Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Perte účinně a přitom šetrně!

Perte účinně a přitom šetrně!

2.2.2012 - Robert Klos

persilPraní prádla je součástí života prakticky každého z nás. Ať už jde o oblečení, ručníky, utěrky nebo třeba povlečení, shodneme se na jedné věci. Chceme, aby bylo naše prádlo dokonale zbaveno všech nečistot a skvrn, krásně vonělo a zachovalo si svůj vzhled a kvalitu co nejdéle. Aby byla naše očekávání splněna, je třeba zamyslet se nad tím, jak a hlavně v čem pereme. To ale není vše. V současné době je více než kdy jindy aktuální otázka úspory, ať už jde o vodu, energii nebo čas. A nejde jen o ekonomické důvody. Stále více vyvstává do popředí otázka ekologie.

Splnit tolik požadavků najednou se může zdát složité, ale není tomu tak. Řešení nabízí produkty společnosti Henkel, která soustavně optimalizuje složení nejen pracích, ale a čisticích prostředků, aby byly vysoce účinné i při nízkých teplotách. Pojďme si nyní stručně shrnout, co bychom měli o praní prádla vlastně vědět.

Který prací prostředek vybrat?

To je základní otázka, která stojí na začátku celého procesu. Rozhodnutí je však pro výsledek velmi důležité. Nabídka trhu pracích prostředků je dnes velmi široká. V zásadě je úplně nejdůležitější rozdělit prádlo na bílé a barevné, případně na prádlo vyrobené ze speciálních materiálů (např. vlna, hedvábí nebo syntetické tkaniny). Pro běžné prádlo vyrobené z často používaných materiálů, jako je bavlna, nebo směsové tkaniny z kombinace bavlny a syntetiky, jsou určeny univerzální prací prostředky. A jaké je jejich rozdělení?

Pro bílé a stálobarevné prádlo jsou určeny tzv. univerzální prací prostředky pro bílé a stálobarevné prádlo. Vedle základních složek obsahují navíc i optické zjasňovače nebo bělicí látky, které se postarají o dokonalou bělost tkaniny. Pro barevné prádlo jsou nejvhodnější varianty s označením „color“. Ty neobsahují bělící látky, ale naopak mají dodatečnou základní přísadu, která zajišťuje ochranu barvy. Stejně jako u variant pro bílé prádlo, i v color variantě naleznete regulátory pěnivosti a samozřejmě parfémy.

Pro materiály jako je například vlna a další jemné tkaniny, bychom měli použít speciální prací prostředek (např. Perwoll).

Prášek, gel, tablety nebo gelové kapsle?

persilPokud jste si ujasnili, který druh prádla budete prát, je před vámi v obchodě před regálem s pracími prášky ještě jedno rozhodnutí. Koupíte prášek, gel, gelové kapsle nebo předdávkované tablety? Každá varianta má své přednosti.

Prací prášky. Hodí se pro velmi silně zašpiněné prádlo, jež vyperou v širokém teplotním rozmezí od 30oC do 90oC. Jsou vhodné spíše pro praní v pračce, na ruční praní jsou vhodnější gelové varianty, které se lépe rozpouštějí.

Prací gely. Výborně se rozpouštějí a na tkaninách proto nezanechávají nežádoucí stopy. Jsou ideální pro citlivější materiály, ale pozor, toto neplatí pro vlnu a hedvábí, pro které máme speciální prací prostředky. Gely si úspěšně poradí s  prádlem i při nižších teplotách či při kratším pracím programu. Hodí se výborně i pro ruční praní.

Gelové kapsle. Mají podobné účinky jako prací gely, i když chvilku trvá, než se při praní rozpustí jejich obal. Výhodou jsou praktické rozměry nenáročné na prostor a jednoduché použití.

Prací tablety. Nabízejí dokonalou prací schopnost, ale i velmi jednoduché dávkování. Jsou koncentrovanější než prací prášek a silnější než ostatní předem dávkované formy pracích prostředků. Odstraňují odolné skvrny a prádlo vyperou dokonale. Velkou předností je dobrá rozpustnost, takže účinné látky se aktivují již během prvních 30 vteřin. Zatím jediné tablety nabízí na našem trhu značka Persil.

 

Zvolte správný program a perte šetrně!

Pračku není dobré plnit do maxima. Nechte vždy mezi volně vloženým suchým prádlem mezeru alespoň na šířku dlaně. Dnešní moderní pračky nabízejí řadu efektivních programů, takže stačí zvolit ten, který odpovídá druhu vašeho prádla a stupni jeho zašpinění. Ideální teploty praní se pohybují v rozmezí od 30°C do 60 °C, přičemž je vždy nutné brát ohled na doporučení od výrobce textilie, které je u značkového zboží uvedeno na jeho visačce. Pokud při praní zvolíte nižší teplotu, šetříte tak nejen prádlo, které se vlivem vyšší teplot zbytečně nepoškozuje, ale vaše volba je důležitá i pro životní prostředí. Uveďme jen malý příklad:

Praním prádla při 30 °C místo 60 °C se na jednu náplň pračky průměrně ušetří asi 480 g CO2, který patří ke skleníkovým plynům, jež ohrožují klima. To může zprvu znít jako malý krůček. Ale vezmeme-li v úvahu, že se týdně vyperou tři pračky prádla, úspory se postupně sečtou na cca 74 kg CO2 ročně. To víceméně odpovídá emisím středně velkého osobního automobilu cestou z Prahy do Brna (cca 400 km).

 

Všeobecným trendem je praní při nízkých teplotách

Moderní prací prostředky (např. Persil Expert) jsou maximálně účinné již při nízkých teplotách a zvládnou i tak odolné skvrny, jako je např. mastnota ze salátového dresinku nebo olivového oleje, či špína z límečku košile. Moderní prací prostředky díky svému složení šetří energii i vaše peněženky. Můžete totiž prát při nejnižší teplotě a kvalita praní přitom neutrpí. Zajímavostí například je, že praním při nízkých teplotách ušetříte tolik energie, kolik by stála průměrná zásoba pracího prostředku (Persil) na celý rok. V době současné finanční krize je to určitě dobrá zpráva!

 

Používání aviváže

Aviváž dnes již považujeme za samozřejmou součást praní. Není divu. Prádlo ošetřené aviváží je daleko měkčí, tedy pohodlnější a příjemnější na nošení, méně se mačká, snadněji žehlí a díky slabému filmu, který aviváž vytvoří na jednotlivých vláknech, se špína drží dále od vláken a vy jí daleko lépe a jednodušeji vyperete. V neposlední řadě nesmíme zapomínat i na příjemnou vůni, kterou aviváž prádlu dodá. Vkus v oblasti vůní je velmi individuální a tak výrobci nabízejí mnoho variant. Aviváže jsou koncentráty, které před použitím není třeba ředit. Informace o správném dávkování jsou stejně jako u pracích prostředků umístěny na obalu.

 

Dávkování

Současným trendem v oblasti praní prádla je používání koncentrovaných pracích prášků. Jsou totiž přínosnější jak pro životní prostředí, tak i pro spotřebitele. Jsou stejně účinné a vyperou stejné množství prádla jako dříve, ale jejich balení je o 20% menší. Mezi takové produkty patří Persil Expert. Ponechme nyní stranou všechny výhody, které přinášejí koncentrované prací prášky životnímu prostředí a zaměřme se na přínos pro nás, spotřebitele. Jednou z významných změn, která se nás v pozitivním smyslu dotkne, je dávkování.

 

Koncentrované prací prášky

Tyto prací prášky vyperou stejné množství prádla při prací dávce o pětinu menší, než jak jsme byli doposud zvyklí. To znamená, že místo 100g můžeme s Persilem Expert dávkovat jen 80g pracího prášku s jistotou ještě lepšího výsledku praní. Nový koncentrovaný prací prášek Persil Expert má zároveň vylepšenou recepturu. Složení je účinnější, díky čemuž dosahuje dokonalé čistoty. Změna ve složení se přitom týká pouze pracích prášků. Gely a tablety Persil Active Tabs jsou již koncentrované.

 

Nenechte se zmást!

davkovani

U koncentrovaných pracích prášků přestává platit, že čím je balení větší, tím je praní výhodnější. V každém případě se již neřiďte pouze gramáží, ale spíše počtem praček, které s pracím práškem vyperete. Nenechte se zmást tím, že je najednou menší balení pracího prášku za stejnou cenu. Rozhodující je prací síla, která se skrývá v koncentrovaném a tedy účinnějším pracím prostředku. Rozhodně nedochází k disproporčním změnám velikosti balení a ceny.

 

Chyby v dávkování

Nadměrná dávka pracího prostředku

Při nadměrném dávkování pracího prostředku se není třeba obávat přímého poškození textilií. Pocítí to však vaše peněženka a životní prostředí. Čistší než s doporučeným dávkováním od výrobce prádlo nebude. Také v zásobníku se mohou usazovat zbytky pracího prostředku a špatně rozpuštěný prášek může ulpívat na prádle.

Nedostatečná dávka pracího prostředku

Pokud je dávka pracího prostředku nižší, než vyžaduje stupeň znečištění prádla a tvrdost vody, je výsledek praní téměř vždy špatný. Pokud dávkujete málo delší dobu, vaše prádlo začne šednout a jeho vzhled se zhoršuje. Barevné textilie dostávají šedavý nádech, ztrácejí jasnost barev, špína se úplně neodstraní a mohou vzniknout mastné šedé žmolky.

dávkováníRozdíly v dávkování

Dávkování je pro úspěšné odstranění nečistot z prádla velmi důležité! Prášky na praní i gely jsou vybaveny odměrkou. Kolik máte odměřit pracího prostředku, prozradí již zmiňovaná tabulka na etiketě obalu. Rozdíly v dávkování jsou potom mezi jednotlivými typy pracích prostředků. V současné době máme na výběr: prací prášek, gel, prací tablety a gelové kapsle.

Práškové univerzální prací prostředky dávkujeme klasicky do dávkovače pračky.

Prací gel vložíme v dávkovací nádobce přímo do jejího bubnu. Pozor - při dávkování do násypky může gel stéci po vnějším povrchu pračky, proto je dávkování do bubnu pračky ideálním řešením, navíc zajišťuje i přímý kontakt pracího gelu s prádlem.

Prací tablety a gelové kapsle představují nejjednodušší variantu dávkování. Jsou totiž již předdávkované, takže nemusíte odměřovat správné množství. Můžete umístit jak do zásobníku na prací prášek, tak i přímo do bubnu pračky. Velkou předností pracích tablet je jejich dobrá rozpustnost. Rozpouštějí se ihned po zahájení pracího cyklu, takže začnou působit na skvrny ihned. Zatím jediné tablety nabízí na našem trhu značka Persil.

O tématu šetření diskutujeme zde!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip