Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Královská aféra

Filmová recenze: Královská aféra

19.3.2012 - Hana Kasalová

Před pár dny jsem četla, že Dánové patří k nejšťastnějším národům na světě. Chlastá jako Dán? Ne, ne...to už dávno neplatí. Oni prý říkají "jako Fin". Nicméně chci být politicky korektní a jenom zlehka poukázat na milou synchronicitu, která mi zpříjemnila dnešní den.  

Jak tak přemýšlím o Dánech, tak přijde pozvánka na "Královskou aféru". Vzrušující název a navíc jde o "moje" Dány. Tudíž jsem neváhala a nechala se akreditovat.

"En kongelig affaere" zní původní název nového snímku režiséra Nikolaje Arcela. Film byl vyroben v české koprodukci a byl natáčen z devadesáti procent právě u nás, v Čechách. V hlavní roli se doslova blýsknul jeden z nejkrásnějších Dánů - Mads Mikkelsen, známý například z bondovky Casino Royale.

Představte si, že se vdáte a svého manžela spatříte až po svatbě. Kuriozní, že? Nicméně v dobách naštěstí již dávno minulých to patřilo k běžným praktikám. Tímto způsobem byla vdána mladičká Karolina /Alicia Vikander/, jejímž manželem  se stal pološílený dánský král Kristián VII  /Mikkel Boe Folsgaard/. Jsme v osmnáctém století.

Kvůli nestandartnímu zdravotnímu stavu krále Kristiána, který přiváděl nejenom Karolinu do věčných rozpaků, zlosti, smutku a řetězce zklamání, byla mladá krásná žena vehnána do náruče jiného muže.

Rozjíždí se velmi vášnivá aféra mezi královnou a německým lékařem jejího manžela Johanem Struenseem /Mads Mikkelsen/. Fascinující milostný trojúhelník, ze něhož se navíc plodí a rodí děti. Děti jsou dar.

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. To, co jednoho nechává chladným, druhého omráčí tak, že není schopen na to zapomenout. Střípky, střepy, nepozornosti, projev vášně a lásky na veřejnosti bez pocitu, že by byli někým pozorováni, způsobí, že jejich láska doslova vpadne na světlo boží. Jak nevídané! Jak vulgární! Jak sprosté vůči králi! Milostný trojúhelník dostává velmi závažné trhliny, které je třeba zocelit. Lež! Ano, lež určitě pomůže. Ale ne nadarmo se říká, že lež má krátké nohy. Nejprve si poskakuje, jak se jí daří. Posléze se na ni nabalují další lži a její poskok těžkne. Tíha se dostává na její hřbet a nakonec i ona podlehne. Její místo zaujímá Pravda. Pravda v celé své kráse či ošklivosti, chcete-li. Někomu se líbí, někoho zabíjí...

Na novém snímku je mimo jiné fascinující skutečnost, že když něčemu věříme, což je pro dobro nás všech, tak se to nakonec splní. Zasadíme semínka naší víry, celý život věříme, že vzklíčí. Pokud máme štěstí, tak je i sklidíme. Za menší štěstí z našeho běžného lidského pohledu je považováno, že je sklidí až naše děti.

Více již není třeba dodávat. Užijte si jednoho z nejkrásnějších Dánů v novém fascinujícím dramatu z období nejenom dánských, ale celkově evropských dějin.

Dánsko, Švédsko, ČR 2012
Žánr: drama
Režie Nikolaj Arcel
Hrají: Mads Mikkelsen, David Dencik, Alicia Vikander, Mikkel Følsgaard, Trine Dyrholm a další...
Přístupnost od 12 let  
Premiéra: 12. dubna 2012
Zdroj foto: http://www.aerofilms.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip