Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Divadlo Ungelt otevře letošní Letní scénu první původní premiérou

Divadlo Ungelt otevře letošní Letní scénu první původní premiérou

21.6.2012 - Redakce Babinet

Divadlo UngeltDivadlo Ungelt vstoupí 24.  června do osmé sezóny své Letní scény na Novém Světě premiérou hry Eugena Scribea Sklenice vody. Titul, který nastudoval režisér Petr Novotný, je pro Ungelt vyjímečný hned z několika důvodů. Je to vůbec první premiéra Letní scény v její historii, uvádět se bude pouze letošní léto a jedná se o hru historickou. Secesní kostýmy jsou dílem renomované výtvarnice a malířky Aleny Schäferové. Dvacetdevět večerů budou moci diváci na hradčanském jevišti vídat i lákavé herecké obsazení - Zlatu Adamovskou jako Vévodkyni, Chantal Poullain jako Královnu, Petra  Štěpánka v roli Hraběte, Filipa Tomsu coby Poručíka a Janu Malou jako Abigail.

 

Milan Hein, umělecký ředitel Divadla Ungelt, svou volbu titulu vysvětluje slovy: “Sklenice vody je nejslavnějším dílem Scribea, knížete vaudevillu. Vybral jsem ji speciálně pro Letní scénu 2012 a jinde nebude k vidění. Hra je velmi vtipná a je až k neuvěření, jak stále současná!”

Sklenice vody, inspirovaná údajně Voltairovou anekdotou o tom, že velké události mají obvykle malicherné příčiny, byla původněnapsána jako příběh anglické královny Anny a měla zachycovat zcela smyšlenou epizodu z období válek o španělské dědictví.“Verze, kterou nabízíme my, se od původní liší především dobovým a místním posunem a trochu bystřejším tempem dialogu,” doplňuje dramaturgyně Věra Mašková.

Většina z hereckého ansámblu se se Sklenicí vody setkává poprvé, ne však Zlata Adamovská:  “Já se s ní v  životěsetkávám už podruhé. Před více než dvaceti lety jsem hrála v divadle ABC roli Abigail. Pro mne je to vlastně takový posun od naivky k intrikánce. A je docela úsměvné,  že v tehdejším představení moji dnešní roli Vévodkyně hrála Alena Vránová, současná herecká hvězda Divadla Ungelt. Práce na nynější inscenaci pro mne byla i dalším milým pracovním setkáním se skvělým režisérem Petrem Novotným.

”Kromě první původní premiéry mohou divadelní příznivci vidět na Letní scéně také dva tituly přenesené ze scény kamenné : milostný příběh a rodinné drama  Vzpomínky zůstanou  se Zlatou Adamovskou, Janou Strykovou, Petrem  Štěpánkem a tanečních hodin v  šesti týdnech se Chantal Poullain a Pavlem Křížem.

Letní scéna Divadla Ungelt 2012 vyvrcholí sérií narozeninových recitálů Marty Kubišové, která na podzim oslaví významné životní jubileum. Popřád jí v  šesti hudebních večerech přijde Karel Gott, Věra Špinarová, Petra Janů, Aneta Langerová, Petr Janda a Václav Neckář.

Premiéra 24. června 2012 na Letní scéně Divadla Ungelt.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip