlosti v obou směrech (stahování dat i nahrávání) a vysoká spolehlivost. Jste-li v dosahu pokrytí kabelovými rozvody, technik operátora vám v bytě zřídí jednoduchou přípojku, ze které jsou vyvedeny dva kabely: jeden pro kabelovou televizi a druhý pro internet.

Wi-Fi: připojte se odkudkoli

Bezdrátové připojení má nespornou výhodu v tom, že se nemusíte spoléhat na kabelová vedení provozovatelů, což oceníte především v menších městech a na vesnici. Navíc bývá finančně výhodnější. Při výběru bezdrátového připojení dbejte na dodržení několika bodů – musíte být v dosahu pokrytí vybraného poskytovatele, jakékoliv překážky mezi vaší anténou a anténou poskytovatele zhoršují kvalitu přenosu a ve většině případů je vhodnější připojit anténu ven či na střechu.

Kam s modemem?

Co když vám ale internet kolísá, načítání stránek se zasekává a rychlost neodpovídá té, kterou máte ve smlouvě? Bezdrátový signál může být ovlivněn zdmi, různými kovovými předměty, nábytkem nebo třeba i velkým zrcadlem. Je tedy vhodné dopředu popřemýšlet, kam modem připevníte. „Doporučuji umístit modem v centrální části bytu, tak, aby bylo dosaženo rovnoměrného pokrytí. Zkuste proto ve svém bytě najít takové místo, ke kterému budou mít všechna připojená zařízení přibližně stejně daleko. Vhodné je umístit jej na co nejvyšší místo v bytě, a pokud možno i co nejdále od nejbližší zdi,“ vysvětluje Jan Kohout. A jak si zajistit signál i v odlehlých zákoutích bytu? „Pro rozšíření Wi-Fi signálu do odlehlejších částí vašeho domu či bytu si nemusíte pořizovat další router. K těmto účelům slouží tzv. extendery, které přijímaný Wi-Fi signál zesilují a posílají dál. V UPC nyní nabízíme našim zákazníkům Wi-FI připojení prostřednictvím prémiového modemu, který jednoduše pokryje signálem celou domácnost a nemá problém s rušením signálu, protože vysílá v obou pásmech 2,4 a 5 GHz,“ dodává Kohout.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz