Slezskoostravský hrad, stojící na soutoku řek Lučiny a Ostravice je poprvé písemně připomínán v roce 1297. Hrad střežil starou zemskou stezku z Opavy přes Hlučín a Těšín do Krakova.
V polovině 16. století Jan Sedlnický z Choltic nechal hrad přestavět na renesanční zámek. Tento šlechtic jako hejtman Těšínského kraje z hradu učinil významné mocenské centrum na Těšínsku. Pak už došlo k úpadku hradu. Za třicetileté války byl hrad vydrancován dánskými a švédskými vojsky a počátkem 18. století přešel do vlastnictví šlechtického rodu Wilczků. Wilczkové však na hradě nikdy nesídlili, naopak těžbou uhlí v okolí hradu jej vědomě ničili.
V důsledku poddolování hrad poklesl asi o 16 m a měl být dokonce zbořen. Teprve počátkem 21. století byl hrad důkladně zrekonstruován.
V hradní věži se konají nejrůznější krátkodobé výstavy. Ve sklepení hradu je expozice věnována zdejšímu hradu a jeho okolí. V hradním paláci v Erbovně se nacházejí erby majitelů hradu. Děti si zde mohou namalovat vlastní erb. Na hradě je také tajemná komnata, ve které jsou umístěny mučicí nástroje. V hradním paláci je rovněž kaple Jana Czupryniaka. V kapli se nachází křížová cesta a je zde také socha sv. Hedviky, patronky Slezska. V hradním paláci najdete kovárnu s občasnými ukázkami kovářského řemesla. V hradní galerii se konají nejrůznější kulturně – společenské akce. Na hradním nádvoří se nachází dvouhlavý drak s dětským hřištěm.
Na hradních terasách jsou vyhlídkové plošiny, odkud je pěkný výhled na město a Beskydy. Hrad se stal významným kulturním centrem Ostravy, konají se zde koncerty, hudební festivaly, divadelní představení, nejrůznější výstavy, trhy a jarmarky.
napsal Jiří Glet
Zdroj: e-kniha Jiří Glet Turistický průvodce IV. Zajímavosti z českých hradů a zámků, Nakladatelství KKnihy České Budějovice 2017
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.