Kam se ztratil duch českých Vánoc? Vítězí kýčovitě nasvícené domy

18.12.2020 - redakce Babinet.cz

K českým Vánocům se pojí mnoho lidových zvyků jako koleda, stromek, jesličky s betlémem, pečení cukroví, obdarovávání se a tak dále. Jsou to ...

Zpět na článek

Vaše názory

Žíla
18.12.2020 17:06

Chápu úmysl autorky článku upozornit na to, že Vánoce nejsou jen svátky materialistického pozlátka a že si je lze minimálně stejně dobře, jestli ne lépe, užít i bez něj. Ale úplně se jí to nepovedlo vystihnout. Co totiž doopravdy znamenají pojmy jako "pravý smysl Vánoc" nebo "tradiční české Vánoce"? Třeba zrovna stromek nebo betlém, které autorka s tradičními českými Vánocemi spojuje, nejsou původem české zvyky. První betlém vytvořil svatý František z Assisi, tradice zdobení stromečku k nám přišla někdy na počátku 19. století z Německa. A "pravý smysl Vánoc" se v průběhu času rovněž proměňoval, jak koneckonců autorka sama na několika místech naznačuje, ovšem nebere to v potaz. V posledním, jakoby násilně přilepeném odstavci uvádí, že v čase dnešních Vánoc se dříve slavily Saturnálie, spojené se zimním slunovratem; s příchodem křesťanství byly pak v souvislosti se snahou o potírání pohanství právě na tuto dobu "naroubovány" oslavy narození Ježíše Krista a náboženský rozměr Vánocům dlouho vévodil. Jejich pojetí jako především času, kdy je třeba mít k sobě blíž a mít se rádi, je až důsledek moderního vývoje, který spěje k sekularizaci a ateismu. Nechme každému, ať si slaví, co chce slavit a jak to chce slavit. Pokud někoho materialistické pojetí Vánoc těší, neberme mu to a sami se těšme třeba z toho, že pro nás mají jiný, duchovnější význam. Ani jedno nemusí být přeci nutně "správně" nebo "špatně". :-)

Jirka Z
18.12.2020 21:33

Dobrý den, vidím to u nás na vsi. Blikající zábradlí, opadaná bříza, komín, hromosvod. Cokoliv, hlavně aby to svítilo a blikalo. Jako na pouti. Lidi jsou jak malé děcka-bez soudnosti a bez vkusu.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip