Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Detox šatníku promění staré oblečení v trendy modely

Detox šatníku promění staré oblečení v trendy modely

2.7.2012 - Redakce Babinet

Možná vám připadá zvláštní mluvit o detoxu v souvislosti s vaším šatníkem, ale i šatník potřebuje jednou za čas pěkně pročistit. Právě blížící se léto je totiž ideální doba na to zrevidovat obsah šatních skříní, zkontrolovat stav a kvalitu oblíbených kousků oblečení a případně i zredukovat jeho obsah.

Než tedy uložíte definitivně teplé bundy k dlouhému spánku a lyžařskou výbavu srovnáte do skříně, zkontrolujte stav oblečení a využijte jaro na případné opravy tak, abyste začátkem další sezony jen sáhla pro vyčištěné, opravené a perfektně připravené oblečení.
Pokud máte již hrubé roztřídění věcí zdárně za sebou je na čase se zaměřit na část šatníku, kterou si určitě chcete ponechat. Třeba jen proto, že je vám líto oblečení vyhodit (značkové kousky, sentimentální vzpomínky, je to stále trendy), přestože už vám tolik nesedí anebo je poškozené. Zkrátka a dobře - za žádnou cenu prostě ty prošoupané džíny od Dieslu nevyhodíte!

Pojďme se podívat na možnosti, které lze využít k opravě a záchraně oblečení. Zaměříme se hlavně na opravy, které nám pomohou zachránit dražší kousky oblečení, ať už jde o speciální sportovní oblečení na lyže, kvalitní pánské obleky, značkové džíny či dokonce motorkářské oblečení. To vše lze dnes kvalitně opravit tak, aby oblečení mohlo sloužit další sezony. Tyto šikovné krejčovské služby vám třeba pomohou při rozhodování, zda oblečení vyhodit nebo si je ponechat.


Ach ty džíny!

Džíny bezesporu patří k evergreenům současného a moderního šatníku. Pokud nepatříte mezi pár procent žen, které vlastní dvoumetrové gazelí nohy, jistě musíte často řešit jejich délku. Je vám to povědomé? Majitelka zavedeného pražského krejčovského salonu Vlaďka Buttigová k tomu dodává: „Aby zkrácené džíny dobře vypadaly, je nutné na nich ponechat původní „jakoby“ opraný lem, ten k džínům prostě neodmyslitelně patří. U nás džíny zkracujeme s ponecháním tohoto lemu tak, že nikdo nepozná, že Vám někdy byly dlouhé. Používáme speciální nitě, které vzhledem odpovídají těm originálním a ladí s přesnou barvou původního štepování“.   

Dnešní investice do kvalitních a značkových džín není malá. Proč se tedy kvůli změně váhy, roztřepení či rozbitému zipu oblíbených džín hned zbavovat? Častým problémem u obnošených džínů bývá právě jejich roztřepení nebo prodření v oblasti rozkroku. I s tím si dnes šikovné krejčovství poradí: „Takovýto defekt na džínovině lze citlivým přístupem vyspravit opět tak, že nikdo nic nepozná. Konkrétní místo vypodložíme a prošijeme, džíny vám klidně poslouží další sezony. Výměna zipů a úprava velikosti džínů na vaši „novou“ velikost jsou u nás samozřejmostí“ dodává Vlaďka z pražského krejčovství Buttig. 


Výměna zipů chytře

Rozbitý jezdec nebo zip je docela častý problém u zimních bund, kabátů, ale i svetrů. Dnes nabízí některá krejčovství tzv. chytrou výměnu zipu. Pokud se rozbije jen jezdec a zip se vám rozjíždí ("nechytá zoubky"), není kvůlitomu třeba pracně vyměňovat celý zip. To je jednak časově méně náročné na práci a hlavně i pro vaši peněženku, taková oprava vás vyjde jen na 120 Kč, více na www.vymenazipu.cz  


Sportovní oblečení

Sportovní oblečení má svá specifika. Zpravidla je vyrobené z funkčních materiálů, které umí odolat vodě, dokonale odvádí pot či je určené na specifické sporty jako například jízda na motorce. Takové oblečení má hlavně ochrannou funkci, která poslouží hlavně v nestandardních podmínkách. Příkladem může být třeba lyžařská výbava na horách při lyžován nebo právě již zmíněné motorkářské oblečení při jízdě na motorce.

Nákup sportovního oblečení je jistě finančně nákladný, ale dnes už víme, že se vyplatí. Jet na hory ve šponovkách by se nám už asi nechtělo. Oblečení určené pro aktivní odpočinek bývá často vystavováno nebezpečí poškození, což je pochopitelné. Paní Buttigová doplňuje: „U lyžařského oblečení bývá nejčastějším poškozením proseknutí oblečení nebo proříznutí ostrou hranou lyže způsobené pádem. Takové místo dnes není problém vyspravit speciálním nepromokavým materiálem tak, aby byla zachována funkčnost oblečení.“
Pro zmíněné opravy motorkářského oblečení, které má svá jasná kritéria ať už použitým materiálem na výrobu nebo velkým důrazem na zachování ochranných prvků navštivte www.opravymotodevu.cz


Pánská volenka

A jelikož se poškozené oblečení či požadavky na úpravu oděvů netýkají pouze nás, milé dámy, je dobré znát možnosti i u pánského oblečení. Zde bývají nejčastějším kamenem úrazu dle Vlaďky Buttigové pánské obleky, které jsou často z drahých a kvalitních látek, ale podšívka prostě nevydrží tolik jako svrchní materiál. K tomu Vlaďka dodává: „ U obleků v podstatě platí to, co u jakékoliv jiné opravy oděvů. Naše krejčovství vám nabízí nejen úpravu formou zkrácení délek, ale i profesionální výměnu podšívky z prvotřídního materiálu. U drahých obleků je toto obzvláště důležité a výběr látky eliminuje množství dalších oprav do budoucna.“
Oblek byl vždy a je i dnes nákladná investice, proto opravy a úpravy tohoto typu oblečení mají svou tradici a vyplatí se do nich investovat. Kvalitní vlněný oblek s precizním střihem nemusí být odložen ani kvůli změně velikosti. Úpravou lze v některých případech oblek zmenšit dokonce až o 2 velikosti!


Víte, že……

Scelování
Scelování je metoda, kdy se nacelením nové látky dokáže vyspravit poškozená látka. Ke scelení je potřeba totožná látka do vzoru, ze kterého je zhotoven poškozený oděv. Pokud nemáte náhradní látku, vezme se přímo z oděvu (například z kapsy).
Propálená díra na saku roztržená nohavice…to vše umí zachránit metoda zvaná scelování. Scelovat lze všechny tkané materiály kromě mikrovláken, úpletů a strečových materiálů. V krejčovství byste měli mít možnost nahlédnout do vzorníku a podrobně se tak seznámit s touto metodou. „Jde vlastně o metodu, kdy nacelením nové látky dokážeme překrýt jakoukoliv díru nebo chybějící část látky, např. propálenou od cigaret nebo poškozenou od molů“ říká říká Vlaďka Buttigová.

Barvení nejen kožených oděvů
Profesionálně obarvené oblečení vypadá jak nové! Nevyhazujte proto už seprané nebo vyšisované džíny či bundu. Vaše staré džíny nebo jakékoliv oděvy z bavlny a lnu jdou dnes díky moderním technologiím dokonale nabarvit.
Na výběr je z těchto základních barev: černá, modrá, hnědá, zelená.
Jinou metodou lze barvit i kožené kousky oblečení různých barev, jako jsou kožené bundy, saka, kalhoty nebo sukně. Dokonce lze dobarvit i kožené vícebarevné motorkářské kombinézy, na kterých se po pádu sedřela barva.

Proč dopřát očistu vašemu šatníku?
Důvodů proč se rozhodnout očistu šatníku zrealizovat je hned několik:

Více místa ve skříni

Skříni odlehčíte o oblečení, které již nenosíte a získáte tak více prostoru a přehlednosti. Oblečení, které jste neměla více než půl roku na sobě, neváhejte dát nemilosrdně stranou. Dnes je spousta možností, jak s odloženým oblečením naložit. Rozhodně proberte i části určené pro nošení „na doma“, „na chatu“,“ jen tak“, každý tomu ostatně říká jinak. V podstatě jde ale o oblečení, které moc nenosíme, a důvody mohou být různé.

Pořádek a přehlednost na prvním místě

Uděláte si lepší představu a přehled o tom, co vám nejen přebývá, ale v čem vaše výbava pokulhává. Zjistíte třeba, že máte nadměrné množství pruhovaných triček a naopak třeba nedostatek černého, i když to se stává asi málokteré z nás.

O takových informacích se prostě vyplatí mít přehled v malíčku a to nejen při vašich jarních nákupech.

Recyklace oblečení může být i zábava

Dnes je spousta možností, jak s odloženým oblečením naložit. Můžete jej zrecyklovat v rámci rodinných příslušníků, uspořádat večer s výměnou oblečení mezi vašimi kamarádkami, nebo využít některého z bazarů oblečení, kde si prodejem lze přivydělat i nějakou tu kačku navíc a přispět do rozpočtu na nové kousky. Oblečení můžete také darovat na charitativní účely a tím přispět dobré věci.  

Péče o nadčasové kožené oblečení...
U kožených oděvů je třeba myslet nejen na vyčištění, ale také na odborné ošetření kůže.
To, aby kůže byla stále vláčná a nedocházelo k jejímu lámání či praskání, se docílí metodou tzv. domašťování.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip