Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak se bránit proti infekční žloutence?

Jak se bránit proti infekční žloutence?

25.8.2016 - redakce Babinet.cz

Žloutenka typu A se letos nevyhnula největší moravské metropoli. V Brně už je přes 170 nemocných. Jak se můžeme „nemoci špinavých rukou“ bránit a proč je tak snadné se Hepatitidou A nakazit?

Přestože je infekční žloutenka, často nazývaná jako „nemoc špinavých rukou“, nejvíce rozšířená v zemích s nízkým hygienickým standardem, v České republice je poměrně běžným onemocněním. Každoročně jsou diagnostikovány stovky případů i bez epidemického výskytu, když se ale v určité lokalitě rozšíří více, počet nemocných narůstá exponenciální řadou. Hepatitida A obecně je zánět jater, jehož původcem je virus. Zákeřnost onemocnění pak spočívá především v jeho velmi snadném přenosu – skrze infikované potraviny a vodu a především prostřednictvím „špinavých“ rukou. Virus přežívá i mimo tělo přenašeče, takže ho můžete najít na madle v MHD, klice u dveří, ale třeba i na vodovodní baterii na veřejném záchodě.

Základem prevence je důkladné mytí rukou

Zatímco cestovatele do teplých krajin nejčastěji trápí právě infikované potraviny a voda, v našich poměrech je základním principem prevence zvýšené dodržování osobní hygieny. To spočívá především v poctivém mytí rukou. A to jak po návratu domů, tak na veřejných místech. Tam zejména oceníme automatické bezdotykové baterie, které eliminují kontakt ruky s pákovou baterií.

Žloutenka se těžko diagnostikuje

Prvotní příznaky žloutenky jsou bohužel snadno zaměnitelné s příznaky chřipky. Patří mezi ně nechutenství, únava, bolesti břicha, zad, zvracení nebo horečky. Žloutenka je bez krevních testů v této fázi velmi nesnadno diagnostikovatelná, často proto infikovaného varují až příznaky pozdější – žloutnutí bělma a kůže, velmi tmavá moč a světlá stolice. Inkubační doba žloutenky se pohybuje mezi týdnem a dvěma měsíci a člověk je v tuto dobu nakažlivý. Léčí se klidem na lůžku a přísnou dietou bez speciální medikace, nemocní jsou hospitalizovaní z důvodu zabránění šíření nákazy. Onemocnění zpravidla samo odezní. V rizikových skupinách jsou lidi s poškozenými játry, děti a staří lidé. U těch může akutní zánět jater skončit bohužel i fatálně.

Přestože to není součástí pravidelné prevence, je možné se proti Hepatitidě typu A nechat očkovat. Určitě je dobré k takovému opatření přistoupit v případě, kdy chceme vycestovat do některé ze zemí, kde je infekční žloutenka rozšířená, nebo ve chvíli, kdy se vyskytujeme v oblasti se zvýšeným rizikem nákazy. V našich podmínkách zůstává nejrozšířenější prevencí poctivé mytí rukou – teplou vodou a mýdlem.

Novinky pro lepší hygienu

Společnost Sanela i právě kvůli zkvalitnění hygieny přinesla letos na trh novinku, vodovodní baterii s integrovaným mýdelníkem. Bezdotykové baterie se obecně začínají čím dál tím častěji používat i v domácnostech, ideální jsou zejména pro instalaci k umývátku na WC.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz