Zázvor je nezbytnou součástí indické a čínské kuchyně. Používá se jak do sladkých, tak i slaných pokrmů, za zmínku jistě stojí například zázvorové pečivo, tak typické pro vánoční svátky, přidává se do guláše, do pečených mas, ale i do piva nebo limonád. (Jistě jste už slyšeli o zázvorovém pivu či zázvorové limonádě). Čerstvý, sušený, vařený i nakládaný působí příznivě na lidské zdraví...
... Zázvor má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Pomáhá při žaludečních, cestovních a těhotenských nevolnostech (těhotné ženy však můžou zázvor jen v menší míře). U nás je pak asi nejznámější skutečnost, že je vynikající při léčbě rýmy a chřipky. Snižuje cholesterol, stimuluje krevní oběh a podporuje redukci váhy. Zpomaluje určité druhy rakoviny. Není však vhodný pro děti.
Není známo, odkud zázvor přesně pochází. Někdy se uvádí, že byl nejdříve pěstován na jihu Číny, odkud pronikl do Indie. S jistotou však můžeme říci, že jak v Indii, tak v Číně se používá již více než tři tisíciletí.
A my si dnes ukážeme recept na zázvorovou omáčku.
Potřebujeme :
- 50 g čerstvého zázvorového kořene
- 1 malá červená feferonka
- 100 ml zeleninového vývaru
- 2 lžíce pomerančové šťávy
- 2 lžíce sójové omáčky
- 1 špetka cukru
- sůl
- 4 lžíce oleje
Zázvor oloupeme malým nožem a jemně nastrouháme. Z feferonky odstraníme semínka a lusk jemně nasekáme. Rozmícháme zeleninový vývar, pomerančovou šťávu, špetku cukru, sůl a olej. Přimícháme zázvor a feferonku. Hodí se k pečenému nebo smaženému tofu, pečenému masu a k smažené zelenině.
Náš tip : vyzkoušejte náš recept obalované tofu se zázvorovou omáčkou.
- informace čerpány z Wikipedie
- ilustrační fotografie
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.