Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jarní truhlíky nemusíte letos osadit jen tradičními muškáty. Zkuste i něco nového

Jarní truhlíky nemusíte letos osadit jen tradičními muškáty. Zkuste i něco nového

7.3.2021 - redakce Babinet.cz

Truhlíkové květiny se vytrvale těší velké oblibě. Není divu. Není s nimi žádná práce, většinou se jim daří dobře a vypadají nádherně. Strohý a neosobní balkon dostává díky truhlíkovým květinám úplně jiný ráz. O jakých kytkách je konkrétně řeč?

fotografie: Pixabay

Špatný výběr

Zasadíte rostlinku a natěšeně čekáte. Chodíte ji okukovat, pravidelně zaléváte, hnojíte a pak nic. Buď pro jistotu ani nevyroste, nebo je hned po ní.

Možná je na vině špatný výběr. Jakým rostlinám se v truhlíku nejlépe daří? Které truhlíkové květiny jsou stoprocentní zárukou kvetení?

Inspirace i pro váš balkon

Tak kdo že to vyhrál výběrové řízení na pozici: okrasa balkonu?

 • Balkongold žlutý

Pokud pokukujete po letničce, která krásně kvete až do října, je to jasná volba. Křiklavě žluté kvítky ve tvaru hvězdiček potěší každé oko. Balkongold je velice nenáročný na půdu i péči.

 • Petúnie

Po muškátech je na českých balkonech a za okny uvidíte nejčastěji. Jediné, co od vás chtějí, je samozavlažovací květináč, pravidelná zálivka a hnojení.

 • Modrá sedmikráska

Pokud máte štěstí na slunný balkon, pak neváhejte. Modrá sedmikráska je podobná petúnii a kvete od června do října.

 • Afrikán

V květinářství si vyptejte půdu pro balkonové rostliny a přidejte k ní trošku uleželého kompostu. To se na vašem balkonu pak začnou dít věci. Syté barvy afrikánů jsou něco úžasného.

 • Bakopa drobnolistá

Záplavu fialových květů si můžete užívat od května do října. Květy samy opadají, takže ani v tomto směru se nemusíte o nic starat.

 • Netýkavka

Netýkavka, nebo li balzamínka zvládne krásně kvést i ve stínu a polostínu. Její jemné lístky jsou romantika sama.

 • Ostruhatka

Kvítky ostruhatky jsou velice decentní a mají své kouzlo. Bohatě jí stačí, když pro ni vyberete světlé místo. Avšak přímý sluneční svit není nic pro tuto rostlinku.

 • Lobelka

Křehká kráska, která už trochu té péče vyžaduje. I přes její nároky (např. častá zálivka i hnojení) patří k nejoblíbenějším balkonovým chloubám.

 • Gazánie

Žíhané květy gazánie přitahují pohled jako magnet. Když zdravě kvete, je to opravdu nádhera. Co jim nesvědčí, je přemokření.

 • Bohyška

Možná ji znáte pod názvem hosta. Je většinou působivou výplní různých zátiší a prázdných prostor na terasách a balkonech. Velice nenáročná rostlina.

 • Vějířovka

Další ideální adeptka do truhlíku. Pro její minimální nároky ji budete milovat. Vějiřovka vás téměř nepotřebuje. Ani na zalévání, ani na prořezávání.

 • Osteospermum

Rostlina s kvítky romantických a něžných tónů. Zbožňuje spoustu slunce a nádherně kvete po celé léto. Vyschnutí půdy je pro ni tabu.

 • Klasika: pelargónie – muškáty

U pěstování pelargónií – muškátů se nejprve podle možnosti umístění musíte rozhodnout, zda zvolíte vzpřímeně rostoucí muškáty Pelargonie zonale nebo převislé Pelargonie peltatum. Oboje pelargónie mají shodné nároky – milují světlo a teplo. Pro jižní stranu jsou jak stvořené. Díky svým silným listům umí pelargónie velmi dobře hospodařit s vláhou.

 

Napsala Bára Klímová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz