Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Filmová recenze: Miláček

Filmová recenze: Miláček

18.3.2012 - Hana Kasalová

Jsme v Paříži v druhé polovině 19. století. Fascinující období obzvláště pro ty, kteří vědí jak, kudy a kam a tvrdě si za tím jdou. Ti ostatní jsou buď konzervativní či méně inteligentní nebo nemají zájem měnit nic na svém dosavadním životě. Chytrolíni, bankéři, makléři a jim podobní rychle plní své pokladnice tučnými zisky. Paříž je místem, kde v té době musíte být, aby o vás slyšel celý svět. Město vře, je živočišné a rtuťovité jako žena ve zralém věku. Úchvatná podívaná. Moc ráda bych to období zažila!  

Syn místního sedláka patří k těm, kteří už nechtějí hladovět a dřít se na poli celé hodiny, dny, týdny, měsíce......a roky. Jmenuje se Georges Duroy /Robert Pattinson/ a zrovna se vrací z vojenské služby v severní Africe. Co ho ve slavné Paříži vítá? Chudoba, potkani, šváby, shnilý chléb, hlad....v podstatě tvrdá dřina na poli, ale v jiné podobě.

Naštěstí má Georges sličnou tvářičku, jiskru, šarm a velmi výkonné tělo mladého samce, jež ocení každá svým zákonným manželem zanedbávaná bohatá panička. Jdou po něm jako vosy po medu. Proč by také ne, když stačí dlouhý pohled do očí a je jasno, že? Jejich rychlá a jasná komunikace mě více než fascinuje. V současné době hodně lidí preferuje virtuální vztahy, strach jim brání vstoupit do syrové reality. Strhnout masku a tomu na druhém konci ukázat svoji pravou tvář. Posílám Ti milý pozdrav...., doufám, že se máš fajn...., přeji Ti krásný víkend...Spousta slov, virtuální kamarádi, virtuální milenci, falešná opravdovost. Slůvka jako "nestíhám", "hodně pracovních povinností", "zase nestíhám", "přemýšlím nad naším setkáním" apod. plní řádky, kterých ve virtuálních vztazích není nikdy dost. Je to vyčerpávající a svým způsobem nudné a otravné. Směji se při představě, co by na to asi řekl "Miláček". Ano, tak ho Paříž nazývá. Georges Duroy se promiloval z jedné postele do druhé, velmi často prožíval paralelní vztahy-nevztahy, jeho kariéra bleskurychle stoupala ke hvězdám.

Jeho milenky patří k vlivné pařížské společnosti. Clotilde de Marelle /Cristina Ricci/ nosí číslo jedna a zdá se být spolehlivou stálicí. Zná svoji cenu a pro políček nejde daleko. Ale to už musí Miláček opravdu hodně zlobit! Dvojka Uma Thurman se vyřádila v roli poměrně drsné, ale velmi schopné a ambiciózní Madelaine Forestier. Její francouzský přízvuk je opravdu sladký, i když se zdá, že ho používá, jenom když k tomu má opravdu důvod. Uma tak jako tak je kus ženy, která ví, co chce a neváhá to získat. Číslo tři nese poměrně směšná figurka, jež je manželkou ředitele novin, kde Miláček publikuje. Je evidentní, že mladá krev jí dělá dobře, ale patří spíše ke staré gardě, která se nikdy mileneckému životu nevěnovala. A navíc jí to moc nejde...

Režie pod taktovkou Declana Donnellana a Nicka Ormeroda je novou adaptací knihy světoznámého romanopisce Guye de Maupassanta. Údajně její téma a prostředí je tak trochu odrazem jeho vlastní novinářské kariéry a buržoazní Paříže. Té staré děvky, kterou každý vyhledává a kde vášeň a zkušenosti vítězí nad křehkostí a nevinností.

Bavte se, Paříž vám leží u nohou!

USA – 2012, Ablo
Žánr: drama
Režie:     Declan Donnellan, Nick Ormerod
Hrají:     Robert Pattinson, Christina Ricci, Uma Thurman, Kristin Scott Thomas, Colm Meaney
Doporučená přístupnost: od 15 let
Premiéra: 22. března 2012
 Zdroj foto: www.bontonfilm.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip