Mikulov je městem památek a vína a zcela neodmyslitelně k němu patří barokní zámek. Nejdříve zde stávalo slovanské hradiště a pak gotický hrad, ze kterého se zachovaly dvě věže. Hrad byl přestavěn na renesanční zámek a ten byl v 18. století přebudován v barokním slohu.
V dubnu roku 1945 byl zámek zapálen ustupujícími německými vojsky. Na zámku byly tehdy nejenom sbírky Moravského zemského muzea, ale také umělecké předměty, které zde Němci dovezli z celé Evropy. Bylo tak zničeno mnoho uměleckých děl a archeologických předmětů. Značně poškozený zámek byl nákladně zrekonstruován v sedmdesátých letech 20. století.

Zámek v Mikulově láká na barokní krásu i jedinečné expozice / Depositphotos.com
Zámek je sídlem regionálního muzea
Dnes je zámek sídlem regionálního muzea. Jeho největší atrakcí je nepochybně nejstarší a největší sud ve střední Evropě, který má obsah 101 400 litrů, který je od roku 1634 umístěn v zámeckém sklepě. Prázdný sud váží 26,1 tuny.
Ditrichštejnové do sudu ukládali naturální dań ve víně od nájemců ditrichštejnských vinic. Zcela byl sud zaplněn pouze dvakrát.
Tento obří sud sloužil rovněž k zábavě. Tak například v něm často vyhrávala zámecká kapela, kromě basisty, který samozřejmě na basu vydával hluboké tóny, a proto hrál vzadu za sudem.
Na zámku dále můžete zhlédnout například expozici o tradičním vinařství, doplněnou řadou vzácných vinařských lisů. Je zde také zámecká knihovna a galerie šlechtického rodu Ditrichštejnů. Velmi zajímavá je rovněž expozice „od gotiky po empír,“ s řadou luxusních předmětů, dokumentujících vývoj uměleckých řemesel.
Na zámek navazují původně barokní zahrady, které byly zdařile obnoveny a najdete zde řadu teplomilných našich a cizokrajných rostlin, terasy a kašny.
Kozí hrádek
Mikulov má tři výrazné dominanty, zámek, Kozí hrádek a Svatý kopeček. Kozí hrádek na vápencové skále je středověkou obrannou věží z 15. století, která později sloužila jak dělostřelecká tvrz. Je odtud překrásný pohled na město a Pálavu.
Svatý kopeček
Svatý kopeček 363m. n. m. je táhlý, částečně zalesněný vápencový vrch s bílými skálami a církevními stavbami. Nachází se zde kaple sv. Šebestiána s volně stojící zvonicí, 14 kapliček křížové cesty a kaple Božího hrobu. Komplex církevních staveb Svatého kopečku, tato ryze „italská dominanta,“ je v naší zemi zcela ojedinělý.
Jeskyně na Turoldu
Na severním okraji města Mikulova se nachází vápencový vrch Turold 385 m. n. m. a jeskyně Na Turoldu. Z města se zde dostanete po červeně značené turistické trase. Tato jeskyně spolu s jeskyní Liščí díra tvoří 2,5 km dlouhý labyrint chodeb. Pro návštěvníky je zpřístupněno 300 m chodeb. Je zde Jezerní dóm a smaragdové jezírko hluboké 8 m. V okolí této jeskyně je také krásná příroda.
napsal Jiří Glet
Zdroj: e-kniha Jiří Glet Zajímavá a záhadná místa na Moravě a ve Slezsku, Nakladatelství Kknihy České Budějovice. 2020





Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.