Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Zjednodušte si nákup vyvážených potravin

Zjednodušte si nákup vyvážených potravin

27.7.2012 - Redakce Babinet

Kombinace nevhodné stravy a nedostatku pohybu způsobuje mnoho chorob. Nejčastěji zvýšený krevní tlak, obecně srdečně-cévní potíže, případně i cukrovku. Dispozice k těmto onemocněním máme často dány geneticky. Značnou část dispozic však můžeme ovlivnit.

Značení potravin nám pomáhá se při nákupu snadno orientovat. Vybírat především vyvážené potraviny usnadňuje logo Vím, co jím. Proč dávat přednost právě vyvážené stravě a které potraviny mohou být tedy logem označeny?

Dejte si pozor na rizikové živiny!
Z výzkumů vyplynulo, že stravou přijímáme nadměrné množství živin, které prokazatelně způsobují civilizační choroby. Světová zdravotnická organizace mezi tyto živiny zařadila nasycené mastné kyseliny, trans mastné kyseliny, sůl a přidaný cukr. Jak se těmto živinám snadno vyvarovat?


Čtěte obaly, sledujte logo!
Pokud chcete ke složení své stravy přistupovat s rozumem, máte dvě možnosti. Čtěte informace na obalech o složení dané potraviny. Anebo sledujte logo Vím, co jím. Právě jím označené potraviny prošly odbornou analýzou a odpovídají přísným podmínkám právě co do přítomnosti rizikových živin.


Které potraviny prošly hodnocením?
Přísná kritéria neumožňují označení jen tak nějaké potravině. V současnosti prošlo hodnocením zhruba 120 výrobků. Mají kontrolovaný obsah rizikových živin a v mnoha případech jsou obohaceny o cennou vlákninu. Do iniciativy Vím, co jím vstoupily nedávno i prodejny Albert, a proto v nich brzy najdete potraviny označené logem Vím, co jím. Nedávno se rovněž podařilo označit některé sýry nebo šunky. Seznam všech potravin, které prošly doposud hodnocením, naleznete ZDE

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz