Babinet.cz  /  Recepty  /    /  S tradicí našich babiček: Měchurka

S tradicí našich babiček: Měchurka

26.11.2014 - redakce Babinet.cz

Nejnovější kuchařky se vrací ke starým tradičním recepturám. A není divu. Komu by nechutnal svět poctivých surovin a selské kvality? Takový základ měla i původní měchurka – tvarohem plněný měšec koupaný v másle a sypaný cukrem. Naše prabáby tak plnily chlebové těsto, neboť zbytky byly v praslovanské kuchyni nežádoucí.

Předchůdce měchurky je měchura, tradiční staročeský pokrm. Jeho základ tvořil tvaroh nebo sýr sbalený do těsta. Vznikla tak plněná placka, na jejímž povrchu se vypařováním vody z náplně tvořily během pečení měchýřky. A odtud měchura. Poprvé ji písemně zmínil už Jan Bosák Vodňanský na počátku 18. století: „Artetica est cibus, qui fit ex pane et caseo.“ Aneb „Měchura je jídlo vyrobené z chleba a sýra“.


Originál Kabátova měchurka, novodobá poctivá laskomina z vaší pekárny.


Originál Kabátova měchurka │ 24 Kč

„Poctivá kynutá kapsička s tvarohovou náplní koupaná v přepuštěném másle a obalená moučkovým cukrem. Protože originál, je jen jeden.“

V pražské Pekárně Kabát začali měchurky péct před osmnácti lety. A podle pekaře Richarda Kabáta na stejný popud: „Přemýšleli jsme, co s kouskem zbylého těsta a zkusili jej naplnit tvarohem a upéct. Ale nebylo to ono, stvořit máslovou Originál Kabátovu měchurku, jak ji znáte z našich pekáren, stálo ještě mnoho úsilí.“ Bratři Kabáti museli nakouknout pod pokličku kuchařek vařících ještě na kachlových kamnech. Ale přišli na to, v čem tkví tajemství úspěchu. Nestačí jen čerstvé těsto z kvalitních surovin. Dobrá náplň pořád není dost. A správně vypečený moment v troubě také ne. Kouzlo totiž dokoná až lázeň v přepuštěném másle. A hned za tepla s ní do moučkového cukru.

Češi si sladké pokušení rychle zamilovali. Vždyť Pekárna Kabát z popela vykřesala pochoutku, kterou si oblíbili už naši předci. Za spoustu let její obliby začaly vznikat mnohé variace na měchurku, ale Kabáti se s úsměvem pyšní: „Originál Kabátova měchurka je svým poctivým složením na pekařském pultu jedinečná.“ A měchurka, tedy její kypré těsto, tvarohová náplň i bohatě máslem nasátý povrch to dokazují. Poctivá pekařina ještě existuje.

Pochutnejte si také na Kabátově máslové vánočce│

Kabátova máslová vánočka│ 119 Kč

„Vánočka z poctivého másla, pravých vajec, s vanilkou, kandovanou kůrou a plátky mandlí. Upečená proto, aby oslnila.“

 

Pekárna Kabát │ www.pekarnakabat.cz │ www.fb.com/pekarnakabatcz

Ruční výroba pečiva. Prvotřídní suroviny převážně českého původu bez chemických přísad a potravinářských náhražek. Pečivo vyráběné podle tradičních receptur. Poctivé pekařské řemeslo jako za časů našich prababiček. Používání převážně českých surovin bez chemických přísad a potravinářských náhražek. Certifikace BIO výrobců. To vše stručně charakterizuje Pekárnu Kabát – zavedenou rodinnou pekařskou firmu s tradicí od roku 1992. V současné době vede společnost již druhá generace rodiny Kabátů. Více než dvacet let vám dodávají nezaměnitelné produkty ruční výroby.


 

 

Vaše názory

Další recepty

Náš tip