Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Pozvánka: Zřícenina hradu Zlenice-Hláska se vrátí do středověku

Pozvánka: Zřícenina hradu Zlenice-Hláska se vrátí do středověku

14.7.2015 - redakce Babinet.cz

Zřícenina hradu Zlenice-Hláska u Senohrab, známá z obrázků Josefa Lady, se během léta dvakrát pomyslně vrátí do středověku. Postarají se o to dvě tradiční akce – řemeslný jarmark a dětský den. První z nich, známá pod názvem Oživlý středověk v podhradí, se uskuteční 18. a 19. července. Výlet do historie bude mít na programu také 1. srpna oblíbený dětský den.

„Řemeslný festival 18. a 19. července představí návštěvníkům mnoho tradičních středověkých řemesel z doby Karla IV., kdy hrad Zlenice zažíval období rozkvětu. V rámci akce bude možné si mnohé vyzkoušet vlastníma rukama, informovat se o technikách, materiálech a historii,“ řekla Tereza Bílková ze Sdružení Zlenice, které akci pořádá. Ve snaze přiblížit někdejší atmosféru středověkého sídla budou řemeslníci v dobových kostýmech pracovat s nejvěrnějšími napodobeninami nástrojů a materiálů. Hrát k tomu bude středověká hudba (s výkladem o nástrojích), ochutnat bude možné pokrmy středověké kuchyně.

Akce Oživlý středověk v podhradí se uskuteční už počtvrté. Kromě klasických řemesel, jako je předení, tkaní, výroba šňůrky na lucetu, ražba do kůže, kování, práce s dřevem či proutím, které se dají vesměs všechny vyzkoušet vlastnoručně, pořadatelé letos připravili několik novinek. Jedním z nich je tištěný průvodce středověkou vesničkou, který hodně prozradí o daných řemeslech. Celým areálem pak zájemce provede potulný vesnický mnich.

Pro mnohé návštěvníky může být atraktivní a poučné zapojit se do stavby proutěného plotu, který budeme v rámci akce budovat. Jde o poměrně nenáročnou činnost, kterou si může každý vyzkoušet sám i doma na vlastní zahradě,“ dodal Vladimír Havelka ze sdružení Zlenice. Nejmenší návštěvníci si budou moci utkat šňůrky nebo ozdobit kožené náramky. V dětské aréně se vydovádějí při dovednostních úkolech a soutěžích, vyzkoušejí si střelbu z luku nebo zahrají na rytíře.

Dětem bude určena také druhá akce na Hlásce, a to 1. srpna. Při zábavné hře nazvané Králův zvěd budou putovat kolem hradu a řešit různé úkoly a hádanky, při nichž se od králových řemeslníků v podhradí mnohému naučí. Putování bude vhodné už pro děti od tří let. V rámci akce si účastníci budou také moci zahrát na malého archeologa a vyžití najdou i v tvořivé dílně.

Hrad Zlenice vznikl na přelomu 13. a 14. století. Zanikl přibližně po 150 letech své existence. Pobořen byl zřejmě v souvislosti s občanskou válkou v království za doby Jiřího z Poděbrad. Jeho záchranu si vzalo za své Sdružení pro ochranu kulturního dědictví – Zlenice, které ve spolupráci s obcí Senohraby, za pomoci dobrovolníků a pod dohledem odborníků z památkové péče pomáhá s konzervací této památky už dvacet let.

Díky tomu se už mimo jiné povedlo zajistit čelní hradbu jádra hradu, zakonzervovat suterén první brány, staticky zajistit vrcholové partie vstupní brány a osadit ji střešní konstrukcí, která ochraňuje dochované zdivo před nepříznivými vlivy podnebí. V roce 2011 byla postavena dřevěná vyhlídková plošina a zakonzervovány pilíře, předloni se podařilo realizovat první etapu konzervace takzvané „Velké věže“, loni byl do jádra hradu postaven dřevěný most. Objekt se opravuje s pomocí dotací, grantů i příspěvků dobrovolníků, dárců a sponzorů.

Záchranné práce na hradě ale nekončí. Co nejdříve bude nutné zabránit pokračující destrukci koruny severozápadního paláce jádra hradu. Konzervace koruny zdiva si vyžádá vysoké finanční náklady, které sdružení ani majitel v současné době nemají. Obrátili se proto se žádostí o pomoc na veřejnost – přispět může na transparentní účet  2900508079/2010, variabilní symbol 201401, do zprávy pro příjemce uvést heslo „palác“, své jméno a kontaktní údaj. Více informací je na www.zlenice.cz.

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz