Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Kupujete nemovitost? Dávejte si pozor a položte si pár otázek…

Kupujete nemovitost? Dávejte si pozor a položte si pár otázek…

26.9.2012 - redakce Babinet.cz

Našli jste si krásný byt, za dobrou cenu a majitel vám s úsměvem a ochotně podává klíče od bytu i se smlouvou k podpisu? Nenechte se opít rohlíkem a vše si pořádně prověřte dříve, než cokoli podepíšete.

„Než smlouvu podepíšete, položte si ve vlastním zájmu několik zásadních otázek a pro stoprocentní jistotu si na ně sami vyhledejte odpovědi, ať se můžete co nejdříve radovat z nového bydlení a ne běhat po úřadech a proklínat svou lehkomyslnost,“ upozorňuje Miroslav Jonáš z největší realitní kanceláře v ČR,M&M reality.

Kdo je skutečným majitelem nemovitosti?

Ne každý, kdo se prohlašuje za vlastníka, jím doopravdy je. Jediný ověřený recept, jak zjistit, komu doopravdy nemovitost patří, je nahlédnout do katastru. Pokud dotyčný není zapsaný v katastru jako právoplatný majitel nemovitosti, musí předložit plnou moc, ve které ho vlastník prodejem pověřuje. Plná moc musí být samozřejmě notářsky ověřena. Jestli nemá ani to, už s ním déle neztrácejte čas, s největší pravděpodobností se jedná o podvodníka.

Jak majitelem nemovitost získal?

Stále více se množí případy, kdy jeden z předchozích převodů byl neplatný. Pokud toto někdo v budoucnu napadne – může kdykoli, protože vlastnické právo se nepromlčuje – a bude u soudu úspěšný, o nemovitost bez náhrady přijdete.

Má někdo na nemovitost předkupní právo?

Předkupní právo se může stát nemilou překážkou na vaší cestě za vysněným domovem. Pokud má nemovitost více majitelů, musí nejdříve prodávající nabídnout svým společníkům možnost nemovitost jeho část přednostně odkoupit. Až po jejich výslovném odmítnutí může se svým dílem nakládat dle libosti. Zároveň se můžete setkat s případem, kdy předkupní právo nemovitost odkoupit mají například rodiče prodávajícího. Pokud by předkupní právo nebylo uplatněno, mohli byste o svůj nový byt či dům velmi rychle přijít.

Je na nemovitost uvaleno věcné břemeno?

Zde se ve většině případů jedná spíše o otázku komfortu. Pokud je na nemovitost či pozemek uvaleno věcné břemeno, tak se běžně setkáte například se sousedy, kteří vám budou přejíždět přes pozemek, neboť to mají smluvně povoleno, či s vámi může někdo sdílet obytný prostor.

Neslouží nemovitost jako zástava?

Nemovitost může sloužit jako zajištění pohledávky v případě, že by dotyčná osoba nedostála svým závazkům. Tato povinnost vám může znepříjemnit život ve chvíli, kdy bude nemovitost vaše, ale pořád bude sloužit jako záruka v případě nesplácení dluhu ručitele. Katastr nemovitostí opět poslouží jako věrný služebník, neboť případné zástavní právo v něm bude zaneseno.

 

 

Nemá majitel exekuce?

V době, kdy kupujete nemovitost, na ní nemusí být žádný zápis exekucí.  Avšak mohlo se stát, že dávno před prodejem majitel převzal od exekutora nařízení exekuce, čímž jej právně zpravomocnil. A pokud to exekutor v budoucnosti nevymůže, zatíží exekucí Vaši nemovitost a máte smůlu.

Jak ošetřím riziko skrytých vad na nemovitosti?

Co se skrývá pod pokličkou, resp. za omítkou mnohdy nemáme možnost zjistit. Co ale udělat můžeme, je prověřit pořádně to, co lze vysledovat pouhým zdravým rozumem a bystrým okem. Než si tedy potřesete rukou s původním majitelem, projděte pořádně celou nemovitost a zaměřte se především na rohy a vlhká místa, jestli zde neprobíhá zápas s plísní. Zkontrolujte, jestli teče voda, funguje elektřina. Snažte se udělat maximum pro to, abyste ověřili vše, co půjde. V nejlepším možném případě se domluvte s prodávajícím, ať je v kupní smlouvě uvedeno, v jakých případech můžete od smlouvy odstoupit, pokud se skryté vady objeví.

Kdy se musím nechat zapsat do katastru?

Bohužel stále platí přísloví: „Kdo dřív přijde, ten dřív mele.“ Ač je to nemilé, stejné je to i u koupě nemovitosti, resp. u jejího zápisu do katastru. Koupit ji totiž můžete ve stejný den společně s několika dalšími kupci. Někteří výtečníci tuto formu běžně praktikují, když prodají v jeden den tu stejnou nemovitost vícero zájemcům. V tomto případě platí, že kdo se jako první nechá zapsat do katastru jako nový vlastník, opravdu se jím stává. Všichni ostatní mají smůlu. Proto se zápisem neotálejte, abyste poté nemuseli své váhavosti litovat.

Mám ošetřeno, že prodávající zaplatí daň z převodu nemovitostí?

Jako kupující je vůči státu v pozici ručitele za to, že prodávající uhradí daň z převodu nemovitostí. Pokud tak neučiní, jste povinni hradit Vy, jinak o nemovitost můžete přijít. Jedná se často o desítky tisíc korun.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz