Babinet.cz  /  Tajemno  /  Skrývá tajemný hrad Svojanov prokletí žen jménem Kateřina až do dnešních dnů?

Skrývá tajemný hrad Svojanov prokletí žen jménem Kateřina až do dnešních dnů?

2.1.2021 - redakce Babinet.cz

Hrad Svojanov založil král Přemysl Otakar II. okolo roku 1262 na ochranu obchodní cesty vedoucí z Litomyšle do Brna. Jeho původní jméno bylo Fürstenberg. Po smrti Přemysla Otakara připadl hrad královně Kunhutě a ta odkázala majetek svému druhému manželovi Závišovi z Falkenštejna. Když byl Záviš v roce 1290 popraven, hrad získal císař Karel IV.

Hrad má zajisté bohatou historii a v průběhu staletí se na něm vystřídalo mnoho dalších majitelů.

Svojanov však také zároveň patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm mnoho záhadných legend a pověstí. Asi nejznámější z nich je pověst o zazděné paní Kateřině. Tato tragédie se stala za držení Hertvíka Žehušického z Nestajova, který se stal v roce 1557 majitelem panství. Okolí ho znalo jako velmi krutého člověka s násilnickými sklony.

Hertvíkova manželka Kateřina Rabenhauptová z Lichtenburka však byla jeho pravým opakem. Než se stala Hertvíkovou manželkou, byla zamilovaná do hradního kováře, se kterým se tajně scházela i po svatbě. Když jednoho dne Hertvík jejich vztah odhalil, nechal kováři useknout obě ruce a následně ho probodnout. Svoji manželku pak dal za živa zazdít do hradeb hradu. V roce 1805 se pravdivost této legendy skutečně potvrdila. Když se prorážela nová brána na hradní nádvoří, byla nalezena zazděná kostra ženy.

Další Kateřina také neměla na Svojanově dobrý osud. Legenda hovoří o roku 1645, kdy byl hrad obléhán švédskými vojáky. Během obrany hradeb zemřel Bohuslav z Hustiřan. Jeho mladá vdova  Kateřina a syn velice truchlili. Hradu se ujal Bohuslavův bratr Karel, který se Kateřině velice dvořil a dokonce s ní měl i poměr. Později se však zamiloval do jiné šlechtičny a Kateřina mu začala vadit.

V té době už Kateřina čekala dítě. Karel ji bez milosti nechal zamknout v hradním sklepení. Když se po čase rozhodl sklep otevřít, našel mrtvou Kateřinu v rozedraných šatech a s šíleným výrazem v obličeji. Nechal tedy sklep zazdít i s jejím tělem. Pronásledovalo ho však zlé svědomí a po čase zešílel. Kateřina se mu totiž prý údajně zjevovala ve snech. Jeho bratr Václav Záruba nakonec nechal mrtvou řádně pohřbít. Od té doby se na Svojanově objevuje bílá postava, a to nejčastěji u vchodu do sklepení a na nádvoří...

Další nešťastnou Kateřinou byla dcera majitele hradu Jiřího Hesslera. Ta v roce 1800 umírá po pádu lešení, které se na ni zřítilo. Zraněná dívka se ještě dokázala dostat do panského pokoje. Cestou na zdech zanechávala krvavé otisky, které se zde objevují dodnes. Skupina badatelů zabývajících se paranormálními jevy, která se v pokoji ubytovala, zde skutečně zaznamenala stín jakési postavy a dokonce se jim s malou Kateřinou mělo podařit navázat spojení.

Vypráví se také, že dodnes se na hradě nedaří všem ženám jménem Kateřina. I na tom je něco pravdy, jelikož hrad kdysi navštívila moje známá jménem Kateřina, která pověst neznala, a ještě před výkladem kastelána se jí na místě, kde měla být hradní paní z naší první pověsti zazděna, udělalo nevolno. A podobných případů je známo více.

Zdejší záhadou zůstává rovněž i nález dalšího zazděného výklenku, v němž byl objeven neobyčejně mohutný muž. Navíc před dávnými lety byla zde ve skále vylámána tajná chodba a dělníci byli následně zavražděni. Od té doby se chodba prý každou noc otevírá a z ní vychází šest duchů, hledajících někoho, kdo je vysvobodí. Před svítáním se pak vrací do zasypaného podzemí...

Známým přízrakem Svojanova je pak rytíř Rašín, který zde působil jako správce v polovině 15. století. Byl to krutý člověk, který nutil poddané pracovat bez oddechu. Při výstavbě domu zbrojnošů byl jedním mužem proklet. Rašínova hrobka se pak prý otevírala a Rašín v doprovodu jedenácti kočárů, celý v černém, seděl vždy obráceně na ohnivém býku, kterého držel za oháňku. I když se tato legenda může jevit nevěrohodně, podivné zjevení měl vidět nejen místní kastelán, ale dokonce rovněž i několik návštěvníků hradu.

Hrad Svojanov však má ještě mnoho svých jiných přízraků, paranormálních jevů a dalších, doposud nevysvětlených pozoruhodností. Kroky v zamčených místnostech, závady na moderních elektrických zařízeních a zjevování se nejrůznějších tajemných, záhadných postav, to vše je zde skutečně velmi časté.

 

napsal Petr Matura

foto: Wikipedie

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

malickasu
2.1.2021 21:09

no to ale asi už ani nemůže být pouhá náhoda...

abrakagabra
5.1.2021 18:24

jako vždy pěkný článek o tajemnu, děkujeme

Další články tajemna

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz