Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  SERIÁL: Podnikáme na internetu (2. část) - Zakládáme eshop, zkoušíme pronájem

SERIÁL: Podnikáme na internetu (2. část) - Zakládáme eshop, zkoušíme pronájem

22.5.2012 - Redakce Babinet

V minulém díle našeho seriálu o podnikání na internetu jsme si řekli, co vše budete muset vyřídit, pokud se rozhodnete pustit do internetového podnikání, tedy konkrétně do založení e-shopu. Máte-li tedy v ruce či na cestě živnostenské oprávnění, věřte, že od cíle už nejste daleko. Založený e-shop totiž můžete mít, jak se říká „než bys řekl švec“.

A navíc – těm, kteří to s podnikáním na internetu myslí opravdu vážně, doporučujeme naši soutěž, ve které můžete vyhrát pronájem e-shopu na rok zdarma!

Alespoň tak to funguje u společnosti Shoptet.cz, která pro vás seriál o podnikání na internetu připravila. „Nejjednodušší způsob, jak začít rychle a bez velkých investic pracovat na internetovém obchodu, je jeho pronájem,“ říká Miroslav Uďan, tvůrce projektu Shoptet.cz. Statistiky i spokojení „podnikavci“ mu dávají za pravdu. Tak například paní Svatava Kraevská, která provozuje e-shop Salondoma.cz říká: „Pronájem byl pro mne jasnou volbou. Nejsem žádný „ajťák“, zato jsem měla jasnou představu o tom, jak by měl můj obchod vypada a fungovat. Technické detaily ale ráda přenechám povolanějším, navíc bez vysokých počátečních nákladů je to forma podnikání téměř bez rizika,“ vysvětluje Svatava Kraevská.  Každý měsíc se narodí na českém internetu kolem osmi stovek nových e-shopů, z nichž většina po čase opět zanikne.  Pronájem e-shopu se stal populární volbou také z toho důvodu, že jeho případné zavření či krach tolik nebolí. Ve verzi Start za něj zaplatíte pouhých 190,- Kč měsíčně.

E-shop „na zkoušku“ na jedno kliknutí

Pojďme si vyzkoušet a osahat e-shop pěkně zblízka. Navštivte stránky www.shoptet.cz a klikněte na ikonku „Vyzkoušejte nezávazně a zdarma“.  Po zadání emailové adresy se vám v průběhu pouhé 1 minuty! vygeneruje plně funkční e-shop, který můžete začít ihned testovat. Přihlašovací údaje vám budou zaslány do emailové schránky a k dispozici budete mít dvě adresy – jednu pro samotný obchod a druhou pro jeho administraci.  Jakoukoliv změnu, kterou pak provedete v rámci administrace e-shopu, můžete vidět a zkontrolovat na stránkách samotného obchodu, jehož adresa má obvykle číselný tvar například http://13202.shoptet.cz/.

Stránka pro administraci je logicky a přehledně uspořádána tak, aby vás „vedla“ vaší cestou právě vzniklého e-shopu. Najdete tu nejen obligátní Aktuality a novinky, ale také instruktážní úvodní video a velmi užitečné Marketingové desatero, které vám bude velmi dobrým pomocníkem pro určování a naplňování marketingové strategie vašeho obchodu.  Mimo jiné se tu dozvíte velké množství informací o internetové reklamě, vyhledávačích zboží (bez kterých se dnes opravdu žádný e-shop neobejde), soutěžích, sociálních sítích i slevových portálech.

Vaší pozornosti by neměla uniknout část První kroky. Stejně jako rodiče pomalu navádějí svého potomka k prvním krůčkům i tady Shoptet.cz vede krok po kroku vaše „internetové dítě“ k úspěchu.  V on-line obchodování si nastavíte zobrazení zboží či cenové a parametrické filtry. Nastavíte si tu také takové detaily jako je zobrazení nákupního košíku/vozíku u jednotlivého zboží vašeho sortimentu včetně možnosti zobrazit s ikonkou nákupního vozíku také počet položek v něm. Určíte si design z univerzálních či tématických šablon (tady se opravdu pokocháte, v nabídce je více než 20 univerzálních a 23 tématických), naučíte se vytvářet kategorie pro zboží, přidávat způsoby platby a dopravy apod.

Kdo si hraje, nezlobí, za chvíli to má hotový

Informace, které vás budou zajímat:

1800,- Kč – to je částka, která značí průměrnou velikost objednávky

64 % - tolik lidí už použilo internet ke svým nákupům

Muži – ačkoliv bývají nákupy doménou žen, internetové nakupování je jasnou doménou mužů

53 %  - tolik lidí utratí na e-shopu více peněz než plánovali, pokud mají dobré doporučení od známých.  

63 % - tolik zákazníků dává přednost nejoblíbenější české platební metodě  - dobírce

Plně funkční e-shop máte k dispozici na 30 dní zdarma. Pokud to tedy myslíte vážně a přesto byste rádi dali svým nápadům „čas na zkoušku“, v Shoptetu to určitě zvládnete levou zadní. Vyzkoušíte si hrátky s grafikou, zakoketujete s různými typy nastavení včetně obrázků, úvodních sloganů, grafického pozadí či vkládání zboží a popisků. Mnoho věcí je předpřipraveno tak, abyste měli opravdu co nejméně práce, ať už je to evidence objednávek a jejich jednoduchá správa a export dle zvolených kritérií či automatické napojení na marketplaces (tedy místa, kde skutečně zákazníci bdí – třeba Aukro.cz nebo Facebook.cz apod.) nebo vyhledávače zboží (naprosto nezbytný předpoklad budoucího úspěchu, na serverech typu Heuréka.cz nesmí váš obchod chybět). Češi si velmi zvykli na služby vyhledávačů zboží, podle kterých se často a zřejmě i rádi rozhodují o koupi. Jakmile máte e-shop a jeho správu v malíku, můžete vymazat testovací data a pustit se do práce – e-shop je třeba naplnit zbožím, dobrými fotkami, atkrativním čtivým textem a připravit jej pro ty nejdůležitější kritiky – zákazníky. Cesta k nim ale není nikterak jednoduchá. A my si v příštím díle našeho seriálu ukážeme, jak zákazníka informovat o naší nabídce a jak náš e-shop předvést světu v co nejlepší formě. Řeč bude o on-line marketingu, bez kterého se už dnes, chcete-li být na internetu aktivní a úspěšní, neobejdete.

Vyzkoušeli jste e-shop od Shoptet.cz na zkoušku?

Jak se vám líbil? Jak se vám s ním pracovalo? Co vám přišlo složité a co naopak hodnotíte jako velmi intuitivní? Diskutovat můžete přímo pod článkem, nebo v našem diskusním fóru.

Související články:

SERIÁL: Podnikáme na internetu (1. část)

SERIÁL: Podnikáme na internetu (3. část) - Inspirujte se zkušenostmi zakladatelek e-shopů

Vyhrajte e-shop a splňte si svůj podnikatelský sen!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Lucka222
23.4.2014 12:19

Zvažuji pronájem e-shopu a nemohu se rozhodout jaký zvolit. Je tu někdo, kdo by mi mohl říct nějaké osobní zkušenosti . Zatím jsem zvežovala oxyshop (http://www.oxyshop.cz/ready2go), ale ještě stále pátrám.

Další z magazínu

Náš tip