Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Lidští upíři mezi námi. Jak se poznají a proč si je nepouštět do života

Lidští upíři mezi námi. Jak se poznají a proč si je nepouštět do života

24.1.2021 - redakce Babinet.cz

Energetičtí upíři, lidské pijavice, nenapravitelní negativisti a vysavači. Mají mnoho jmen, ale průběh jejich zájmu je totožný. Nalepí se na vás a už to jede. Vysávají vám energii, radost, emoce, pocity, někdy i peníze a nakonec samotný život. Jak je poznáme? A opravdu se pro ně nenajde při dobré vůli ve vašem životě místo?

Řekne li se upír, nenapadne mě klasický obraz hraběte Draculy. Já osobně upíra vidím v úplně jiných a konkrétních konturách. Spíše lamač dívčích srdcí. Rozložitá ramena, dlouhý černý kabát, vždy upravený vzhled, dřevitý parfém, galantnost a elegance, možná pár jizev, které celkovému vzhledu dodávají šmrnc, snad pobledlá tvář. Ale rozhodně mu nechybí styl, co se mezilidských vztahů týče. Upír z mé hlavy se do vás bezdůvodně nezakousne jen proto, že ráno prostě špatně vstal a potřebuje si na vás zchladit žáhu. Nepokouše vás jen proto, že se vám něco povedlo a jemu ne. Nerozcuckuje vás jen proto, že je prostě zákeřný parazit. Když nad tím tak přemýšlím, můj upír vlastně ani nepotřebuje ty jeho repre špičáky. Pro svou dávku krve si totiž chodí elegantně a s noblesou, pěkně spořádaně do krevní banky. V článku však tohoto neškodného, leč svým způsobem taky nebezpečného (charisma, pevný pohled, schopnost svádět), upíra nenajdete. Následující řádky budou věnovány těm skutečným hrozbám zmíněným výše. Tedy energetickým upírům. Čili odpověď na otázku, zda pro ně není přece jen ve vašem životě místo, zní: Ne! Škodíte tím jedině sami sobě. Odstřihněte je od sebe. Proč?

Typické chování upíra

Chování upírů, kteří se pohybují mezi námi, není jen o tom, že nás vysávají. Jsou i jinak zákeřní. Pomalu, postupně a plíživě nás zbavují pevné půdy pod nohama. Manipulují, intrikují, tahají za nitky a zaživa nás dusí. Nakonec svou oběť stáhnou ke dnu a morbidně si užívají poslední záškuby těla.  A takový člověk je pro šťastný život toxický. Jednoduše ho otravuje. Co tedy takový člověk dělá?

 • Manipulace s důvěrou
  Dnes vás tato osoba utěšuje, a zítra vás veřejně zesměšňuje. Předstírá, že jí není váš život lhostejný a upřímně chce pomoci. Ale ve skutečnosti je jí to jedno. Poslouchání a následné ventilování je sice zvláštní, ale rozhodně spolehlivý způsob, jak vás ovládat. Takže když pro tohoto člověka vypadá jiný člověk významně, důležitě, či atraktivně, vyprávějí zajímavé příběhy z osobního života někoho jiného, aby zaujali pozornost.

S takovými lidmi je nutné mluvit opatrně. Tedy o ničem, nebo o počasí. Je velmi snadné se dostat k návnadě tohoto manipulátorského upíra. Proto se snažte být opatrnější ve svých odpovědích. Je vůbec nejlepší se nejprve ptát.

 • Hledání prospěchu
  Zmizí na dobu neurčitou a objeví se, když něco potřebují. Nezáleží na tom, co člověk v tuto chvíli vyžaduje: peníze, pomoc, podporu nebo pohodlí. Poté, co obdržel požadované, znovu zmizí neznámo kam. Překvapivě, pokud potřebujete pomoc vy, najde stovky důvodů, proč musí odmítnout. Musíte tuto komunikaci omezit. Dráždění, které se ve vás hromadí, se nutně projeví ve formě frustrace, skandálu nebo hádky. Pokud jste už opakovaně čelili takovému chování, odřízněte se od takového člověka. Buďte moudřejší a nebuďte k němu příliš srdeční.
 • Nepřizná chyby
  Takový člověk, i když jeho vina je zřejmá a prokázána ostatními svědky, nikdy neuznává, že se mýlí. Naopak vás přiměje věřit, že jeho vina obsahuje část vaší viny. Tito lidé jsou extrémně jedovatí, jsou to ti první, od kterých byste se měli držet dál. V opačném případě riskujete, že se dostanete do nepříjemné situace. Neudržujte s nimi vztah. Když už to musí být, vždy se postavte za svůj názor.
 • Konstantní kritika

Vždy najde chybu. Léto moc letní, zima moc zimní, peněz málo, práce hodně, celý svět je jedna velká chyba. Avšak konstantní kritikou poškozují systematicky sebevědomí své oběti.

Odsuzovat a ponižovat. Přesně to je doménou manipulátora. S takovým člověkem není možné klidně žít. Pokud se vám už nepodařilo vyhnout rozhovoru, pokuste se zabránit úderu. Vaše trumfové karty jsou: zdvořilost, klid, vyrovnanost a ignorování. Postarejte se o své nervy, souhlaste, ale poslouchejte více než ostatní. Pamatujte si, že kritika je součástí úspěchu. Nikdy se ale nestyďte přiznat vinu.

 • Tyranie a agresivní chování
  Takoví lidé jsou tyrani, agresoři, velitelé. A vy jste vždy oběť. Taková osoba omezuje vaši vůli, způsobuje žárlivost nebo pocit viny, vyhýbá se komunikaci a neustále analyzuje váš názor. Má vždy pravdu a ví všechno nejlépe. Není vyloučeno nejen psychologické, ale i fyzické násilí.

Co máte dělat? Vezměte nohy na ramena. Vyberte si správný model chování, tedy se na něj nerozkřikujte, a nezpůsobujte scény. Když už nastanou, pak nešlapejte na plyn. Jen byste upírovi nahráli. Přestaňte být otrokem a obětí. Tato situace je velmi nebezpečná nejen pro sebeúctu a sebedůvěru, ale také pro život a zdraví.

 

Napsala Bára Klímová

foto: pixabay.com

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

St.
27.1.2021 19:03

".....že ráno prostě špatně VSTANUL" ? To jako fakt?

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz