Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  S darováním krve má zkušenost třetina populace. Rozvoji dárcovství brání nedostatek osvěty a strach z bolesti

S darováním krve má zkušenost třetina populace. Rozvoji dárcovství brání nedostatek osvěty a strach z bolesti

27.6.2012 - Redakce Babinet

Alespoň jednou již krev darovalo 30 % české populace. Opakovanými dárci krve je však pouze osm lidí ze sta. Jako největší překážku dalšího rozvoje dobrovolného dárcovství vidí Češi chybějící osvětu. Úroveň jejich znalostí přitom není vůbec špatná – více než polovina lidí ví, jak často mohou darovat krev i kde se nachází jejich nejbližší transfuzní stanice. Nejčastěji ji mají do deseti kilometrů od svého bydliště. Ukázal to průzkum veřejného mínění Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Ta právě zahajuje osvětovou kampaň, jejímž cílem je zvýšit informovanost o dárcovství i počet opakovaných dárců. Její součástí je mobilní aplikace s přehledem stavu krevních zásob.

„Většina obyvatelstva dobrovolné dárcovství krve vnímá jako dobrý skutek, pomoc druhým či dokonce záchranu života,“ komentuje výsledky průzkumu Kateřina Pulkrábková z oddělení externí komunikace VZP. „Až 7 z 10 dotázaných však přiznalo, že v darování krve jim brání různé formy strachu. Nejčastěji se bojí bolesti. Častým jevem je také strach z jehel, injekcí či zdravotních následků odběru krve,“ dodává. Tento stav nemění ani skutečnost, že dvě třetiny dotázaných mají aktivní dárce krve v okruhu svých přátel.

Strach často vzniká z nevědomosti či z neznalosti. Tři čtvrtiny respondentů uvedly, že mají celkem jasnou představu o tom, jak probíhá odběr krve. Tato představa se však většinou týká jen samotného odběru, nikoli přidružených procesů. Přes 80 % populace proto věří, že větší popularizaci dárcovství by pomohla hlavně osvěta a lepší dostupnost informací. Lidem chybí zejména povědomí o tom, jak darovaná krev může pomoci. Tato odpověď byla dokonce četnější než motivace formou úlev, benefitů či odměn, včetně těch finančních.

Ve společnosti navíc panuje všeobecné přesvědčení, že dárcem krve se může stát jen zcela zdravý člověk. Řada potenciálních dárců se tím cítí rovnou vyřazena a nezajímá se o přesné podmínky zdravotní způsobilosti stanovené lékaři. „Dárcem krve může být pouze jedinec, jehož zdravotní stav je takový, že není ohrožen darováním krve ani on sám, ani příjemce transfuze, kterému byly podány transfuzní přípravky vyrobené z jeho odběru. Neplatí tedy, že darovat krev nebo její složky může pouze absolutně zdravý jedinec, který nikdy neprodělal žádné onemocnění. Ale samozřejmě existují důvody, na základě kterých je třeba po určitou dobu darování krve odložit nebo dokonce jedince vylučují z registru dárců krve natrvalo,“ objasňuje jeden z častých mýtů MUDr. Daniela Dušková z transfuzní stanice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. 

Povědomí o významu dobrovolného dárcovství krve má zvýšit kampaň, kterou v těchto dnech zahajuje VZP. Součástí kampaně je uživatelsky pohodlná mobilní aplikace Daruj krev s VZP. Její uživatelé snadno zjistí, jak probíhá odběr krve či vstupní vyšetření, kdy a kde mohou krev darovat či jaký je aktuální stav krevních zásob v jejich domovské transfuzní stanici. „Hlavním přínosem této aplikace je právě kompletní přehled transfuzních stanic s odběrovými místy, mapou a aktuálním stavem zásob krve podle krevních skupin,“ upozorňuje Kateřina Pulkrábková. Transfuzní stanice díky tomu získávají nástroj k přímé komunikaci s dárci. V aplikaci nechybí ani základní informace o požadovaném zdravotním stavu dárce, přehled nemocí, které dárcovství přímo vylučují, či doporučení pro bezproblémové zotavení se po odběru krve.

Mobilní aplikace Daruj krev s VZP je určena pro operační systémy iOS (iPhone, iPad) a Android. Aplikace je zdarma ke stažení na AppStore a na portálu Google Play. Podrobnější informace o projektu Daruj krev s VZP naleznete na www.vzp.cz/daruj-krev nebo na www.facebook.com/darujkrevsvzp.

Průzkum veřejného mínění pro VZP provedla agentura STEM/MARK v dubnu 2012.

iPhone AppStore

Daruj krev s VZP je celostátní osvětový projekt, jehož cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o významu dobrovolného dárcovství krve. Nedílnou součástí kampaně je mobilní aplikace, díky které se dárci snadno a rychle dostanou ke kompletnímu přehledu všech 79 odběrných míst po celé České republice. Jejím hlavním přínosem je možnost zveřejňovat aktuální stav krevních zásob v jednotlivých transfuzních stanicích. Aplikace tedy slouží jako nástroj k přímé komunikaci mezi transfuzními stanicemi a potenciálními dárci. Mobilní aplikace Daruj krev s VZP bude od druhé poloviny května zdarma ke stažení pro iPhony, iPady a telefony s Androidem. 

Všeobecná zdravotní pojišťovna je s více než 6,2 milionu klientů největší zdravotní pojišťovnou v České republice. Pojišťovna existuje od roku1992 a dlouhodobě patří k základním pilířům systému českého zdravotnictví. VZP má nejširší síť smluvních zdravotních zařízení po celé republice a hradí i ty nejnáročnější lékařské zákroky. Svým klientům dokáže zajistit léčbu i velmi nákladných chronických onemocnění. 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip