Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Kontaktní čočky: Otázky a odpovědi

Kontaktní čočky: Otázky a odpovědi

11.9.2012 - Redakce Babinet

Sice jsou už pryč doby, kdy byly brýle handicapem a lidé se za jejich nošení styděli, přesto, na první pohled paradoxně, roste význam kontaktních čoček. Kontaktní čočky totiž od svého vynálezu českým vědcem Otto Wichterllem urazily značnou cestu ve vývoji a též lidé se vracejí k aktivnějšímu způsobu života, kde prostě brýle mohou překážet. Nemluvě o tom, že v řadě profesí s brýlemi neobstojíte. Co ale vlastně o kontaktních čočkách víme? Pojďme se tedy na ně blíže podívat: klidně s brýlemi na nose.

Kontaktní čočky jsou zde již více než půl století a mají za sebou bouřlivý vývoj. Nejedná se pouze o nové a kvalitnější materiály, kontaktní čočky jsou již schopné řešit drtivou většinu očních vad. V dnešní době je mohou navíc bez problému nosit i lidé provozující náročnější formy zaměstnání či sportů, jako například laboranti či potápěči. Pro každého se tedy najdou ty správné kontaktní čočky. Pojďme se nyní podívat na odpovědi na nejčastější otázky, které se kolem kontaktních čoček objevují (odpovídá optometristka Jana Balíková):

Jaké kontaktní čočky může dnes oční specialista nabídnout?
Kontaktní čočky lze rozdělit z hlediska materiálu na měkké a tvrdé. Tvrdé čočky se v České republice tolik nepoužívají, ale jejich hlavní výhodou je, že mohou korigovat i speciální vady. Běžně rozšířené a velmi pohodlné jsou měkké kontaktní čočky. Ty můžeme dále rozdělit z hlediska materiálu na čočky starší generace tzv. hydrogelové, které mají vysoký obsah vody, jsou v celku pohodlné, ale nemají potřebnou propustnost pro kyslík. Proto byl vyvinut materiál silikon-hydrogel, který má nižší obsah vody, ale vysokou propustnost pro kyslík. Ta může být až 5-ti násobně vyšší, než u staršího materiálu hydrogelu.

Kontaktní čočky se dále rozlišují podle toho, jakou optickou vadu korigují. Nejběžnější je dalekozrakost a krátkozrakost. Na korekci těchto vad je na trhu velká nabídka nejrůznějších typů a značek kontaktních čoček. V těchto běžných dioptriích také můžete využít přidanou hodnotu čoček, a sice změnu barvy očí. Dalšími vadami, které je možné korigovat kontaktními čočkami je astigmatismus (tzv. cylindrická korekce) a presbyopie (tedy zhoršené vidění na blízko). V dnešní době lze vhodnými kontaktními čočkami nahradit i brýle na čtení.

Mohu používat kontaktní čočky také při cestování nebo na dovolené u moře?
DailiesDalší rozdělení kontaktních čoček může být s ohledem na režim nošení a způsob jejich používání. Pro zmiňované cestování, dovolenou spojenou s koupáním a potápěním jsou ideální jednorázové denní čočky. Ty jsou vhodné také pro uživatele, kteří chtějí nosit kontaktní čočky jako doplněk k brýlím nebo nechtějí ztrácet čas péčí o čočky. Jsou ideální pro příležitostné nošení – na sport, volnočasové i společenské aktivity. Nevyžadují žádné čištění nebo prostředky péče o kontaktní čočky. Každý den si vezmete nový pár čoček, který na konci dne jednoduše vyjmete a vyhodíte. Jednodenní čočky jsou také upřednostňovanou volbou pro citlivé nebo alergické oči (sezónní alergie nebo alergie na čisticí roztok). Důležitým kritériem je samozřejmě pohodlí při nošení. Jednodenní kontaktní čočky DAILIES® AquaComfort® Plus uvolňují při každém mrknutí zvlhčující látky a nošení je proto pohodlné po celý den.

Pokud si kontaktní čočky oblíbím, mohu je používat každý den?
Air OptixSamozřejmě pokud má uživatel zájem nahradit dlouhodobě brýle, doporučuje se měsíční varianta kontaktních čoček. Nevýhodou oproti jednodenním čočkám může být dodatečná péče a uchovávání v desinfekčním roztoku. U kontaktních čoček určených k opakovanému nošení je velmi důležitá propustnost pro kyslík a schopnost odolávat usazeninám. Měsíční kontaktní čočky AIR OPTIX® AQUA díky vysoké propustnosti pro kyslík poskytují zdravý a přirozený pocit po celý den a mají speciálně upravený povrch, který je mimořádně odolný proti usazeninám.

A co během spánku?
Air OptixJe nutné kontaktní čočky vyndávat? Většina lidí v čočkách spát nechce, ale mnohé profese takovou možnost vítají (sportovci, zdravotní sestry, hasiči). Flexibilitu v nošení volí lidé, kteří často cestují, studenti, maminky na mateřské dovolené. Technologie některých kontaktních čoček vyrobených z  vysoce prodyšného materiálu silikon-hydrogel umožňuje občasné nebo i dlouhodobé přespávání v čočkách. Na našem trhu se můžete například setkat s čočkami AIR OPTIX® NIGHT&DAY® AQUA, které lze nosit nepřetržitě až 30 dnů a nocí. Volbu kontaktních čoček umožňující nepřetržité nošení je vždy třeba konzultovat s očním specialistou.

Jak náročná je péče o čočky?
V současnosti je péče o čočky mnohem jednodušší než v minulosti. Není je již potřeba vyvařovat, ani střídat různé roztoky v časově náročných procedurách. Na trhu jsou k dostání víceúčelové roztoky „vše v jednom“. Roztoky mohou být různě kompatibilní s různými typy materiálů, ze kterých jsou čočky vyrobeny. Proto je důležité používat pouze doporučené roztoky. Nejnovější generace víceúčelových roztoků je připravena tak, aby umožnila ošetřit všechny běžné typy měkkých čoček, včetně silikon-hydrogelových. Důležité je vždy čočky v těchto roztocích promnout a propláchnout. Novinkou na českém trhu je nyní víceúčelový roztok OPTI-FREE® PureMoist®, který zvlhčuje kontaktní čočku v oku až 16 hodin. Nošení čoček se tak stává ještě pohodlnější. K dispozici jsou také moderní peroxidové roztoky pro vysoce účinnou dezinfekci, které jsou rovněž kompatibilní se všemi materiály používanými při výrobě kontaktních čoček. Uchovávání kontaktních čoček představuje zdroj kontaminace čoček a následné infekce. Důležitá je proto pravidelná výměna pouzdra na kontaktní čočky, zpravidla ho získáte v balení nově zakoupeného roztoku.

Jak si mohu kontaktní čočky pořídit?
Vždy bychom měli začít schůzkou s očním specialistou. Máme na výběr navštívit optometristu v oční optice nebo očního lékaře. To jsou proškoleni specialisté na kontaktní čočky. Nejprve absolvujeme vyšetření zraku, stavu očí a krátký rozhovor, aby odborník rozpoznal naše očekávání od kontaktních čoček. Na tomto základě vybere vhodnou kontaktní čočku.

Stěžejním bodem této návštěvy je zácvik v používání kontaktních čoček. Při odchodu musí být uživatel schopen čočku si bezpečně nasadit, vyjmout a také o ni správně pečovat. Zákazník odchází s jedním párem čoček, v případě jednodenních čoček to bývá více párů, a roztoku pro péči o kontaktní čočky. Ke specialistovi se vrací zhruba po prvním týdnu nošení, aby absolvoval kontrolní vyšetření.

Ani kontaktním čočkám se nevyhnul nástup internetových obchodů. Musíme však upozornit všechny nakupující na internetu, že by měli alespoň 1x za půl roku vyhledat svého očního specialistu a nechat si provézt kontrolu stavu očí!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz