Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Existují rozdíly v mužském a ženském myšlení?

Existují rozdíly v mužském a ženském myšlení?

16.2.2012 - Hana Formánková

pair

I když na téma rozdílné pohledy na svět mezi opačným pohlavím bylo vydáno již spousta odborných publikací a publikováno neméně článků v tisku i na internetu, přesto existují jedinci, kteří tento fakt odmítají. Jsou to převážně slečny, které si nechtějí nechat vzít iluzi o tom ″pravém″, který navzdory všem vědeckým výzkumům bude pozorný, citlivý a vnímavý k jejím potřebám.

Už v dětství se projevují typicky mužské a ženské vlastnosti

Jenomže realita je jiná a ukazuje svou tvář již od dětských let rozdílnými zájmy chlapců a dívek. Zatímco dívky si většinou hrají s panenkami, kuchyňkami, na princezny či na kadeřnice, chlapce zajímají auta, stavebnice a počítačové hry, kde mohou bojovat s protivníkem. I když si hrají společně na maminku a na tatínka, tatínek uniká ze spárů maminky strkající mu do náruče panenku, do práce k autodráze nebo stavebnici.

A rozdílný vývoj pokračuje dál.

Dívky čtou romantické romány, hltají láskyplné filmové dojáky, hodiny probírají svůj šatník, prohrabují své kosmetické serepetičky a řeší - co na sebe a jak se nalíčit. Chlapci holdují sportu aktivně či pasivně nebo novodobému fenoménu -počítačové technice.

Zatímco dívky mají potřebu si dlouhé hodiny povídat, chlapci mají potřebu mezi sebou soutěžit a dokazovat si - já na to mám. Což ovšem neznamená, že nenajdou společné zájmy např. společenské hry či hudba.

Stejně jako existují fyzické rozdíly mezi mužem a ženou, existují i rozdíly duševní - vnímání světa, uvažování a vlastnosti.

Zatímco ženy se převážně zajímají o módu, kosmetiku a nákupy, muže většinou tyto činnosti nudí a nechápou, jak ženský můžou pořád a tak dlouho krafat o šatech či krému, nebo hodiny lítat po nákupech. On nechápe, proč jeho drahou polovičku stále dokola dojímají romantické filmy a s napětím sleduje, jestli se vezmou nebo ne. Ona nechápe, jak její drahý může stále dokola poslouchat bzučení závodních aut, které jezdí pořád dokola.

I profese, které zastávají většinově páni a profese, které zastávají většinově dámy, podávají další důkaz o rozdílnosti myšlení, protože odpovídají typickým pánským či dámským vlastnostem a schopnostem. Ženské i mužské zájmy vycházející z jejich přirozenosti, protože jsou dány zákonitostí přírody a podle nich vždycky fungoval a funguje celý svět.Z rozdílnosti myšlení vychází i byznys při své nabídce zboží. Proto se reklama na rtěnku nedává do mužského časopisu, maximálně před Vánoci jako vhodný tip na dárek pro partnerku.

Typické vlastnosti neodmítají jen naivky

Odmítání typických vlastností a rozdílností mezi opačnými pohlavím, někdy vychází z nesprávného pochopení pojmu zobecnění. Zobecnění čili muži jsou takoví a ženy jsou onaké, vzbuzuje v lidech dojem, že všichni muži i ženy musí být stejní a mít všechny obecné mužské či ženské vlastnosti. Jenomže zobecnění vyjadřuje určité typické obecné rysy pro určitou skupinu lidí, tudíž je nelze vnímat jako stoprocentně zaručené rysy každého jednotlivce. Naopak, každý jednotlivec se může porovnat do jaké míry se od obecných rysů liší. Je to stejné jako s charakteristikami jednotlivých znamení horoskopu. Každý.. kdo je narozený např. ve znamení vodnáře, nemá všechny obecně uvedené vlastnosti či schopnosti vodnáře. Charakteristická vlastnost - ženy rády nakupují, tak neznamená,že všechny ženy rády nakupují.

A proč všechny ženy, či všichni muži nejsou klonem obecných vlastností?

Protože individualita každého člověka je dána originální směsí obou hormonů - testosteronu (mužský hormon) a estrogenu (ženský hormon), ten který převládá určuje pohlaví. Proto v každé ženě je kus muže a v každém muži kus ženy. Proto i ženy rády soutěží, či milují fotbal a hokej, jsou agresivní. Proto i muži pláčou, rádi nakupují, jsou citliví a něžní.

Popírat typické vlastnosti žen či mužů znamená popírat ženství či mužství.

Když si tyto vlastnosti přiznáme a budeme se snažit pochopit odlišné vnímání světa opačného pohlaví, najdeme k sobě cestu, jak spolu vycházet bez obrovských ústupků a obětí. My ženy bychom se měly naučit chápat a milovat muže takové jaké jsou a nepředělávat je k obrazu svému. Vždyť nás přitahují právě proto, že jsou jiní než my.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip