Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Shazujeme 12 kilo - Farmakoterapie

Shazujeme 12 kilo - Farmakoterapie

MUDr. Martin Vaněk

Dnes přinášíme poslední díl našeho miniseriálu Pojďme shodit 12 kilo. Minule jste se dozvěděli více o pohybových aktivitách a cvičení. Dnes si přečtete o tom, co každou ženu, která se potřebuje hubnout, zajímá nejvíce - možnosti farmakologie při hubnutí. Kolik kilogramů se vám podařilo shodit?

JEDENÁCTÉ KILO: PILULKA

Cílem moderní farmakoterapie obezity je korigovat metabolické poruchy, které podmiňují rozvoj onemocnění, a napomáhat tak pacientům v náročném procesu redukčního režimu a dosažení potřebných změn v životním stylu. V současnosti může lékař v rámci komplexní léčby doporučit zařazení léků, především sibutraminu (Meridia) a orlistatu (Xenical). K jejich nasazení se obvykle přistupuje tehdy, pokud není dostatečně účinná dietní, pohybová a behaviorální (viz níže) terapie.

Obezita bývá celoživotním problémem nejen díky nedůslednosti pacientů, ale často i v důsledku nesprávného pojetí léčby ze strany lékaře. Cílem odborníka má být naučit nemocného přemýšlet v horizontu dlouholetého léčebného režimu a nikoli jen ven smyslu další „krátkodobé redukční diety“, při které hrozí vznik tzv. „jo-jo“ efektu.

CO JE DŮLEŽITÉ?

Léky Meridia a Xenical se hodí i k dlouhodobé terapii obezity, a právě jejich déletrvající účinek je podmíněn změnou životního stylu – složení stravy, stravovacích zvyklosti a zařazení vhodné pohybové aktivity. Konzultace a vedení programu snižování hmotnosti může poskytnout buď specialista v oblasti výživy, lektor redukčního klubu nebo bezplatná poradna snižování hmotnosti Merrylinka (800 116 116; www.merrylinka.cz), která je funkční již pět let.

* Sibutramin (Meridia): působí přirozeně v té části mozku, kde je řízen příjem potravy. Účinkuje dvojím způsobem: navozuje pocit sytosti a současně zvyšuje energetický výdej organismu. V důsledku zvýšeného pocitu sytosti jsou přijímané porce potravy menší. Sibutramin působí na všechny složky potravy (tj. na stravu jako celek). Přípravek je vhodný zvláště pro osoby, které provází při snižování hmotnosti pocit hladu, nezvladatelné chutě a nejsou schopni dodržovat předepsaná redukční opatření. Tím pomáhá zavádět a udržovat nezbytné změny ve stravování, které jsou podmínkou zhubnutí a udržení dosaženého váhového úbytku.

* Orlistat (Xenical): snižuje vstřebávání tuků ve střevě, a tak snižuje jejich dostupnost v organismu. Je vhodný především pro pacienty, kteří konzumují stravu bohatou na tuky a mají problém při redukční dietě tuto konzumaci omezit.

Studie týmu prof. Thomase Waddena Randomized trial of lifestyle modification and pharmacotherapy for obesity uveřejněná nedávno v New England Journal of Medicine, potvrdila skutečnost, že pokud je spolu s lékem proti obezitě (sibutraminem; Meridia) současně poskytována individuální konzultace změn životního stylu, pak jsou výsledky hubnutí až dvakrát lepší.

Studie hodnotila účinnost komplexních opatření u 224 obézních dospělých rozdělených do čtyř skupin. První skupina užívala pouze lék Meridia v dávce 15 mg jedenkrát denně, lidé ve druhé skupině byli jen edukováni o potřebě změn životního stylu (ZŽS), pacienti ve třetí skupině užívali lék a současně jim byly poskytovány průběžné konzultace o ZŽS, čtvrtá skupina užívala lék a byla jen stručně informována o nutnosti ZŽS. Jako nejúčinnější se jeví souběžné užívání antiobezitika a důsledná ZŽS: „Pokud budete pouze užívat lék, zhubnete, ale jen polovinu toho, co zhubne ten, který je současně s užíváním Meridie veden ke změnám v jídelníčku a upraví své zvyklosti,“ říká prof. Thomas Wadden, hlavní řešitel studie.

Zdroj: Hainer a kol.: Základy klinické obezitologie, Grada 2004; www.merrylinka.cz

DVANÁCTÉ KILO: JINÁ TERAPIE

Kromě důsledných změn v životním stylu, zahrnující úpravu stravování a pohybové aktivity, kognitivně-behaviorální psychoterapie (KBT) a využití antiobezitik existují ještě další metody léčby obezity, především chirurgické řešení podvázáním či zavedení balonku do žaludku (bariatrie). Avšak i zde musí nutně dojít ke změně životního stylu.

O možnostech bariatrie v léčbě vysoké hmotnosti se mezi laickou veřejností příliš neví. Tento postup přitom dosahuje u těžké obezity poměrně rychle dobrých výsledků.

CO JE DŮLEŽITÉ?

K chirurgickému zákroku je indikována část nemocných trpících zvláště závažnými formami obezity. V současnosti se používají dvě metody tzv. restrikčních operací na žaludku (vertikální gastroplastika a gastrická bandáž). Jsou založeny na principu zmenšení objemu žaludku a podstatného snížení jeho schopnosti jímat potravu. Žaludek je zevně přiloženou manžetou zaškrcen do tvaru „přesýpacích hodin“, vznikne tak malá horní část, která se snadno naplní i malým množstvím přijímané potravy. Výsledkem je brzy navozený pocit sytosti, který přetrvává až několik hodin po jídle (po dobu, než potrava projde zaškrcenou částí žaludku). Ke zdárnému výsledku zákroku a výraznému snížení váhy je ale bezpodmínečně nutná dobrá pooperační spolupráce pacienta, ve smyslu sebekázně a zamezení přejídání se, i když už postrádá pocit hladu. Zde se úspěšně využívá dočasná léčba sibutraminem (Meridia), která pomáhá se zvládnutím změn objemu konzumované stravy a jídelních zvyklostí. Jestliže jsou uvedené předpoklady dodrženy, pak dosahují osoby s těžkou obezitou velmi výrazných poklesů hmotnosti, průměrně až 40 kg za jeden rok. Platí, že bariatrický zákrok je natolik specifický, že by měl být prováděn výhradně specializovanými pracovišti a pooperační dlouhodobá péče by měla být zajišťována v úzké spolupráci s internisty-obezitology, psychology a podle potřeb i s jinými specialisty.

Další možností je zaplnit žaludek silikonem. Princip spočívá v tom, že se do žaludku pacientovi zavede silikonový balónek, který je pak naplněn roztokem. Balónek nepostoupí do střev a nepoškodí jej ani žaludeční šťávy. Pacient nemá pocit hladu a méně toho sní, balónek však není řešením pro každého.Tento způsob shazování nadměrných kilogramů je určen výhradně pacientům, kteří trpí těžkou obezitou – tj. indexem tělesné hmotnosti (BMI) vyšším než 30. Zákrok zdravotní pojišťovna nehradí. kdo se pro něj rozhodne, musí uhradit částku zhruba 30 tisíc korun. V ceně je zahrnuto předoperační vyšetření, endoskopické zavedení silikonového balónku a pravidelné kontroly po dobu 6 měsíců, kdy je balónek v žaludku pacienta, také vyjmutí balónku a následné konzultace. Ani vyjmutím balónku však péče nekončí, pacient musí dodržovat redukční režim, hlídat svůj příjem energie, jinak by veškerá předchozí snaha byla marná.

Zdroj: Hainer a kol.: Základy klinické obezitologie, Grada 2004

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz