Babinet.cz  /  Recepty  /  Seriál: vyzkoušejte vegetariánské speciality

Seriál: vyzkoušejte vegetariánské speciality

13.8.2006 - Redakce Babinet
Část 2. ROBI - LAHŮDKA MADE IN CZECH REPUBLIC Asi nejlahodnější alternativa masa u nás a originální vynález firmy, která sídlí nedaleko Brna. Vzhledem i chutí trefná napodobenina masa, dietní, zdravá a chutná. Nositel ocenění Zlatý pohár EX PLZEŇ (1997). V kuchyni se při jeho úpravách meze nekladou. Řeč je o ROBI.Zdravý a chutný vítěz z undergroundu ROBI, neboli ROstlinná BÍlkovina, se stalo neformálním vítězem mezi námi testovanými vegetariánskými specialitami. Je nejen velmi univerzální, co se možnosti úprav týče, ale především velmi chutné. Ve srovnání se sójovým masem se také jednodušeji připravuje. Je s podivem, že na rozdíl třeba od tofu, je pro širší veřejnost málo známé. Dokonce i časopisy, které se zaměřují na vaření a občas nabízejí vegetariánská jídla, ROBI nezmiňují. Možná to bude i tím, že výrobce investuje více do výroby, než do marketingu. ROBI tak zůstává známé hlavně ve vegetariánském undergroundu.
Nutriční hodnota ROBI:
* voda: 68,40 %
* bílkoviny: 19,81 %
* tuky: 0,05 %
* minerální látky: 1,11 %
* sacharidy: 10,68 %
Energetická hodnota ROBI:
* 523,23 kJ/ 100 gramů
Svým složením se od sójového masa, o kterém jsme mluvili minule, zásadně liší. Vyrábí se ze směsi rostlinných - pšeničných, kukuřičných a rýžových bílkovin, z pšeničných klíčků a červené řepy, kromě toho obsahuje vodu a sůl. Tato směs se dál tepelně upravuje, aby se snížil na minimum počet mikroorganismů. ROBI samozřejmě neobsahuje žádné živočišné bílkoviny, stejně tak ani cholesterol, sóju a syntetická barviva a konzervanty. ROBI splňuje požadavky zdravé a dietní výživy, jeho omezením je však jeho nevhodnost pro alergiky na lepek. Díky látkám, které obsahuje, přispívá ke snížení rizika vzniku závažných chorob, jako například onemocnění srdce a cév, potíží zejména dolních končetin (dna) a k prevenci předčasných sklerotických změn. Díky minimálnímu obsahu tuku je vhodné také k redukčním dietám a pro diabetiky. A v neposlední řadě je ROBI snadno stravitelné a nenadýmá.   Za studena, na plotnu i na gril! ROBI se prodává buď chlazené nebo mražené a vyrábí se ve formě plátků, sekané nebo nudliček, samotné nebo už upravené jako hotové jídlo (Čína, karbanátky, řízky, guláš, mexické fazole, tatarák, ROBI v jablko-skořicovém těstě a další). Má podobnou konzistenci i barvu jako maso, dá se jíst i jen tak, přímo z balíčku. Můžeme ho koupit nejen v prodejnách zdravé výživy, ale i v některých supermarketech (např. Tesco nebo Kaufland). Upravuje se podobně jako maso můžeme jej dusit, vařit, smažit, zapékat i grilovat a dokonce jíst i za studena, třeba v salátech. Je tu ale jedno omezení všechny tepelné úpravy je třeba dělat jen krátce (ROBI úplně stačí chvilka). Pokud tedy smažíme (např. v trojobalu nebo v těstíčku), pak zprudka a rychle, na oleji rozpáleném na 170 190 stupňů. Při dušení přidáváme ROBI až na konec a jen chvíli prohříváme, stejně tak i při zapékání je třeba počítat s tím, že ROBI přidáme až na závěr (chceme-li ROBI křupavé, můžeme jej předtím osmahnout). Je také dobré ROBI před úpravami ochutit můžeme je marinovat (1-2 hodinky, v oleji, víně, např. se sojovou omáčkou apod.), ale stačí je i trochu ochutit přímo před přípravou (koření, česnek, citronová šťáva, bylinky...). Se solením opatrně ROBI je už mírně slané! Připravujeme-li dušenou dobrotu, stačí chvíli podusit v omáčce nebo se zeleninou. I pro přípravu tlačenky nebo aspiků je třeba ROBI předem ochutit. Teď v létě, v době letních grilovaček a zahradních party, nemusí ani vyznavači ROBI zůstat stranou je výborné i na grilování. Stačí naložit do marinády (fantazii se meze nekladou, úplně postačí i olej s kořením a bylinkami podle chuti) a šup s ním na gril. Doporučujeme však nedávat ROBI přímo na mříž, lepší je pořídit si hliníkové grilovací misky s otvory, ROBI se tak rovnoměrněji opeče a nevysychá. A ještě jedna rada na závěr: výrobce doporučuje ROBI před vařením opláchnout pod vodou a okapat.   Vyzkoušejte recepty s ROBI:
  • ROBI S RAJČATY A CELEREM
  • 1 balení nudliček ROBI (nebo plátky nakrájené na nudličky), 1/2 malého celeru, 1 plechovka loupaných rajčat (nakrájených na kousky), olej, trocha sójové omáčky na dochucení, mletý pepř, případně vegeta a zázvor na dochucení Očištěný celer nastrouháme a osmahneme na troše oleje. Poté přidáme rajčata z plechovky a dusíme. Na závěr přidáme nudličky Robi a prohřejeme. Můžeme dochutit vegetou, pepřem, zázvorem a solí, zakápneme sojovou omáčkou. Příloha: rýže nebo brambory  
  • ŠPANĚLSKÝ PTÁČEK ROBI
  • 4 plátky ROBI, vegetariánský salám, 1 cibule, 1 mrkev, sterilovaná okurka, 1 vejce, hořčice, sůl, pepř, nové koření, máslo a olivový olej, bujón ROBI plátek potřeme hořčicí, osolíme a opepříme. Je-li plátek příliš silný, můžeme jej podélně rozříznout. Na ochucený plátek položíme půlku okurky, klínek vegetariánského salámu, proužek povařené mrkve, čtvrtku vejce vařeného natvrdo a klínek lehce povařené cibule. Plátek stočíme a sepneme jehlou nebo párátkem nebo převážeme (opatrně, nit má tendenci prořezávat se plátkem). Hotový závitek ještě posypeme mletým novým kořením a mletým pepřem. Závitky ze všech stran lehce osmažíme na pánvi a pak už jen prohříváme po dobu 10 - 15 minut v mírné troubě. Mezitím se připravíme šťávu: na másle s trochou olivového oleje osmažíme drobně nakrájenou cibuli, zapražíme moukou a zalijeme vývarem z bujónu nebo studenou vodou, povaříme a ochutíme hořčicí (popř. vodou z okurek). Ptáčky zalijeme hotovou šťávou a podáváme nejlépe s rýží.  
  • ROBI S MEDEM PO ČÍNSKU
  • 6 plátků Robi, 3 lžíce včelího medu, 2 lžíce sojové omáčky, 2 lžíce vína, zázvor, šálek vývaru, vegeta, škrob, jádra vlašských ořechů, zelená petržel Plátky okořeníme vegetou a mletým zázvorem a necháme půl hodiny až hodinku odležet. Med, sójovou omáčku, vývar a víno rozmícháme na pánvi, prohřejeme a mírně zahustíme škrobem. Ochucené plátky na másle jemně osmahneme a zalijeme připravenou omáčkou. Necháme přejít varem a podáváme zdobené jádry vlašských ořechů a zelenou petrželí. Příloha: rýže (např. Basmati)  
  • TLAČENKA Z ROBI
  • 1 balíček nudliček ROBI, vinný ocet, cukr, sójová omáčka, 2 mrkve, 1 brokolice, 3 kyselé okurky, 100 g zeleného hrášku, 1 menší pórek (na plátky), 1 balíček želatiny nebo 6 plátků na celkem 1/2 litrů kapaliny, bujón, sůl, pepř ROBI naložíme na 1-2 hodiny ve sladkokyselém nálevu z vody, kam postupně přidáváme vinný ocet, sůl, cukr a sójovou omáčku. Potom ROBI smícháme s povařeným hráškem, pórkem, povařenou mrkví na kostičky, krátce vařenou brokolicí rozebranou na růžičky a kyselými okurkami na kostičky. Zalijeme želatinou rozpuštěnou ve 350 ml vývaru z bujonu, popř. dochuceném česnekem, pepřem nebo vegetou. Promícháme a naplníme do forem (např. do srnčího hřbetu vystlaného igelitem). Necháme ztuhnout v ledničce, nejlépe do druhého dne.  
  • TATARÁK Z ROBI
  • 1 balíček mletého ROBI, olivový olej, 1 velká cibule, 2 stroužky česneku (možné více, dle chuti), sůl, pepř, kmín, mletá paprika, chilli, sójová omáčka, hořčice, kečup (dle chuti) ROBI mixujeme s trochou olivového oleje a vody (na tuhou kaši). Přidáme cibuli a česnek (není ho třeba moc, budeme ještě česnekovat topinky jako přílohu). Česneku nemusíme dávat příliš, budeme biftek podávat na česnekovaných topinkách. Ochutíme solí, pepřem, kmínem, mletou paprikou, chilli a zakápneme sójovou omáčkou. Na závěr přimícháme hořčici a kečup, množství podle chuti. Příloha: topinky s česnekem  

    Vaše názory

    Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

    Další recepty

    Náš tip
    • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz