Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Máte doma Míšu kuličku?

Máte doma Míšu kuličku?

1.5.2014 - redakce Babinet.cz

Moderní nemocí dnešní doby se stala obezita. Stejně jako s ní bojujeme my sami, začíná být fenoménem i u domácích zvířat. Obzvláště v povánočním období je potřeba zhodnotit „napáchané škody“ a přikročit k jejich likvidaci. Proč jsou vlastně domácí mazlíci „při těle“? A jakým způsobem bojovat s jejich nadměrnou hmotností? Tentokrát se z blízka podíváme na téma dieta pro psy a kočky.

Kde jsou vlastně kořeny obezity u psů a koček? U divokých zvířat dochází k automatické regulaci příjmu potravy a rozhodně netrpí nedostatkem pohybu. Například pes ale žije ve společenství člověka na patnáct tisíc let a jeho tělesná kondice závisí na svém živiteli. Ne nadarmo se tedy říká, že konzumní společnost žije v nadbytku – ten poznáváme na vlastní kůži my i naši zvířecí svěřenci. Problémem je i životní tempo chovatelů, kteří na dlouhé procházky prostě nemají čas a po celodenním pracovním nasazení často ani sílu.

Nejdříve je potřeba si říct, jak u zvířete diagnostikujete nadváhu (neboť obezitu na svém mazlíkovi opravdu poznáte). U některých psů (a potažmo koček) je náročné určit vhodnou váhu i pro veterináře. Přestože existují tabulky s doporučenou váhou jednotlivých plemen, jsou u některých rozmezí v řádech kilogramů, o křížencích nemluvě. „Obecně by na psovi neměla být zřetelně vyrýsovaná žebra, to značí podvýživu. Pokud je však jemným pohlazením ani nenahmatáte a při pohled z boku nemá pes lehce stažené břicho, trpí nadváhou,“ prozrazuje první jednoduchý test hmotnosti psa Ing. Martin Kváš, odborník na výživu zvířat. „U koček je to obdobné, při pohlazení nesmí být žebra a pánev příliš zřetelné, naopak škodlivá je příliš silná vrstva podkožního tuku a prověšené břicho,“ dodává.

Nadměrná váha má běžně známé negativní důsledky: špatná fyzická kondice a snášenlivost vyšších teplot, oběhové a dýchací obtíže, zvýšené riziko cukrovky, nádorových a kožních onemocnění, ale i zácpu a plynatost. Fatální důsledky má vysoká váha na kloubní aparát zvířete. Dochází k jeho násobnému zatížení a zvláště v nedospělém věku roste riziko nevyléčitelné kloubní dysplazie. Proto je správný index hmotnosti pro naše čtyřnohé přátele důležitý obzvláště v období vývinu.

Sklony k nadváze mají u psů (opět paralelně s člověkem) určití jedinci dané dědičně. Proto je potřeba například víc hlídat váhu labradorského retrívra než u kolie. Naopak kočky jsou přirozeně štíhlý tvor, který však ve své proslulé zmlsanosti dokáže nabrat také velkou nadváhu. Nejčastějším důvodem obezity u domácích mazlíčků je – stejně jako u nás – nevyvážený příjem a výdej energie. Jinými slovy toho pes nebo kočka moc sní, nebo je málo v pohybu, popřípadě kombinace těchto faktorů. Vliv na tělesnou kondici má samozřejmě i věk, protože se v pozdním věku zpomaluje metabolismus a zvíře má tendenci přibírat na váze.

Optimální úbytek na váze je zhruba 1 % týdně, proto ve chvíli, kdy svému psímu nebo kočičímu miláčkovi „naordinujete“ dietu, je potřeba snížit množství energie v krmivu. Jednou variantou je zmenšit dávku současného krmiva, kdy ovšem zvíře může pociťovat hlad, proto se doporučuje přejít na energeticky nenáročné krmivo s nízkým obsahem tuku, vyráběné s přídomkem light. „Například u českého superprémiového krmiva Brit Care je řada light tvořena vysokým obsahem krocaního masa a rýže, které jsou bohaté na protein a naopak obsahují minimum tuků, což udržuje svalovou hmotu a snižuje obsah tuku v těle. To ale samozřejmě v kombinaci s dostatečným pohybem,“ připomíná Ing. Kváš.

Dostatečným pohybem se rozumí, že zvíře postupně bude posilovat svou fyzickou kondici. Těžko donutíte svého kocoura, aby si častěji hrál v bytě, ale u psů je možné postupně protahovat denní procházky (i v případě, že pes žije na zahradě u domu). Nadměrný pohyb naopak není žádoucí v případě seniorů, pro které také existuje speciální typ krmiva s nižším obsahem tuků a regeneračními látkami, které zpomalují proces stárnutí.

V dietním režimu jsou samozřejmě zapovězeny veškeré sladkosti a jakékoliv zbytky jídla (což by optimálně mělo fungovat pořád). Maximálně lze zvíře potěšit, nebo odměnit přírodní masovou pochoutkou, které se vyrábějí ze stoprocentního podílu masa. Ale pamatujte, i správné mlsání má své hranice.

Váš miláček by v období „půstu“ měl mít pořád k dispozici vodu. Určitě nezapomínejte na jeho pravidelné vážení, protože dieta, která nenese výsledky není dietou správnou. Po tom, co se začnou dostavovat výsledky, a váš mazlík bude parádním lvem salónů, nenechte vše zaběhnout do starých kolejí. Stejně jako u lidí mohou zvířata trpět jo-jo efektem – rychlému nárůstu váhy do původních a vyšších hodnot. A nakonec, když už zažehnáte i bezprostřední „podietní“ období a vrátíte se k běžnému krmivu, myslete na to, že jen na vás záleží, jestli pes či kočka budou procházet depresivní redukcí váhy znovu. Jestli mu nejste schopni zajistit dostatek pohybu a hrozil by opětovný stav nadváhy až obezity, je lepší zvíře krmit light krmivem pořád.

Doposud jsme pojednávali o nadváze způsobené nevhodným poměrem příjmu a výdeje energie. Je potřeba si střízlivě říct, je-li nadměrné ukládání tuku u domácího zvířete způsobené tímto faktorem, nebo jedná-li se o nestandardní, náhlou změnu, která může být reakcí na nejrůznější nemoci, například špatná funkce jater, ledvin, srdce či slinivky. Máte-li pocit, že je váš pes nebo kočka v běžné kondici a beze změny stravování začne přibírat na váze, obraťte se na svého veterináře.

www.krmivo-brit.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

*/ ?>