Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Implantován první srdečního defibrilátor umožňující vyšetření magnetickou rezonancí

Implantován první srdečního defibrilátor umožňující vyšetření magnetickou rezonancí

7.6.2012 - Camila Novotná
V České republice proběhla první implantace srdečního defibrilátoru Lumax 740, který je jako jediný na světě způsobilý pro použití v prostředí magnetické rezonance (MR). Po několika předchozích výkonech v evropských nemocnicích implantovali lékaři Fakultní nemocnice v Olomouci tento přístroj také českému pacientovi. Implantace proběhla v rámci mezinárodní klinické studie, která ověřila bezpečnost přístroje při vyšetření magnetickou rezonancí. Všem pacientům v České republice bude tato léčba dostupná od1.července 2012.
 
„Řadu let máme zkušenosti s kardiostimulátory, které jsou kompatibilní s vyšetřením magnetickou rezonancí.  Rád bych akcentoval, že vyšetření MR patří dnes ke standardu pro nemocné, kteří jsou právě indikováni k implantaci srdečního defibrilátoru. Každý pacient by měl být vyšetřen MR před výkonem s cílem stanovení rozsahu poškození srdečního svalu pomocí speciální kontrastní látky – gadolinia, které se vychytává s určitým zpožděním v jizvě. V průběhu sledování nemocných se srdečním defibrilátorem může dojít k opakovaným projevům závažných arytmií – komorových tachykardií a fibrilací komor, které si vyžadují provedení katetrizační ablace a optimálně také magnetické rezonance pro porovnání vývoje jizvy v myokardu v průběhu času. Proto je význam možnosti provedení vyšetření MR u defibrilátorů výrazně vyšším přínosem ve srovnání s kardiostimulátory. Takto komplexní vyšetření pacienta umožní pak následující generace srdečních defibrilátorů, která bude kompletně kompatibilní s MR“, uvedl k přínosu implantabilních defibrilátorů Doc. Miloš Táborský, přednosta 1 .interní kliniky FN Olomouc.
 
Až dosud pacienti s implantabilním defibrilátorem (ICD) nemohli podstupovat vyšetření magnetickou rezonancí navzdory tomu, že toto vyšetření má zásadní význam pro diagnostiku a léčbu pacientů se závažnými onemocněními, jako je rakovina, cévní mozková příhoda a další neurologická a ortopedická onemocnění.

Možnost použít vyšetření magnetickou rezonancí je velmi důležitá při zobrazování měkkých tkání a bude mít ještě větší význam v budoucnosti. Magnetická rezonance se vyznačuje vysokou kvalitou obrazu a pacient při ní není vystaven záření.

Celosvětová populace pacientů, kteří potřebují implantabilní defibrilátor, roste rychlostí asi 10 až 15 procent ročně. Také potřeba vyšetření magnetickou rezonancí se zvyšuje přibližně o 10 % za rok. V roce 2006 bylo provedeno přibližně 30 milionů vyšetření magnetickou rezonancí a v roce 2009 bylo na celém světě provedeno už kolem 50 miliónů vyšetření.

Narůstající počet pacientů, kteří potřebují implantabilní defibrilátor, a zvyšující se  potřeba vyšetření magnetickou rezonancí má za následek 50-75% pravděpodobnost, že pacient s implantovaným defibrilátorem bude v průběhu životnosti svého implantovaného přístroje indikován k vyšetření magnetickou rezonancí.

„Nová řada Lumax 740 je zařízením budoucnosti. Je součástí portfolia technologicky vyspělých produktů naší společnosti. Společně s řadou kardiostimulátorů Evia a Estella  pro použití v prostředí magnetické rezonance poskytujeme pacientům nejširší portfolio implantabilních přístrojů pro léčbu srdečních onemocnění schválených pro vyšetření magnetickou rezonancí,“ uvádí ředitel společnosti BIOTRONIK Praha Petr Větrovský.

Kromě toho, že tato inovativní zařízení umožňují podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí, jsou výjimečná také prodlouženou životností až 11 let.

Systém Lumax umožňuje i měření intrakardiální impedance ke sledování změn objemu levé komory jako parametru, který by mohl být potenciálně využit k optimalizaci srdeční resynchronizační terapie (CRT) a předvídání zhoršení srdečního selhání.

Všechny uvedené přístroje obsahují také propracovaný systém nepřetržitého sledování stavu pacientova srdce na dálku Home Monitoring. Pacienti vědí, že díky funkcím Home Monitoringu mohou lékaři sledovat jejich stav nepřetržitě a to zvyšuje jejich psychickou pohodu. Tento systém domácího monitorování také výrazně snižuje počet ambulantních vyšetření a včasnou detekci klinicky významných stavů. V České republice je v současné době pomocí Home Monitoringu sledováno 2200 pacientů se srdečními poruchami.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz