Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Rady a tipy pro údržbu pletenin

Rady a tipy pro údržbu pletenin

9.2.2015 - redakce Babinet.cz

Chladnější počasí již nějakou dobu panuje a nás den co den chrání před zimou teplejší kousky oblečení. Velmi oblíbené jsou v tomto období pleteniny. Jak ale zajistit, aby neztrácely na kráse a hřejivosti? Čím větší péči jim poskytneme, tím déle vydrží a zachovají si svůj tvar. My se z nich pak budeme moci těšit po více sezón. Na rady a tipy jsme se zeptali odborné textilní konzultantky Fashion Days Elišky Kadlecové.

Pletenina je vhodným společníkem do chladnějšího počasí pro svou hřejivost, avšak je třeba myslet na konkrétní materiál. Většinou od sebe jednotlivé druhy vlny vůbec neodlišujeme a nakonec se při praní přikloníme k rychlému a nešetrnému řešení.

„Nejpoužívanější je ovčí vlna, která se často používá ve směsi s nejrůznějšími syntetickými materiály. Ty jí buď dodávají lepší vlastnosti – jako třeba elastan dodává pružnost, nebo slouží jako její levnější náhražka – proto pozor třeba na polyamid nebo akryl. Ovčí vlna se také často směsuje s luxusnější kašmírskou a mohérovou vlnou,“ říká odborná textilní konzultantka Fashion Days.

Oblečení z přírodní vlny je samozřejmě kvalitnější, na druhou stranu náročnější na údržbu. Přírodní vlněné příze, mezi které patří např. ovčí, angorská, kašmírová, alpaková, mohérová nebo vikuní, vyžadují jemné zacházení, aby se nesrážely a neplstnatěly.

„Například u ovčí vlny můžeme některým pozdějším neduhům předejít tím, že se při nákupech nebudeme orientovat jen podle barvy svetru, ale i podle řeči symbolů na štítku. Ty nás informují o kvalitě, které se pak přizpůsobuje následná péče. Čím jsou totiž vlákna vlněné příze delší, tím je kvalitnější a bude se méně šmolkovat,“ radí Eliška Kadlecová, odborná textilní konzultantka Fashion Days.

Praní, ždímání a sušení

Pro všechny vlněné svetry platí, že do pračky mohou jedině při použití šetrného programu na vlnu nebo ruční praní a za použití speciálního pracího prostředku určeného na vlnu. Aby se nesrážely, nenastavujte teplotu praní na více než 40°.

Svetry z pravé vlny jsou na rozdíl od těch akrylových velmi citlivé, za mokra se nesmějí ždímat, všechnu zbylou vodu je z nich potřeba vymačkat froté ručníkem, poté se rozloží na rovnou plochu, vytvarují a nechají uschnout mimo přímé sluneční paprsky. V žádném případě se nevěší – váhou absorbované vody by se totiž vlna vytáhla.

Vlna také nesmí za žádných okolností přijít do sušičky. Konkrétně pak platí, že na rozdíl od mohéru jsou kašmír a ovčí vlna plstivé a snadno šmolkují, měly by se proto prát jen na 30°C. Jak říká Eliška Kadlecová, ke každému materiálu je třeba přistupovat individuálně.

Zdroj: Fashion Days ve spolupráci s Eliškou Kadlecovou v rámci Fashion Days Fashion Academy.


 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz