Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  V létě pleť vysušuje chlorovaná voda i klimatizace. Jak jí vrátit vláhu, radí bylinkářka a naturopatka

V létě pleť vysušuje chlorovaná voda i klimatizace. Jak jí vrátit vláhu, radí bylinkářka a naturopatka

2.8.2023 - redakce Babinet.cz

Letní měsíce znamenají pro naši pleť extrémní zátěž. Není to jen kvůli opalovaní na slunci, negativní vliv má také třeba chlorovaná voda, klimatizace a zvýšené pocení. Pokud chceme zabránit vysušování a předčasnému stárnutí pleti, měli bychom se snažit jí v horkých letních měsících vrátit vláhu. Kromě dostatku vody na pití pomohou i bylinné přípravky, hydratační masky nebo strava bohatá na „vodnatější“ potraviny.

foto / Freepik

Únik před úmorným vedrem nám v létě pomáhá zajistit klimatizace puštěná na maximum anebo chladná voda v bazénu. Kromě úlevy však tyto věci přinášejí negativní dopad na naši pleť, kterou vysušují. Klimatizace fouká sice chladný, avšak suchý vzduch, který pleti neprospívá a dráždí také oči. Stejně tak pleť vysušuje chlorovaná voda v bazénu.

Teplé sluneční paprsky k létu neodmyslitelně patří a většina lidí si uvědomuje, že abychom si užili pobyt na slunci bez rizika, je potřeba pokožku chránit opalovacími přípravky. Honba za letním opálením totiž může snadno skončit rudými fleky a bolestivými puchýři. Vystavování kůže UV záření navíc přispívá ke vzniku melanomu.

Použitím opalovacího krému však péče o pleť nekončí, kromě slunce jí totiž škodí i řada dalších věcí. Pokud se chcete vyhnout prohlubování vrásek, vysušování nebo vzniku pigmentových skvrn, měli byste věnovat zvýšenou pozornost hydrataci. Používáte-li stejný krém na pleť po celý rok, měli byste to přehodnotit, protože v létě má pokožka jiné potřeby než v mrazivé zimě. Stejně jako se během roku mění naše oblečení nebo složení jídelníčku, měli bychom přizpůsobit počasí i výběr kosmetických produktů.

Z krémů je vhodné volit ty s obsahem hydratačních složek, jako je kyselina hyaluronová, glycerin nebo aloe vera. Intenzivní účinky mají rovněž bylinné oleje a koupele. „Pro regeneraci a udržení dobrého stavu kůže se zaměříme na bylinné přípravky, které jí dodají potřebné látky. Patří sem byliny jako je pýr, lopuch či houbička penízovka,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Ruku v ruce s péčí o pokožku z vnějšku by měla jít i opatření vnitřní. Tělo potřebuje především dostatek tekutin. Organismus se v horkém počasí snaží ochladit pomocí pocení, čímž ztrácí hodně vody. To pak po určité době může způsobovat bolesti hlavy, závratě, křeče v končetinách a nevolnost. Tělo potřebuje vodu ke správné funkci orgánů, a pokud jí nemá dostatek, projeví se to na zdraví. A platí to i pro pleť, která je kvůli nedostatku vody vysušená a v dlouhodobém horizontu rychleji stárne.

V létě je proto obzvlášť důležité si hlídat dostatečný pitný režim. Kdo se nechce spokojit s čistou vodou, může si ji ochutit nakrájeným ovocem, bylinkami nebo sirupy. Dospělý by měl vypít alespoň osm sklenic vody denně. U dětí to záleží na věku, uvádí se, že pětileté dítě by mělo vypít minimálně litr a desetileté dítě nejméně litr a půl denně. Rodiče by měli hlídat, jestli mají jejich potomci přísun nápojů po celý den, protože zejména mladší děti na to mohou snadno zapomínat.

Podpořit správné hospodaření s vodou v těle je možné i s pomocí bylinných přípravků. „Pro správnou funkci ledvin a vylučovací soustavy jsou důležité bylinné přípravky jako trubkovec, lichořeřišnice a vřes. Správnou funkci cév v kůži pak mohou podpořit bylinky jako je pelargonie růžová, kaštan jírovec nebo jinan,“ radí naturopatka Jarmila Podhorná. Hydrataci organismu pomohou zajistit i potraviny bohaté na vodu, zejména ovoce a zelenina, jako jsou jahody, pomeranče, melouny, okurky, rajčata či saláty, nebo mléčné výrobky.

 

zdroj: bylinkářka a naturopatka Mgr. Jarmila Podhorná, byliny-nadeje.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz