Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Syndrom prázdného hnízda. Jak se smířit s odchodem dětí

Syndrom prázdného hnízda. Jak se smířit s odchodem dětí

25.4.2020 - redakce Babinet.cz

Když v životě ženy nastane chvíle, kdy děti opouštějí domov, ne každá to snáší s přehledem. Jedna bouchá šampaňské, protože už se vidí, jak konečně začne naplno žít a jiná zase propukne v pláč, který se stupňuje u vytrvalého prohlížení společných fotografií. Do které skupiny patříte právě vy?

Až …

Když jste matka a manželka na plný úvazek, prakticky nikdy se pořádně nezastavíte. Ještě pořád se ženy pořádně nenaučily zdravému sobectví a tak se pro rodinu rozkrájí. Pro své děti se mámy rozdají a jsou rozhodnuté všechno hrdinně vydržet. Alespoň ve většině případů to přesně takto bývá. Děti jsou permanentně na piedestalu, manžel, práce a vlastní potřeby žena stále odkládá na nějaké AŽ.

Až povyrostou, až to bude volnější, až nebudou potřebovat odkládat peníze na lyžařský výcvik, až budou schopné zůstat třeba samotné přes víkend, až se nebudou jen krátce vracet domů z internátu, až, až, až. A co se nestane? Z JINDY je NĚKDY a NĚKDY se mění na NIKDY. A tak je to nakonec se všemi těmi AŽ, jeden velký letitý zápřah.

Smutek je úplně normální. Ale?

Když pak najednou ale všechno utichne a dětské pokoje zůstanou prázdné, je úplně normální, že prázdnota zavládne i ve vaší duši i mysli. Nemá vůbec žádný smysl před tímto truchlením a zármutkem utíkat. Chce se vám skutečně bolestně plakat? Tak plačte. Ulevte si a nechte se slzami odplavit i ten tíživý pocit osamění. Máte chuť vzít si k sobě něco z dětských věcí? Udělejte to.

Prožijte si toto období po svém a nebojujte proti tomu. Netvařte se, že je všechno v pohodě, když není. Máte li s dětmi pevný a dobrý vztah, nepřetvařujte se statečně ani před nimi a přiznejte barvu.

Byť je toto smutnící období úplně v pořádku a je zcela přirozené a normální, nemělo by trvat nezdravě dlouho. Pokud vás odchod dětí bolí a trápí déle než tři měsíce a to až v takové míře, že nemáte sílu na běžné úkony, nic vás nebaví, vyhýbáte se najednou práci, z ničeho nemáte radost, uzavíráte se do sebe, pláč je neutuchající a žádná vyhlídka do budoucna pro vás není dost dobrá, pak se rozhodně nestyďte vyhledat odborníka.

Jak smutek s lehkostí překonat?

Ano, pokud si budete stát za tím, že tenhle rodičovský smutek je nepřekonatelný, pak se budete mučit o to déle. Ale tohle prodlužování trápení sebe sama je zbytečné. Odchod dětí z domu je jistě výrazným mezníkem v životě, ale je to také příjemná příležitost k tomu, abyste plynule přešli k (staro)nové životní roli a přijali ji. Dobře ji znáte. Jen dlouho ležela zapomenutá pod neubývající haldou špinavého prádla. Je to vaše role. V hlavní roli jste konečně VY. Tak co teď s ní?

Vraťte se ke svým koníčkům

Objevujte nové zájmy

Splňte si přání a cíle, které si celá léta jen slibujete

Neuzavírejte se před světem

Obklopujte se přáteli

Posilujte sebedůvěru. Je nesmysl si namlouvat, že jste teď k ničemu

Mějte na paměti, že děti vás neopustily

Nebojte se zvednout telefon a postýskat si vlastní ratolesti. Na projevech náklonnosti přece není nic špatného. Ale nezapomínejte zároveň na to, že nic se nemá přehánět.

Užívejte si čas, který pro sebe najednou máte a přestaňte se bránit zdravému sobectví

 

 

A jak jste se smířili s odchodem dětí vy? Podělte se s ostatními o své zkušenosti v komentářích, nebo napište na info@babinet.cz

 

autor: Bára Klímová

Ilustrační foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>