Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Zdravý chrup je naší vizitkou

Zdravý chrup je naší vizitkou

17.5.2012 - Redakce Babinet

BioplusUdržet zuby zdravé není žádná brnkačka. S jejich vypadáváním se v současnosti potýkají i mnohem mladší lidé než senioři. Kvalita chrupu o vás však může hodně napovědět. Příčinou ztráty zubů může být vícero. Jednou z nejnepříjemnějších a zároveň nejčastějších je parodontóza, mezi lidmi známá častěji jako paradentóza nebo paradontóza.

Jablko a topinku? Děkuji, nemohu.
Parodontóza je zánětlivé onemocnění dásní, kterému zpočátku nevěnujeme příliš pozornosti. Zarudnutí, otok nebo občasné krvácení při čištění zubů jsou prvními příznaky, které značí právě parodontózu. Rozhodně tyto signály nepodceňujte, neboť právě v počátečním stadiu je léčba parodontózy nejúspěšnější. Paradoxně počínající parodontóza nebolí. Postupně jako by zuby vystupovaly ven z dásně, jejich okolí je nepřirozeně zarudlé a pevnost chrupu se výrazně snižuje.

Výměnu kartáčku neodkládejte
Zánět dásní vzniká uvolňováním toxinů z bakterií, které se hromadí zejména v podobě zubního plaku, případně se koncentrují v zubním kameni. Na místě je tedy důkladné čištění chrupu, a to nejen klasickým kartáčkem. Ten byste měli pravidelně vyměňovat v souvislosti s tím, jak rychle se kartáček „rozšklebí“. Stomatologové doporučují výměnu čtyřikrát až šestkrát do roka. Používejte i jednosvazkové kartáčky, se kterými bude odstraňování plaku zejména v oblasti krčků mnohem účinnější.

Kartáček se nedostane všude
Ideální místo pro množení bakterií v ústech jsou mezizubní prostory. Zubním kartáčkem totiž často mezery mezi zuby důkladně nevyčistíme. Pro odstranění plaku a bakterií i z těchto skrytých míst vám pomůže ústní voda. Ta se totiž dostane právě tam, kde mechanické odstraňování plaku selhává.

Vyzrajte na problémy chytře
Odstraňováním nepříznivého mikrobiálního osídlení z úst snížíte riziko vzniku zubního kazu. Existují však přípravky, kterými můžete bojovat i proti samotné parodontóze. Tu ve vyšších stadiích doprovází nepříjemné bolesti, případně brnění nebo tlak. Můžete vyzkoušet přípravek Chytrá houba Pythie Bio Plus, jehož účinnou látkou je Pythium oligandrum neboli lidově známá chytrá houba. Přípravek je k dostání v podobě šumivé tablety, kterou rozpustíte ve vodě. Roztokem si potom ústa vyplachujete. Výsledek by se měl dostavit za několik dní. Jako první by měly odeznít nepříjemné bolesti.

Houba pomůže od trápení i dětem
Ačkoliv je chytrá houba přírodní predátor, přirozená teplota lidského těla není pro její život vhodná. Přestože si výplachem do úst přivedete tento mikroorganismus, jeho přírodní původ vám nemůže nijak ublížit, a proto můžete přípravek Chytrá houba Pythie Bio Plus použít i pro odstraňování aft, kterými často trpí děti. Chytrá houba jejich citlivý organismus nijak nezatíží a nikdy se jí nemohou předávkovat.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip