Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Začíná evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku

Začíná evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku

22.1.2012 - Redakce Babinet

Od 22. do 28. ledna 2012 se v České republice uskuteční již 6. ročník Evropského týdne prevence proti rakovině děložního čípku. Cílem projektu je upozornit na nedostatečné povědomí veřejnosti o nebezpečí, které představuje rakovina děložního čípku, a zároveň informovat o možnostech prevence. Jak dokazuje počet podpisů na celoevropské petici, Češi k boji s touto nemocí nejsou lhostejní. Z 971 000 dosud nasbíraných podpisů je 416 000 z České republiky. Ženy a dívky mohou v rámci prevence kromě pravidelných gynekologických prohlídek využít i očkování.  Nejnovější studie přitom potvrdily, že vakcína Cervarix poskytuje dívkám, které se dosud nesetkaly s HPV infekcí, 93% ochranu proti těžkým změnám na děložním čípku a jejich rozvoji v rakovinu děložního čípku bez ohledu na typ HPV viru.*  

Evropský týden prevence každoročně pořádá Evropská asociace proti rakovině děložního čípku (The European Cervical Cancer Association, ECCA). Informovanost veřejnosti
o rakovině děložního čípku se stále drží na relativně nízké úrovni, cílem kampaně je proto tuto skutečnost změnit. Letošní ročník je především v České republice velmi významný. A to nejen díky vysokému počtu podpisů připojených k celoevropské petici. S ohledem na závažnost onemocnění, na které u nás umírá téměř 400 žen ročně, a které postihuje stále mladší věkové skupiny, se český stát rozhodl připojit mezi země, kde je očkování proti rakovině děložního čípku hrazeno ze zdravotního pojištění. Nárok na hrazené očkování budou mít od dubna 2012 dívky ve věku 13 let. Dívky narozené v letech 1998 a 1999 tak budou moci jako první patřit ke generaci plošně očkovaných dívek chráněných proti rakovině děložního čípku.  

Mladé ženy a dívky se mohou nechat očkovat vakcínou Cervarix, která byla vyvinuta cíleně na ochranu proti rakovině děložního čípku. Nejnovější data ukazují, že u dívek, které se dosud s HPV infekcí nesetkaly, poskytuje Cervarix 93% ochranu proti pokročilým změnám na děložním čípku a jejich rozvoji v rakovinu děložního čípku bez ohledu na typ HPV viru.*

S HPV viry se setká až 80 % dívek do pěti let od zahájení sexuálního života. Ve většině případů se žena infikovaná HPV viry infekce spontánně zbaví, ale nemusí tomu tak být vždy. Rakovina děložního čípku je celosvětově třetím nejčastějším nádorem u žen hned po rakovině prsu a střev. Každé dvě minuty na rakovinu děložního čípku ve světě zemře jedna žena, což představuje přibližně 275 000 úmrtí ročně. Každoročně lékaři na celém světě diagnostikují 530 000 nových případů žen s rakovinou děložního čípku.

V České republice žije s diagnózou rakoviny děložního čípku přes 16 500 žen. Každým rokem přibývá přibližně 1 000 nových pacientek s tímto onemocněním a téměř 400 žen pak na následky této choroby zemře.

* Účinnost 93 % se vztahuje k těžkým přednádorovým změnám, které jsou posledním předstupněm před rakovinou děložního čípku.  

Léčivý přípravek Cervarix je vakcína určená k prevenci rakoviny děložního čípku. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalový leták.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip