Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Co dělat, když média straší krizí? Nepodléhat strachu a nejistotě

Co dělat, když média straší krizí? Nepodléhat strachu a nejistotě

15.2.2012 - Redakce Babinet

krizeK nejfrekventovanějším slovům dnešních dní patří „krize“. Slyšíme je ze všech stran, stačí si zapnout rádio, televizi nebo otevřít noviny – trhy stagnují, hrozí propouštění, úsporná opatření jsou nevyhnutelná, blíží se krize… „Domnívám, že médií stále opakované negativní zprávy v nás pocit krize umocňují, což nás ještě více oslabuje. Denně jsme toxikováni jedem zvaným strach a nejistota. Zaplavuje nás a pomalu likviduje „výživné látky“, jako jsou kreativita, radost, nadšení, chuť tvořit. Pomalu se stahujeme a propadáme nihilismu, až nakonec oné krizi, ať už skutečné či jen domnělé, podlehneme,“ varuje zkušená osobní terapeutka Pavla Štěpničková.

Je to začarovaný kruh. Jak z něj ven? Odpovědí na tuto klíčovou otázku je podle Pavly Štěpničkové znovunalezení odvahy, motivace a chuti objevovat a zkoušet nové věci. Při svých terapiích k dosažení tohoto cíle používá metodu vyladění pravé a levé mozkové hemisféry: „Stále častěji se na mě obracejí lidé, kteří se cítí tlačeni do kouta, uzavírají se do sebe, své problémy drží v sobě, bojí se je ventilovat. Práce je pro ně jen způsobem, jak vydělat peníze a přežít, ale přesto se bojí, aby ji neztratili. Jenže myšlenky mají magnetickou povahu, do svého života přitahujeme to, nad čím přemýšlíme, takže tenhle stres a strach nemůže přinést nic dobrého. Nabízím lidem komunikaci o problémech, které je trápí, pomůžu jim otevřít pravou mozkovou hemisféru, znovu probudit zvídavost, intuici, radost ze života. Důležité je nepodléhat tlaku médií a jít dál cestou vlastní realizace.“

Pavla Štěpničková cituje svého oblíbence Josepha Cambella: „Lidé říkají, že to, co všichni hledáme, je smysl života. Nevěřím tomu. Myslím si, že to, co hledáme, je probuzení k plnému životu.“ Předpokladem plného života je rovnováha obou mozkových hemisfér. Právě větší zatěžování levé „racionální“ hemisféry, typické pro naši kulturu, na úkor pravé mozkové hemisféry, určené pro obrazové a analogové vnímání, způsobuje pocity nejistoty, které následně vyvolávají stres.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip