Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Často nemocné dítě?

Často nemocné dítě?

10.2.2012 - Redakce Babinet

Mnoho rodičů, zejména maminek si prožívá stále to samé. Ratolest jde po prázdninách zpět do dětského kolektivu a brzy na to se objeví první příznaky virózy nebo nachlazení. Namísto práce v zaměstnání pak rodiče tráví čas v ordinaci dětského lékaře a následně na nemocenské. Krušné období nastává večer a v noci, kdy dítě špatně spí, trápí ho ucpaný nos, kašel a teploty. Virózy a nachlazení se opakují poměrně často od podzimu až do pozdního jara.

Abychom předešli oslabené imunitě a neustálému kolotoči infekcí u dítěte doporučují odborníci otužování v letních měsících, dbát na kvalitní stravu bohatou na vitaminy, sportovat. To vše určitě platí, ale problém s častými virózami to zásadně neřeší. Dětský organismus a jeho imunita se vyvíjí pomalu a postupně. Organismus dítěte v předškolním věku má jen velmi omezené možnosti jak se bránit nákaze.

Existuje látka, která dokáže posílit dětskou imunitu a omezit tak virózy a nachlazení na minimum? Ano, existuje. Víme přece, že když matka kojí, je miminko zdravé. První výživa novorozence po porodu je tzv. kolostrum (mlezivo) je to předmléčný tekutý sekret, který vylučuje mléčná žláza matky v prvních hodinách po porodu, následně vlivem hormonů dochází ke změně na klasické mléko, jak je známe. Když jsou děti větší, mohou potom užívat kravské kolostrum. Jeho funkce a složení jsou velmi podobné tomu lidskému, avšak obsahuje vyšší poměr imunoglobulinů IgG. Kolostrum není ve světě novinkou, pouze jej na čas zastínila léčiva. Jeho význam byl objeven už v třicátých letech minulého století. Lékaři jej doporučovali užívat zejména před odjezdem do cizích zemí, kde hrozila infekční nákaza. Postupem času hlavně s nástupem antibiotik a očkování se na kolostrum úplně zapomnělo a to dokonce i na to lidské. V padesátých letech minulého století mnozí lékaři doporučovali matkám nekojit a namísto toho užívat moderní umělou výživu. Měli za to, že je to pro novorozence nutričně zdravější. Svůj omyl zjistili zanedlouho poté, kdy takto krmené děti byly mnohem náchylnější k nemocem všeho druhu.
Nejdéle dostupným a současně spolehlivým kolostrem na českém trhu je Barny´s Kolostrum Synermune™. Značka Barny´s používá kolostrum označené jako Synermune™, což představuje název mezinárodně respektovaného kolostra a jeho vysoké kvality. Získává se z chovů volně pasoucích se krav, které v Kanadě musí odolávat rozmanitým klimatickým podmínkám. Zdravé a odolné zvíře je pak zárukou i kvalitní suroviny, v tomto případě kolostra, které je získáváno z úplně prvního dojení po narození telete.

Přínos kolostra pro děti

Užívání kolostra u dětí je velmi snadné. Používá se buď proto, abychom optimalizovali imunitu dítěte (tedy jen pro ochranu v nízkých dávkách) a nebo přímo, když už nemoc propukne, při dávkách vyšších. S včasným užíváním kolostra v době nemoci se děti většinou vyhnou dalším komplikacím, jako jsou dlouhodobé záněty horních dýchacích cest, případně jiným zdravotním potížím. Dítě se rychleji zotaví a nabere zpět potřebné síly.

Další informace jsou dostupné na www.kanadske-kolostrum.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip