Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Průjem je často podceňovaný příznak střevních onemocnění

Průjem je často podceňovaný příznak střevních onemocnění

22.3.2015 - redakce Babinet.cz

Konec zimního a začátek jarního období se vyznačuje zvýšeným výskytem infekčních onemocnění. Některé viry a bakterie způsobují zažívací problémy provázené především průjmem. Zhruba 90% akutních průjmů jsou zapříčiněny právě infekcemi. Průjem představuje nejen nepříjemný problém, ale může být i známkou vážnější nemoci a v krajních případech může ohrozit člověka na životě.

Z tohoto důvodu je důležité rozlišovat různé typy průjmů. Obecně řečeno, průjem se projevuje častým (více jak třikrát za den) vyprazdňováním řídké, neformované stolice. Kromě frekventovaného chození na toaletu se mohou objevit i další symptomy – křeče v břiše, pocit nevolnosti a malátnosti, někdy i zvracení. Z praktického hlediska rozlišujeme průjmy na dvě skupiny. Akutní a chronický.

Akutní průjem

Vzniká náhle a trvá nejdéle 14 dnů. Nejčastější příčinou je infekce, při které napadnou trávicí soustavu bakterie, viry či parazité. Další příčinou mohou být chyby ve stravování a pitném režimu, vegetativní důvody jako nervozita a strach nebo vedlejší účinky některých léků (například antibiotik apod.).

Chronický průjem

Trvá déle než 14 dnů. Může jít o organické onemocnění tenkého či tlustého střeva (zhoubný nádor či Crohnova choroba aj.). Nebo se jedná o onemocnění některého orgánu trávicí soustavy či problém mimo trávící trakt, např. diabetes, karcinom štítné žlázy atd. V každém případě trpí-li postižená osoba chronickým průjmem, je třeba okamžitě navštívit lékaře.

Nejzávažnější hrozba při průjmech je dehydratace

Největším nebezpečím při průjmu je ztráta tekutin a rozvrat vnitřního prostředí. Může následovat kolaps až ztráta vědomí. V krajních případech, u nejohroženějších skupin pacientů, což jsou malé děti, senioři a chronicky nemocní, může dehydratace ohrozit člověka na životě. Doplňovat tekutiny by měl pacient sladkým čajem, minerální vodou, iontovými nápoji, polévkami či rehydratačními nápoji.

Samoléčba průjmu

Je důležité si uvědomit, že průjem není nemoc, ale pouze symptom onemocnění. Pokud jde o léčbu obou typů výše uvedených průjmů, účinné jsou volně prodejné  přípravky, tzv. adsorbencia. Na svůj velký povrch dokáží navázat plynné i pevné škodlivé látky a odvedou je z těla ven. Do této skupiny patří například Tammex. Jeho výhoda spočívá zejména v šetrném složení. Existuje ve dvou variantách, má příjemnou pomerančovou příchutí a je vhodný pro celou rodinu.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz