Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Přibývá neplatičů hypoték, ale zájem o hypotéky stále trvá!

Přibývá neplatičů hypoték, ale zájem o hypotéky stále trvá!

30.1.2012 - Redakce Babinet

I přes neustálé katastrofické scénáře o přibývajícím procentu dlužníků hypotečních úvěrů zájem o hypoteční úvěry stále trvá. Tento fakt, ale i řadu dalších zajímavých poznatků přinesl nedávný průzkum, který na svém inzertním realitním serveru provedla společnost REAL-CITY. Průzkumu se zúčastnilo 1148 respondentů aktivně hledajících vlastní bydlení.

Na konci prosince proběhl průzkum formou dotazníku na www.realcity.cz, jehož cílem bylo zjistit, co uživatelé, zajímající se o nemovitosti, hledají, jaká kritéria při výběru jsou pro ně prioritní, jakou velikost nemovitosti preferují, kolik financí jsou ochotni investovat a jakým způsobem nemovitost vůbec hodlají financovat. Průzkumu se zúčastnilo 1148 respondentů (50% z nich bylo mladší než 30 let), kteří patří mezi potenciální klienty realitních kanceláří a developerských společností.

interier

O hypotéky je stále velký zájem

Ačkoli přibývá lidí, kteří nezvládají splácet hypoteční úvěry, zájem o ně je stále vysoký. Průzkum ukázal, že 65 % respondentů hledá nemovitost do 2 milionů korun a 50% má zájem využít k financování nemovitosti hypoteční úvěr. Zajímavým ukazatelem byl také fakt, že podíl uživatelů, kteří chtějí platit nemovitost hotově, roste s cenou nemovitosti. Největší zájem je o byty střední velikosti, na které zpravidla mladí lidé finančně nedosáhnou, a proto zvažují hypoteční úvěr. Naopak střední vrstva zajímající se o větší nemovitosti už nějaký finanční základ má. Důkazem toho je, že 73 % lidí, kteří uvažují o koupi nemovitosti nad 6 milionů korun, by chtělo hradit tuto koupi z vlastních zdrojů.

Největší zájem je o středně velké byty!

Ačkoli se developeři nepřestali soustředit na výstavbu malých bytů, zájem o ně není překvapivě až tak velký, jak by se z toho dalo usuzovat. Z průzkumu je patrné, že největší zájem je o středně velké byty 2+kk a 3+kk. 39 % lidí se poohlíží po bytě 2+1 a 2+kk a 35 % po 3+1 a 3+kk. Důvod je poměrně logický. Mladé rodiny raději sáhnou po 2+kk jako startovacím bydlení, které následně vymění za větší, když se rodina rozroste. Malé byty se dříve hojně využívaly jako investice, tedy na pronájem. Dnešní rodiny řeší především vlastní bydlení a na tyto investice často nezbývají finance.

Prim hraje lokalita

Průzkum také ukázal, že více než cena zajímá kupující lokalita. Pro 58 % lidí je nejdůležitějším kritériem pro výběr nemovitosti. Pouze pro 9 % lidí je zásadní občanská vybavenost a infrastruktura daného místa. Cenu jako hlavní kritérium pro výběr uvedlo 33 % lidí uvažujících o koupi nemovitosti.

Zdroj: www.realcity.cz

O tématu diskutujeme zde!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip