Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Léčivý sirup na bolest v krku a nachlazení, který vás postaví na nohy během pár dnů

Léčivý sirup na bolest v krku a nachlazení, který vás postaví na nohy během pár dnů

28.1.2020 - redakce Babinet.cz

Podzim již klepe na dveře a pomalu přichází chlad, sychravo, déšť i vítr. A jak to tak bývá, s podzimními měsíci jde většinou ruku v ruce i nachlazení, škrábání v krku, rýma a kašel. Na podzim mnohdy přestáváme být v kondici, a nakonec opravdu uléháme s chřipkou nebo angínou. Už při prvních náznacích nachlazení si však můžeme pomoci přírodní cestou. Třeba letitým sirupem, který se v mnoha rodinách dědí z generace na generaci.

Sirup, který si dnes ukážeme, jistě nebude žádnou novinkou. Avšak i přesto, že jej téměř všichni velmi dobře známe a máme s ním ty nejlepší zkušenosti, jsme na něj tak nějak zapomněli. Většinou spíš bereme útokem lékárny, a zásobujeme se všemožnými produkty, které slibují rychlou úlevu. U pokladny pak zaplatíme nemalou částku peněz, a nakonec možná často zjistíme, že se zdravotní stav vůbec nezlepšil. A přitom vše potřebné na zázračný cibulový sirup našich babiček, již máme doma.

Proč na sirup mnoho lidí nedá dopustit

Ti, kteří cibulovému sirupu zůstávají věrní, se pod jeho účinnost podepíší, a vždy jej s nadšením doporučí. Jedinečný je díky svému dokonalému složení. Co tedy sirup obsahuje?

  • Cibuli

Cibule je se zdravím neodmyslitelně spjatá, a s lidským organismem dělá divy. Snižuje krevní tlak, přikládá se na hmyzí štípance, podporuje činnost žlučníku, snižuje hladinu krevního cukru, podporuje činnost srdce, atd. Když ale o cibuli mluvíme v souvislosti s chřipkou, či nachlazením, je přímo dokonalá. Cibule je totiž přírodní antibiotikum, tlumí bolest, bojuje s nachlazením, rozpouští hleny, působí proti kašli a dezinfikuje ústní i nosní dutinu. A to vše velmi rychle. Brzy cítíte, jak se vám vrací síla, lépe se dýchá a kašel ustupuje.

  • Med

Pokud zapátráte v historii lidového léčitelství, na med vždy rozhodně narazíte. Na med se nedá dopustit pro jeho antiseptické a antimikrobiální účinky. Sáhnout po něm můžeme při spoustě různých problémech. Například, když bojujeme s opary, s akné, lupy, ekzémy, suchými vlasy, nebo při popáleninách a drobných poraněních. Prokazatelné účinky má však med také na kašel. A ten nás při nachlazení trápí nejčastěji a nejintenzivněji. Kvůli kašli nemáme šanci si odpočinout, a často nás budí ze spaní. Med však krásně krk zklidní, a zatočí s nepříjemným škrábáním.

Jak si cibulový sirup připravit

Na přípravě tohoto přírodního zázraku, které do nás praly naše mámy i babičky, není vůbec nic složitého. Avšak pamatujte, že není dobré dávat jej dětem do jednoho roku. Takto malým dětem se cibulový sirup opravdu nedoporučuje.

Na sirup budete potřebovat:

  • Jednu, nebo dvě cibule
  • Med
  • Uzavíratelnou sklenici

Sirup připravíte takto:

  • Cibuli si nakrájejte nahrubo
  • Dejte ji do sklenice, a zalijte medem tak, aby byla cibule v medu zcela ponořená
  • Sklenici pevně uzavřete a dejte do lednice
  • Cibule přes noc pustí šťávu, a poté můžete užívat

Dávkování:

Cibulový sirup si dopřávejte klidně i čtyřikrát denně, a to po lžičkách. Skladujte v lednici, a druhý den si vždy udělejte sirup nový. Pamatujte, že tento sirup našich babiček můžete pojmout i jako prevenci, a dle libosti si do něj můžete přidat například i citrón, nebo zázvor.

napsala Bára Klímová

-------------------------------------

TIP: Teploměru Sejoy upozorní na horečku také ikonou na displeji

Již za jedinou sekundu, navíc s vysokou přesností a zcela hygienicky, tedy bez dotyku, zjistí aktuální teplotu moderní teploměr Sejoy. Přístroj má krásné oblé křivky, pro jejichž tvary je prvořadá ergonomie a uživatelský komfort. Vyniká precizním zpracováním, snadnou ovladatelností i mnoha funkcemi, třeba možností uložit do paměti až deset výsledků včetně údajů o hodině, dni nebo zvoleném režimu měření.

Přístroj byl speciálně navržen pro měření tělesné teploty na čele, ale nechybí mu ani objektový režim, který pomůže přesně změřit například teplotu dětského mléka nebo vody ve vaně. Patentovaný tvar objektivu infračerveného záření zajišťuje vysoce přesné měření teploty. Stačí přiblížit sondu a stisknout tlačítko.

Naměřené hodnoty zobrazí přehledný podsvícený LCD displej. Přístroj navíc výsledky měření také vyhodnotí. Při naměření teploty vyšší než 37,8 ˚C (100 ˚F) automaticky upozorní na horečku zvukovým signálem, a to dlouhým pípnutím, po kterém následují tři krátká pípnutí, a navíc také ikonou na displeji. V případě horečky je to smutný obličej, při teplotě nižší se ikona usmívá. Paměť přístroje uchová až 10 výsledků měření, a to spolu s údajem o dni, hodině i režimu měření.

Funkce automatického vypínání šetří baterii přístroje, nutnost výměny baterií (2x AAA) signalizuje ikona na displeji.  Přístroj disponuje kompaktními rozměry 153 x 41 x 44 mm a nízkou hmotností cca 84 gramů, včetně baterií.

Teploměr Sejoy zakoupíte v lékárnách a na lékárenských e-shopech, např. benu.cz, drmax.cz, biotika.net. Více na www.variopharma.cz.

S teplotou vám pomůže i HELTES GELOVÝ OBKLAD NA ČELO, který ulevuje od bolestí hlavy, včetně migrénních stavů, bolestí dutin, napětí svalů na čele a spáncích. Chladivý obklad je osvědčenou cestou při snižování horečky, zejména u dětí a těhotných žen. Doporučuje se i při úpalu, úžehu, popáleninách, nevolnostech a mdlobách. Přikládání chladivého obkladu na čelo je vhodné po úrazech a chirurgických zákrocích, kdy obklad působí proti otokům i bolesti a celkově podporuje rekonvalescenci. Teplý zábal může být naopak součástí relaxace ke snížení stresu po těžkém pracovním dni, zlepšuje místní prokrvení. Obklad je opatřen elastickým páskem, takže na čele dobře drží. Více na www.variopharma.cz, prodej v lékárnách a na lékárenských e-shopech, např. www.benu.cz, www.drmax.cz.Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

kobliha
16.10.2020 09:44

Zdravím mohu se zeptat, co je v tom za vitaminy? :)

EmilyB
19.10.2020 10:21

Sirup je klasika to mi dělávala už mamka. Já taky používám ale jíme k němu i ovoce a vitamíny ať mámevšechno :)

kobliha
20.10.2020 07:57

Ahoj a jake beres? Neco speciálního teD na imunitu

RoseFlower
21.10.2020 14:46

Ja beru treba C od livsanu sumak, pak horcik a B koplex, ale med s cibuli brrr to bych asi nedala :/

EmilyB
23.10.2020 10:58

Kupodivu to není tak špatné. Otázka vkusu ale cibule tam tolik cítit není :)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz