Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Hity letošní dovolené Čechů mohou být Bulharsko a Turecko

Hity letošní dovolené Čechů mohou být Bulharsko a Turecko

21.5.2012 - Patrik Rožumberský

TISKOVÁ ZPRÁVA UniCredit Bank, 15. května 2012

 • V roce 2011 cestovali Češi nejméně do zahraničí od roku 2006. Své cesty proti předchozímu roku omezili o 1,6 % a ve srovnání s rekordním rokem 2008 klesl počet výjezdů o téměř 15 %.

 • Chorvatsko si upevnilo postavení českými turisty jako nejoblíbenější destinace. Znovuobjevování v loňském roce zaznamenaly Španělsko a Francie.

 • Největší propad zájmu zaznamenal nepokoji zmítaný Egypt. Citelně se také snížil zájem Čechů o dovolenou u našich východních sousedů na Slovensku.

 • Nejvýraznější meziroční nárůst cen se projevil v Egyptě a ve Velké Británii. V průměru se ovšem za všechny země náklady na pobyt v zahraničí relativně k tuzemsku snížily, a to o 1,5 %.

 • Rostoucí kupní síla koruny zlevnila náklady na pobyt v Maďarsku meziročně o celých 10%, a dále v Chorvatsku, Turecku a Řecku v rozmezí 2 až 3 %.

 • Cenově nejpřijatelnější dovolenou lze letos strávit v Bulharsku a v Turecku. Hluboká cenová propast se projevuje u nejdražších destinací, kam se řadí Francie, Německo a Rakousko.

 • Náklady na zahraniční pobyt vyjdou letos v průměru již jen o 4 % dráž než na tuzemský.

 • Podle odborníků na cestovní ruch lze cenově nejpřijatelnější dovolenou letos strávit v Egyptě a Tunisku. Velký zájem se očekává o Turecko, kde jdou ale ceny oproti posledním rokům nahoru.


„Kombinace vyšších nákladů a politického rizika zřejmě letos dále oslabí zájem Čechů o Egypt, kde se ovšem dají předpokládat zvýhodněné nabídky. Poptávku po Řecku ovlivní míra slev, která může kompenzovat případné zhoršení úrovně služeb. Na problémech uvedených zemí zřejmě vydělají ostatní středomořské destinace,“ uvádí Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank.

 • Chorvatské pobřeží je českou riviérou a náskok oproti ostatním destinacím i nadále roste

V roce 2011 uskutečnili Češi nejméně delších zahraničních cest od roku 2006. Na vině je zřejmě finanční krize a vládní úspory promítající se do peněženek domácností.  Destinací číslo jedna je dlouhodobě Chorvatsko.  Velké ztráty za poslední dva roky utrpěly Řecko, Egypt a Tunisko, kam se obracely oči celého světa kvůli značné politické a ekonomické nestabilitě. V neprospěch Egypta mluví také nárůst místních cen za poslední rok.

 • Turecko může být hitem současnosti, nabízí teplé moře, přírodu i památky

Příznivý poměr cen, rostoucí úroveň služeb a stabilní politická situace v Turecku vytváří prostor pro to, aby se tato země posunula v žebříčku oblíbenosti českých turistů vzhůru ze současného devátého místa. Mezi další populární a levné destinace patří také Bulharsko. V loňském roce se zvýšila pozornost Čechů mířící k znovuobjevovaným destinacím, jako je Španělsko a nově Francie.

 • Tatry nelákají, Alpy jsou na zimu a Francie je drahá

Ze zemí, kam Češi necestují za krásami dlouhých písečných pláží, se nadále propadá zájem o Slovensko. Francie je relativně stabilní podobně jako počty cest do Německa, Rakouska a Maďarska.

„Dobrá letní sezóna je všeobecně očekávána v Egyptě. Zdá se, že nepokoje jsou již zapomenuty a klienti si vzpomněli na bezkonkurenční poměr kvality služeb versus cena navíce ještě podpořený zvýhodněnými nabídkami od hotelů a cestovních kanceláří. U Řecka klienti vyčkávají v očekávání avizovaných slev, což ale místní hoteliéři odmítají, protože mají spíše problémy se do cen nasmlouvaných cestovními kancelářemi vůbec vejít. Nepříjemná překvapení na místě se však mohou dočkat individuelně cestující turisté.  Velký zájem se očekává o Turecko, kde jdou ale ceny oproti posledním rokům nahoru,“ uvádí Stanislav Zíma, marketingový ředitel a tiskový mluvčí Exim Tours.


Obezřetnost použití platebních karet na cestách se vyplatí

V loňském roce využilo plateb kreditními nebo debetními kartami na cestách přes 150 tis. klientů UniCredit Bank, přičemž celkový objem provedených transakcí v zahraničí překonal 2,55 mld. Kč. Na prvním místě používání karet na dovolené je především bezpečnost. To znamená mít neustále přehled o tom, kde se karta nachází a kdo s ní manipuluje, a to i při platbách v obchodech. Platební karty fungují buďto na principu čipové technologie nebo autorizací online pomocí PIN. V případě, že klient zjistí ztrátu nebo cokoliv podezřelého, pak je možné kartu zdarma zablokovat prostřednictvím bezplatné nonstop služby. Vhodným ochranným prvkem je nastavení rozumného denního limitu čerpaných prostředků, který by měl odpovídat individuálním potřebám klienta, ale zároveň působit jako bezpečnostní prvek ochrany prostředků na účtu.

„Zhruba polovina klientů využívá ke svým kartám pojištění Travel. V loňském roce jsme poskytli plnění ve výši necelých 10 mil. Kč, přičemž největší částka byla čerpána na hospitalizaci turistů. Na cestách je vhodné využívat také pojištění proti zneužití karet, avšak stále se setkáváme s tím, že lidé tyto možnosti ochrany podceňují,“ uvádí Leoš Pokorný manažer kartového oddělení UniCredit Bank.

UniCredit Bank nabízí výběry v hotovosti z 19 000 bankomatů skupiny v 18 zemích, za cenu výběru hotovosti z bankomatu v ČR. UniCredit Bank přichází také s možností snížení kurzových rozdílů při vycestování do zahraničí díky nastavení až dvou účtů k jedné kartě. Pro pravidelné cestovatele má UniCredit Bank v nabídce kreditní kartu Miles&More, se vstupním bonusem 2000 mil a navíc od 10. května do 10. července mohou klienti nově získat až 10 mil za každých 100 Kč placených kartou. Součástí je bezplatné členství v exkluzivním MasterCard ELITE programu a cestovní pojištění TRAVEL Basic pro cesty do zahraničí zahrnuté v ceně.


Autorem analýzy je Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank.

Zdroj foto: CK Za Sluncem

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip