Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Projasní prádlo a zlikviduje mastnotu i plíseň. S tím vším pomůže obyčejný prášek do pečiva

Projasní prádlo a zlikviduje mastnotu i plíseň. S tím vším pomůže obyčejný prášek do pečiva

19.12.2021 - redakce Babinet.cz

Levný, dostupný a tak obyčejný, chtělo by se říct o kypřicím prášku. Ale to bychom ho výrazně podcenili. Kypřicí prášek do pečiva je multifunkční pomocník, co se domácnosti týče. S čím vším vám může pomoci a proč je určitě vhodné, mít ho vždycky po ruce?

fotografie: freepik

Přenesme se, jako už tolikrát, do doby, kdy nestál obchod na každém rohu. Regály se zbožím nepraskaly ve švech, nebylo otevřeno do desáté večerní a nemohli jste si od každého druhu zboží zakoupit více produktů.

I tehdy nás v domácnosti trápily podobné problémy, jako dnes. Tam flek na koberci, tady zaprané prádlo neidentifikovatelných barev, nebo špinavá matrace. Provozní trable tedy stejné, ale postupy při likvidaci drobných škod a nehod přesto jiné.

S čím vám kypřicí prášek pomůže?

Čím si moudré ženy v domácnosti pomáhaly kdysi? Jak to zvládaly bez zázračných čisticích kousků z obchodu? Mnohé vyřešil kypřicí prášek. Bude se hodit i vám.

  • Syté bravy prádla

Může se zdát, že mezi jedlou sodou a kypřicím práškem přece není žádný rozdíl. Ale mluvíme li o praní, jisté rozdíly najdete. Jedlá soda prádlo krásně vybělí, to se jí nedá upřít. Ale kypřící prášek znatelně prádlo změkčuje. Barvy jsou stále stejně syté a prádlo je po vytažení z pračky citelně svěží, jakoby poctivě hýčkané. Intenzivní vůně prádla vaše smysly zasáhne hned na první dobrou.

  • Životnost prádla

Když tedy ke každému prádlu přidáte rovnou do bubnu kypřicí prášek do pečiva, podstatně prodlužujete životnost prádla. Prádlo bude i po x vyprání stále neoprané, po známkách únavy materiálu nebude ani památky.

  • Rozjasněnost prádla

Dalším výrazným rozdílem mezi kypřicím práškem a jedlou sodou v pračce, je okouzlující rozjasnění prádla. Žádná šeď a stopy po častém praní. Letní barvy triček a halenek budou doslova zářivé.

  • Domácí mazlíčci

Má váš čtyřnohý přítel oblíbené místečko někde na koberci? Jednoduše ignoruje svůj pelíšek a je rád ve vaší společnosti. Kdo by se na něj mohl zlobit? Časem však to jeho milované místo na koberci dostává pěkně zabrat. Je proleželé, zvířecí srst přitahuje jako magnet a nelibá vůně se postupně také víc a víc objevuje.  Tady pomůže kypřicí prášek. Neutralizuje pachy a zvířecí srst z koberce uvolňuje. Posypte toto místo kypřicím práškem, jemně zapracujte do koberce hadříkem, nebo měkkým kartáčem a pak jen bezpracně vysajte.

  • Skvrny a mastné fleky na koberci

Sem tam se flíček od kávy, polévky, nebo vína na koberci chtě nechtě objeví. Na tyto kobercové skvrny perfektně funguje směs soli a kypřicího prášku. Tuto směs aplikujte na potřebná místa a nechte 15 minut působit. Podle míry znečištění pak dočistěte suchým, nebo mokrým hadrem.

  • Dětské nehody

Máte malé děti, které se teprve seznamují s nočníkem? Sem tam jsou bez plíny, zaberou se do hry a malá nehoda je na světě. Lépe řečeno na gauči, na křesle, nebo i na zmíněném koberci. Obzvláště noční nehody si pěkně odskáče matrace. Jak vždy vše rychle vyčistit bez námahy? Balíček kypřicího prášku smíchejte se lžící tekutého mýdla a přidejte 250 ml vody. Vše důkladně protřepte v rozprašovači. Čistící směs pak aplikujte na potřebné místo a jemně vyčistěte. Barvy zůstanou zachovány, místo bude čisté, voňavé a vlákna čalouněného nábytku, koberce, nebo matrace nebudou vydřené, nebo zatvrdlé.

  • Závěs v koupelně

Ten je velmi často napaden plísní, které není tak snadné se zbavit. Naplňte kbelík horkou vodou a přisypte balíček kypřicího prášku. Přes noc závěs do lázně namočte. Ráno je plíseň pryč.

  • Lesklé zlato

Kypřicí prášek do pečiva také úžasně čistí zlato. Své šperky vhoďte do misky, zalejte je horkou vodou a přisypte balíček kypřicího prášku. Až voda vychladne, omyjte své poklady pod tekoucí vodou a přeleštěte kuchyňskou papírovou utěrkou. Vše bude nádherně lesklé.

Napsala Bára Klímová

zdroj: https://www.jakcistit.cz/prasek-do-peciva-pomocnik-na-cisteni-v-domacnosti/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz