Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Sněhurka a lovec

Filmová recenze: Sněhurka a lovec

29.5.2012 - Hana Kasalová

Tradiční pohádky v sobě ukrývají spoustu skrytých významů tudíž jsou pro výchovu dětí nezbytné. Obzvláště pohádky Bratří Grimmů jsou hotovým pokladem. Bohužel právě současná doba nám více servíruje slátaniny, kde se dva potkají, zamilují, poskočí si na veselce a žijí spolu navěky věkův, amen. Čtením a vyprávěním takových pohádek mateme nejenom hlavy, ale hlavně duše a srdce našich dětí. Není divu, že později v dospělosti jsou roztříštění a navíc pořád dokola pátrají a hledají tu svoji osudovou princeznu či prince. Téma mezilidských vztahů, partnerství a manželství patří mezi nejkomplikovanější. Jedním z důvodů je právě četba těch klamavých a rádoby líbivých pohádek, které nazývám "slátaniny". 

Doslova jsem zajásala nad novým snímkem "Sněhurka a lovec" /Snow White and The Huntsman/ režiséra Ruperta Sanderse. Rozhodl se jít přímo ke kořenům tradiční pohádky a natočil ji ve své nejsyrovější verzi. Vědomí a znalí jsou nadšeni, ti ostatní zřejmě více než šokováni či alespoň velmi překvapeni. Jde o film ohromného psychologického rozměru pokud jste schopni číst mezi řádky a rozumíte tradiční symbolice. Jestli pátráte či hledáte, Sněhurka vám bude excelentním průvodcem. 

Udělejme si stručnou rekapitulaci příběhu. 

Krásná a hlavně velmi inteligentní Sněhurka již v dětském věku přijde o svoji maminku. Šok nastane, když zjistí, jaká je pravá tvář její macechy - mocné čarodějnice Ravenny /Charlize Theron/. Lstí se vetře do přízně Sněhurčina otce, velmi rychle a relativně snadno ho smete z povrchu zemského. Z jeho dříve mocné a prosperující říše postupně udělá bohapustou zemi, plnou zloby, hladu, nenávisti a utrpení. Negativita se pod její vládou velmi rychle šíří a jen tak něco či někdo jí neunikne. 

Zdá se, že Ravenna je nejmocnější ženou světa, ale ve chvíli, kdy Sněhurka dospěje /Kristen Stewart/, má Ravenna velmi silného protivníka. Zvítězí dobro a láska nad lží a nenávistí? Ve svém srdci jsem pevně věřila, že ano. 

Doslova mě fascinoval herecký výkon Charlize Theron v roli hnusné čarodějnice Ravenny. Nenávist, žárlivost, touha po pomstě a síla neuvěřitelných rozměrů ovládnout nejméně celý svět z ní stříkaly do všech stran. Její gesta, tón hlasu, mimika, řeč těla byly naprosto uchvacující. Od začátku jsem cítila, že se jedné o mega mrchu, i když její tvář a postava hrdě hlásily pravý opak. Přehlídka toho, co dokáže lidské/čarodějnické ego byla k nepřehlédnutí. I když klamala tělem, nenávistné plamínky v jejích očích ji vždy prozradily o jejích pravém úmyslu. 

"Sněhurka a lovec" Ruperta Sanderse patří ke snímkům, které vřele doporučuji si prožít od začátku až do konce. Ukáže vám realitu a s ničím se nebude patlat a balit do růžového balíčku s velkou voňavou mašlí. Jsme lidé, žijeme v tom, co si sami vytváříme. Ego, touha být lepší než ostatní, natřít všem frak, protože "mi nesahají ani po kolena" je bohužel běžným fenoménem. Na druhé straně vah stojí láska, soucit, dobro a síla zvítězit nad negativitou. Sněhurce se to rozhodně podařilo.

USA – 2012;  UIP- Universal

Žánr: dobrodružný/fantasy

Scénář: Evan Daugherty, John Lee Hancock

Režie:  Rupert Sanders

Hrají:   Charlize Theron, Kristen Stewart, Chris Hemsworth, Sam Claflin,

Ian McShane, Toby Jonbes, Nick Frost, Eddie Marsan, Bob Hoskins

Premiéra: 31. května 2012

Zdroj foto: www.bontonfilm.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip