Zámek Košátky na Mladoboleslavsku na první pohled působí klidně, až téměř nenápadně. Přesto se o něm mezi milovníky tajemna i historie mluví s respektem, při němž nám může naskočit husí kůže. Staré zdi tu údajně pamatují nejen šlechtické hostiny a léta slávy, ale i znepokojivé jevy a tajemné síly, které jako kdyby nepodléhaly času…
Něco z historie…
Košátky stojí na okraji stejnojmenné obce a jejich základem je mohutná gotická tvrz s typickou „lucernou“ – věžičkou na střeše – z první poloviny 15. století. Postavili ji páni z Weitmile - a protože stála na rovině, obklopili ji vodním příkopem. Půl tisíciletí pak Košátky patřily rodu Kolowratů. Ti tvrz postupně přestavěli na zámek a vtiskli mu podobu, jež přetrvala až do dnešních dnů. V roce 1924 zámek prodali sourozencům Otakarovi a Arnoštovi Čapkovým – a právě tehdy se začala psát i jeho okultní kapitola.
Okultista Karel Weinfurter a duchovní experimenty
K zámku se tehdy začal sjíždět okruh zájemců o duchovno. Mezi nimi i známý český mystik a spisovatel Karel Weinfurter (1867–1942), autor knihy Paměti okultisty. V roce 1929 zde společně s bratry Čapkovými založil mystický spolek Psyché a v prostorách zámku vedl meditační cvičení a experimenty s duchovním poznáním. Právě během jednoho z těchto setkání Weinfurter popsal zjevení přízraku tzv. Černé paní. Objevila se mu jako postava v dlouhém černém závoji, která bloudila chodbami a komnatami zámku. V noci se prý ozývaly její kroky, šustění látky a otevírání dveří – přestože na chodbách nikdo nebyl.
Kdo je Černá paní?
Zjevení Černé paní patří mezi klasické evropské přízraky. Zatímco známější „Bílá paní“ je často považována za ochránkyni rodů, Černá paní obvykle přináší smrt nebo neštěstí. Podobný přízrak zná i Německo – tamní tmavá dáma z Darmstadtu, údajně duch Marianny Hessenské, se zjevuje před úmrtím člena šlechtické rodiny.
Bílá žena na cestě
Několik svědků popisuje, že v okolí zámku, směrem ke Kojovicím, zahlédli zvláštní ženskou postavu v bílém. Někdy prý připomínala jeptišku, jindy kněžku z dávných časů. Procházela tichou krajinou, ruce sepnuté, oči sklopené – a pak beze stopy zmizela. Někteří se domnívají, že toto zjevení může souviset s pradávným posvátným hájem, jenž měl v oblasti kdysi stát.
Dítě u sochy svatého Jana
Jedním z nejdojemnějších místních zjevení je postava malého dítěte v bílé košilce, sedícího u sochy svatého Jana Nepomuckého poblíž zámku. Když se k němu svědek přiblížil, děťátko se údajně beze slova rozplynulo. Událost vyvolala silné emoce – svědek zapálil svíčku a pomodlil se za jeho duši.
Bezedné oko a rytíř, co se nevrátil
Přímo pod zámkem, u místa zvaného Bezedné oko, se prý kdysi dávno utopil rytíř, jenž si tudy zkracoval cestu. V hloubce této tůně měl skončit i se svým koněm. Pramen, který zde vyvěrá, kdysi napájel vodní příkop i celý systém obrany tvrze. Dnes působí poklidně – ale místní se mu raději vyhýbají.
Zámek, který žije dál
Zámek Košátky je dnes veřejnosti nepřístupný, ale stále láká zvídavé duše. Nejedná se o turistický magnet s davy lidí. Jde o místo, kde se historie, ticho a záhady prolínají v jedinečné atmosféře.
napsal Petr Matura
Zdroje: Weinfurter, K.: Paměti okultisty, Zublík, J.: Pověsti z Mělnicka, Neratovicka, Kostelecka a Kralupska, ludmilka-estranky.cz, exsorcie.blogspot.com
Vaše názory
Zámek Košátky is a nepřístupný, but he is also a zvídavé duše. Tourists are drawn to the davy lidí. According to the story, ticho a záhady prolínají v jedinečné atmosféře. https://crazy-cattle.co
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.