Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak ušetřit na zahradě?

Jak ušetřit na zahradě?

7.6.2012 - Redakce Babinet

Krásná zahrada vyžaduje příkladnou a častou péči. To v praxi znamená, že jí musíte věnovat čas i finanční prostředky. Nejde přitom pouze o nákup zahradního nářadí a techniky, výrazný zásah do rodinných financí představuje také spotřeba vody a elektrické energie.

Ve spolupráci se značkou Gardena jsme proto pro vás připravili několik tipů, které vaší peněžence ulehčí.

Používejte dešťovou vodu

Ne každý má studnu, pokud můžete, používejte na zavlažování zahrady dešťovou vodu, nikoliv vodu z kohoutku, která je rok od roku dražší. Důvodem neustále se zvyšující ceny vody jsou rostoucí náklady na čištění pitné vody a likvidaci odpadních vod. Dešťová voda je navíc měkká a dobře se v ní rozpouštějí živiny z půdy.

K získání vody si pořiďte čerpadlo, tato investice se vám rychle vrátí. Čerpadla jsou buď povrchová, nebo ponorná. Záleží pak tedy na tom, zda bude voda čerpána ze studny, jímky nebo přírodního zdroje. Vybrat si to správné vodní čerpadlo není nic složitého. Nejdůležitější je zjistit odkud, z jaké hloubky a kolik vody bude třeba čerpat na odběrném místě. Je nutné si také ujasnit, pro jaký tlak má být čerpadlo dimenzováno, aby po odečtení všech ztrát byla v místě odběru dostatečná kapacita.

Zalévejte jen tolik, kolik rostliny opravdu potřebují

Bez ohledu na typ vodního zdroje hlídejte spotřebu vody. Pokud s vodou již nechcete plýtvat či přelévat rostliny, pořiďte si inovativní průtokoměr Gardena. S pomocí této novinky budete mít množství spotřebované vody plně pod kontrolou – na základě informací z průtokoměru totiž můžete kdykoli během zalévání rychle zareagovat a odpovídajícím způsobem přizpůsobit průtok vody. Díky údajům z průtokoměru rovněž zefektivníte dávkování hnojiv, už se nebudete muset řídit pouhým odhadem nebo zdlouhavým odměřováním pomocí kyblíků.

Průtokoměr zobrazuje aktuální průtok vody v litrech za minutu, spotřebu vody za jedno zalévání, denní spotřebu nebo odběr vody za celou sezónu. Samotné použití tohoto inteligentního pomocníka je velmi snadné, stačí jej pouze nasadit na vodovodní kohoutek, čerpadlo, postřikovací sprchu nebo třeba zavlažovač a připojit hadici.

Pořiďte si automatické zavlažování zahrady

S automatickým zavlažováním zahrady ušetříte až 40 % nákladů při zalévání zahrady.Automatické zavlažování má řadu výhod, jen s jeho pomocí například docílíte optimální závlahy, protože technika zajistí rovnoměrné rozmístění požadovaného množství vody na určeném prostoru. Věděli jste například, že doporučené množství vláhy na 1 m2 plochy se pohybuje mezi 4 až 6 litry za den?

Dosáhněte úspory vody díky senzorové technologii

Senzorová technologie přeruší nebo zabrání spuštění automatického zavlažování při dostatečné vlhkosti půdy nebo při dešťových srážkách. Příkladem může být Gardena čidlo půdní vlhkosti, které měří aktuální vlhkost půdy a předává informace zavlažovacímu počítači. Pokud je tedy půda dostatečně vlhká, tak se automatický zavlažovací systém v naprogramovaný čas nespustí nebo se přeruší probíhající zavlažování - tímto způsobem můžete šetřit vodou a máte stále nádherné a zdravé rostliny. Na podobném principu pracuje Gardena dešťový senzor, který po připojení k zavlažovacímu počítači zohledňuje přirozené srážky. Okamžitě reaguje na srážkovou činnost a vysílá pokyn pro úpravu závlahy -  zavlažování nezačne, pokud prší, nebo se zastaví, když v jeho průběhu začne pršet. Tím je zajištěna úspora vody z kohoutku nebo nádrže.

Mulčujte a kypřete

Při mulčování je tráva posečena na malé částečky, které zůstanou ležet na trávníku a díky rychlému rozkladu působí na trávník jako hnojivo. Vrstva posečené a mulčované trávy nadto ochraňuje trávník i proti vysychání, klesá tedy frekvence zavlažování. Půdu lze pokrýt vrstvou rašeliny, drcené kůry, kompostu nebo slámy, někteří zahradníci používají i tmavé plastové fólie. Pomůže, když půdu nakypříte, naruší se tím souvislá půda, voda hůře vzlíná a odpaří se jí méně.

Pořiďte si sekačku vašemu trávníku na míru

Výběrem vhodné sekačky ušetříte peníze za provoz. Hlavním měřítkem při výběru sekačky by měla být velikost sečené plochy. Platí jednoduchá úměrnost: čím větší trávník, tím širší záběr sekání. Malá sekačka není vhodná pro sečení louky, a naopak na zahrádce před domem o několika metrech čtverečních nevyužijete velkou sekačku s pojezdem. Pokud je plocha trávníku střední až velká (t.j. 800-1400 m2), je vhodné zakoupit sekačku s vlastním pojezdem, který usnadňuje a zrychluje práci. Během sekánítotiž obsluha sekačky nachodí na každých 1000 m² zhruba dva kilometry. Vlastní pojezd oceníte i při členitém terénu plném nerovností. Pokud je ale plocha trávníku velmi malá (t.j. do cca 100 m2), je vhodné zvážit například nákup ruční bezmotorové sekačky na trávu. Neprodukuje žádné emise a ušetří vaše sousedy od hluku.

Zúčastněte se naší soutěže a hrajte o krásné ceny od Gardeny!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz