Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Jak se stát instruktorem (kou) aerobiku

Jak se stát instruktorem (kou) aerobiku

Více než před měsícem skončila letošní anketa o Instruktora roku a možná se mnohá(ý) zamyslel nad tím, co to vlastně obnáší být cvičitelkou(lem).

Jak se jí (pánové jistě prominou, že nyní budu psát pro čtenářky ženského rodu, ale vše platí samozřejmě i pro ně) stát, co všechno se pro to musí podniknout. Připravili jsme proto pro vás pár poznámek a rad, které by vám k tomu mohly pomoci.

Rozhodnete-li se se aerobiku věnovat více než jako pasivní člen určitého fitness klubu, je naprostou nezbytností být přesvědčen o tom, že aerobiku chcete dát své srdce. A nejen aerobiku, ale především lidem, kterým budete předcvičovat. Bez toho se tato profese neobejde - bohudík. Druhou podmínkou je mít dobré vzdělání - tzn. absolvovat školu zaměřenou na tuto oblast. Je jich více, takže si každý může vybrat dle svého gusta a to nejen v Praze, ale čím dál více se podnikají školící akce i mimo ni. Co vám tyto školy mohou nabídnout? Odborné přednášky z anatomie, kyneziologie, o výživě a pitném režimu, o skladbě hodiny, hudbě a spoustě dalších základních věcech. To je vlastně pouze základ, bez kterého se neobejdete. Jsou to věci, které pro své další působení musíte bezpodmínečně znát, protože na nich je založeno aerobní cvičení a vy jako instruktoři je budete muset umět vysvětlit lidem. Takže jestli si myslíte, že ve škole se budete pouze učit nové kroky, choreografie, různé styly, jste na velkém omylu, připravte se na pořádnou dřinu.

K tomu, abyste se ale nějakého kurzu zúčastili, vyžaduje každá škola splnění určitých podmínek. Ve většině případů je to:

1. věk - většinou min 17, 18 let

2. dobré pohybové schopnosti

3. hlasové dispozice, vyjadřovací schopnosti

4. základní znalosti forem aerobního cvičení, vycházející z vlastní praxe jako cvičenec.

Školení pak probíhá většinou v několika stupních, záleží na typu školy. Po absolvování základního kurzu získáte většinou základní licenci, která vás sice opravňuje vést hodiny a předcvičovat, ale pouze jako zaměstanec určitého fitcentra. Tuto licenci si dále můžete rozšiřovat - konají se work shopy, specializované kurzy, na nichž můžete získat diplomy - step diplom, dance, bodystyling diplom.... nebo můžete postupovat dále a absolvovat školu pro získání licence vyššího stupně. Konečným bodem je získání licence I. třídy - profi licence. Na jejím základě již můžete získat živnostenské oprávnění (u pracoviště akreditovaného Ministerstvem školství a tělovýchovy ČR) a můžete předcvičovat tzv. na vlastní pěst, pořídit si fitcentrum a podnikat. Tím by vaše vzdělávání ovšem nemělo končit, chcete-li být opravdu dobrou cvičitelkou, je nezbytné další studium, sledování nových směrů, výzkumů, návštěvy dalších odborných školení a neustálé zdokonalování. Je to nezbytné kvůli lidem, pro které to děláte. Sami víte, že co se týče životosprávy, cvičení, nejrůznějších diet, strojů pro posilování, spalovačů, doplňků výživy, dotazy a nezodpovězené otázky se objevují stále. A na koho si myslíte, že se lidé s nějakým problémem obrátí - na instruktora, protože on by to přece měl všehcno vědět, když už má tu školu. Co jim odpovíte, když se vás takto zeptají a vy to nevíte...o jé...trapas....stane se, ale vy si musíte umět poradit :-)

Přehled škol, u kterých můžete získat licenci najdete na www.aerobics.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz